גלי בהרב מיארה
גלי בהרב מיארהצילום: Flash 90

היועצת המשפטית לממשלה ממשיכה במתיחת ביקורת על התנהלות השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר וציינה בתגובתה לבג"ץ בעניין האיום בהדחת המפכ"ל כי "שיקולי השר שיקולים זרים הם".

"התנהלות השר לביטחון לאומי בעניין זימון המפכ"ל לשימוע, מעוררת חשש כבד כי מדובר בהתערבות נוספת בפעילותה האופרטיבית של המשטרה", כתבה בהרב מיארה.

תגובת היועמ"שית

היא ציינה כי "מתעורר חשש כבד, כי השימוע הוא בבחינת 'עונש' למפכ"ל על כך שדיווח ליועצת המשפטית לממשלה על הפרת דין לכאורה וחריגה מסמכות לכאורה".

היא הוסיפה כי הודעת בן גביר על כוונתו להביא הצעת החלטה לסיום כהונת המפכ"ל "מחזקת את החשש הכבד לפיו שיקולי השר שיקולים זרים הם, שכן עד כה, במשך חודשים, השר לא פעל לסיום כהונת המפכ"ל על רקע הדו"ח, והודעתו באה רק לאחר שהמפכ"ל הודיע כי דיווח ליועצת המשפטית לממשלה על פעולת השר שלא בסמכות ובניגוד להחלטת בית משפט נכבד זה".

עוד כתבה היועמ"שית כי "על השר להימנע מהתערבות בפעולות אופרטיביות של המשטרה, וברי כי אם מפכ"ל המשטרה מתריע נגד התערבות שכזו, הרי שניסיון לפגוע בו על רקע זה הוא פסול מיסודו. זוהי חובתו של מפכ"ל המשטרה להתריע מפני הפרת דין והתערבות פוליטית פסולה בעבודת המשטרה, ואין להרתיעו מלעשות כן".

בן גביר הגיב: "היועמ"שית התבלבלה, וחושבת כי היא רה"מ האמיתי של מדינת ישראל. מדהים שאחרי שהיא תירצה תירוץ תמוה מדוע אין להביא את המפכ"ל לשימוע. כעת היא מנסה לומר שאי אפשר להביא את מסקנות ועדת מירון למליאת הממשלה. מדובר ביועמ"שית שלצערנו במקום לבצע את תפקידה ולהיות יועצת, החליטה לנהל את ממשלת ישראל".

מוקדם יותר הערב הודיע בן גביר לבג"ץ כי השימוע למפכ"ל מבוטל ובכוונתו להביא לממשלה הצעת החלטה בדבר סיום כהונתו של המפכ"ל קובי שבתאי, על סמך החלטות ועדת החקירה לאסון הר מירון.

יחד עם זאת ציין כי בכוונתו "לפעול בהתאם לדו"ח ועדת החקירה הממלכתית לחקר אסון הר מירון ולהביא בתוך עשרה ימים לדיון בממשלה, בהצעת מחליטים, את סיום כהונת המפכ"ל בהתאם לקביעות בדו"ח מירון".

כזכור, אמש זימן בן גביר את המפכ"ל לשימוע ביום רביעי הקרוב בטרם ימליץ לממשלה להקדים את סיום כהונתו. השר ציין במכתבו למפכ"ל: "בתקופה האחרונה מתרבים הסימנים ומתרבות הטענות לאי תפקודך הכללי, באופן המשליך לרעה על תפקודה של משטרת ישראל בכלל, ובתקופה מלחמתית זו בפרט".