יצחק הרצוג
יצחק הרצוגצילום: Yonatan Sindel/Flash90

אשת התקשורת עירית לינור שלחה מכתב לנשיא המדינה יצחק הרצוג בדרישה לבטל את הענקת פרס הנשיא ל'אחים לנשק'.

בפוסט שפרסמה סיפרה לינור כי היא מיודדת עם נשיא המדינה, עקב העובדה כי שניהם מתפללים באותו בית כנסת, בשכונתם בצפון תל אביב.

"מי היה מאמין ש'אחים לנשק', הארגון שבין שאר מעלליו קרא לסרבנות - ואף התרברב ב-10,000 חיילי מילואים שהודיעו על 'הפסקת התנדבות', יקבלו אות התנדבות מהנשיא? אני לא, ולכן כתבתי לו", שיתפה בפוסט.

במכתבה לנשיא כתבה: "יצחק אייזיק יקר, לוי בכבוד, ראשית – קראת נהדר את מגילת רות ואת ההפטרה. חזק וברוך ועכשיו לעניין 'אחים לנשק' שאתה מתכוון לתת להם אות התנדבות, ובנוגע לטענת בית הנשיא על פיה 'יודגש ויובהר כי אין קשר בין מתן האות לחמ"ל האזרחי שהוא גוף נפרד ופעילותו מנוהלת בנפרד מפעילותם של ארגון אחים לנשק'. 'חמ"ל אזרחי' הוא זרוע של 'אחים לנשק' ולא צריך להיות חוקר משטרה בשביל לדעת את זה. הם עצמם מציינים את הקשר בין הארגונים בדף הבית שלהם, ולא מסתירים את מטרותיהם הפוליטיות".

היא ציטטה את מה שרשום באתר של 'אחים לנשק': "החל מהשבת השחורה אנו מגוייסים למאמצי העורף, מובילים עשייה משמעותית ומפיצים אור גדול בעם ישראל. בכוונתנו להמשיך בפעילות חשובה זו, ובמקביל אנו נערכים ליום שבו נחזור להוביל את הדרך ולהשמיע את קולנו חזק וברור. לשם כך אנו מפצלים את הפעילות לשתי עמותות: הראשונה - 'אחים ואחיות לישראל - חמ"ל אזרחי' - העמותה תמשיך בפעילותה החשובה ותתרכז בסיוע ותרומה למדינה ולחברה בישראל, בכל הנדרש לצורך איחוי, פיוס, שיקום, בנייה וצמיחה. השניה - 'אחים ואחיות לנשק - למען הדמוקרטיה' - העמותה תמשיך לשאת את הדגל הדמוקרטי, להוביל, לקדם, לפתח ולממש את חזון מדינת ישראל כמדינה מאוחדת, יהודית ודמוקרטית".

לינור הוסיפה וכתבה להרצוג: "אני משערת שהפיצול נעשה כדי לקבל פטור ממס לפי סעיף 46 (גם גפני נפל בפח הזה), כדי להוליך שולל את מי שמאמין שפיצול עמותות משמעותו ישויות נפרדות וכמובן כדי להשכיח מהלב את העובדה ש"אחים לנשק" הוא ארגון אלים וביריוני שבין פעולותיו אפשר למנות מצור על פורום קהלת ותקיפת המנכ"ל, חסימת כבישים בניגוד לחוק, ניסיון למנוע מהשר יריב לוין לצאת מביתו ולהצביע על אחד מסעיפי הרפורמה ודרדור פח אשפה על מכוניתו, השלכת שטרות כסף (מזויף) על חרדים וזה רק על קצה המזלג".

"יש מי ששכח - או מנסה להשכיח - ש'אחים לנשק' הובילו מהלך רחב של הפסקת שירות מילואים ועידוד לסרבנות", הזכירה לינור. "יש מי שתמכו ומי שכנראה לא אכפת להם. ויש מי שסלחו. חשוב להדגיש ש'אחים לנשק' עצמם מעולם לא הביעו חרטה על הסרבנות ההמונית שהובילו, וחמור מזה: איש מהם לא הועמד לדין על מעשה זה".

היא הוסיפה: "אחד מראשי הארגון, רון שרף, הצהיר בתקופת המחאה נגד הרפורמה שלא ייצא למלחמה אם יעבור חוק פיסקת ההתגברות. זהו ארגון שייזכר לדיראון עולם, גם אם בחבר'ה שלך מחבבים אותו. שום פעולת התנדבות שלהם אחרי 7 באוקטובר לא תכבס את מה שעשו לפניו".

בהמשך הוסיפה כי "'חמ"ל אזרחי' הוקם על ידי 'אחים לנשק' שגם פרסמו בגאווה את פעולותיו. אין פה הפרדה של ממש, לבד מהלוגו והעמותה. ואתה יודע את זה, כיוון שכשנפגשת עם אנשי החמ"ל האזרחי ב-22.10 רובם לבשו חולצות 'אחים לנשק'. לצידך ישב איל נוה, גם הוא מראשי 'אחים לנשק', וממובילי תנועת הסרבנות. נוה הוא ממקימי 'חמ"ל אזרחי' ורשום כחבר הוועד באתר העמותות של משרד המשפטים".

"בקיצור – אתה בעצמך יודע מיהו החמ"ל האזרחי. אני חושדת שאתה פשוט לא חושב שמה ש'אחים לנשק' עשו הוא נורא כל כך, אחרת לא היה עולה בדעתך להעניק להם אות כלשהו. זהו פרס לביריונים ולסרבנים וכתם על כהונתך כנשיא".