בית הדין בהאג
בית הדין בהאגReuters

ברוב של 247 תומכים מול 155 מתנגדים אישרו חברי בית הנבחרים האמריקאי הצעה ולפיה אם בית הדין הבינלאומי לצדק יוציא צו מעצר בינלאומי נגד ראש הממשלה נתניהו, ארה"ב תפעל להטלת סנקציות על בית הדין.

כל 205 הרפובליקנים בבית הנבחרים הצביעו בעד ההצעה יחד עם 42 מהנציגים הדמוקרטים.

הצעת החוק שעברה בבית הנבחרים קובעת כי במידה ובית הין ינפיק צו מעצר בינלאומי נגד נתניהו, ארה"ב תטיל סנקציות כלכליות והגבלות על ויזה וכניסה לארה"ב על אנשים ושופטים הקשורים לבית הדין הבינלאומי, לרבות בני משפחתם. אלו שעליהם יוטלו הסנקציות גם לא יוכלו לבצע עסקאות כלכליות בארה"ב אם עם חברות אמריקאיות.

"ארה"ב תטיל סנקציות על כל מאמץ לחקור, לעצור, לעצור או להעמיד לדין כל אדם מוגן על ידי ארה"ב ובנות בריתה", נכתב בחוק החדש. למרות התמיכה רחבה בבית הנבחרים, החוק החדש עלול להיתקל בקשיים בסנאט האמריקאי הנשלט על ידי המפלגה הדמוקרטית, שרבים מחבריה מתנגדים להטלת סנקציות על בית הדין הבינלאומי. ההערכות הם כי הוא לא יעלה כלל להצבעה בסנאט. גם בבית הלבן הביעו התנגדות לחוק החודש וטענו כי "הוא מוגזם ורחב מדי".

כזכור, התובע בבית הדין הבינלאומי, קארים חאן, ביקש להוציא צווי מעצר בינלאומיים נגד ראש הממשלה נתניהו, שר הביטחון גלנט, וכאן ראשי החמאס. בארה"ב גינו בחריפות את ההשוואה בין ראש הממשלה הישראלי וראשי החמאס.