יחיא סינוואר
יחיא סינווארצילום: עבד רחים קעטיב, פלאש 90

גורמי ביטחון במצרים אומרים, כי תנועת חמאס מבקשת ערבויות כתובות מארה"ב בנוגע להפסקה מלאה של האש ולנסיגת כוחות צה"ל מרצועת עזה כתנאי לחתימה על ההצעה האמריקנית להפסקת אש.

סוכנות רויטרס מדווחת, כי הנהגת חמאס סבורה שאין הצעה הנוכחית ערבויות ברורות בנוגע למעבר מהשלב הראשון של התכנית, הכולל הפסקת אש לשישה שבועות ושחרור מספר חטופים לשלב השני שבו תוחל הפסקת אש קבועה וכוחות צה"ל ייסוגו מרצועת עזה.

בתגובה לדברי שר החוץ האמריקני אנטוני בלינקן לפיהם חמאס ערכה מספר שינויים בהצעה האמריקנית להפסקת אש, אמר אוסאמה חמדאן, מבכירי תנועת חמאס, כי חמאס דבקה בהצעה שהעבירה למתווכים ב-5 במאי.

בראיון עיתונאי אמר חמדאן (רביעי), כי בלינקן הוא "חלק מהבעיה ואינו חלק מהפתרון" בהאשימו את ישראל בסירוב לקבל את ההצעה להפסקת אשר ואת הממשל האמריקני במתן אפשרות לישראל להתחמק מכל מחויבות להפסקת אש.

חמדאן דרש מהמתווכים ערבויות, כיוון שלדבריו "בכל פעם הכיבוש טען שהוא מסכים (להפסקת אש) ולאחר מכן נסוג מעמדה זו".

בשיחה עם העיתון "אל-ערבי אל-ג’דיד" אמר ג’יהאד טהא, דובר מטעם חמאס, כי ישראל "כמנהגה חותרת לסכל כל הצעה שתביא לסיום התוקפנות, וזו הוכחה חותרת שהיא מעוניינת להמשיך בתוקפנות".

לדבריו, "תגובת תנועת (חמאס) מתמקדת בצורך לסיים את התוקפנות, במחויבות להצעה שהוגשה, הכוללת הפסקת אש קבועה, נסיגה מלאה מרצועת עזה, הכנסת שיירות סיוע ו(לצורך) שיקום לרצועה וחילופי אסירים".