בנימין נתניהו
בנימין נתניהוצילום: Yonatan Sindel/Flash90

ראש הממשלה הודיע לשרים שהשתתפו בישיבת הקבינט המדיני-ביטחוני כי החליט לבטל את קבינט המלחמה ולנהל את הדיונים בקבינט המורחב.

עם זאת, גורמים בסביבת נתניהו אמרו כי הוא ויקיים התייעצויות מצומצמות יותר בפורום דומה לזה של קבינט המלחמה שייקרא 'המטבחון'. עם זאת ההחלטות יתקבלו בקבינט המדיני-ביטחוני.

בכך מסיר נתניהו מהשולחן את דרישתו של השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר שדרש שיצרפו אותו לקבינט המלחמה לאחר עזיבת מפלגת המחנה הממלכתי את הממשלה.

בשבוע שעבר שיגר בן גביר מכתב לראש הממשלה בנימין נתניהו על רקע פרישת מפלגת המחנה הממלכתי.

"עם פרוץ המלחמה, כחלק ממהלך נחוץ של אחדות השורות, צורפה מפלגת המחנה הממלכתי לקואליציה. צעד זה נעשה בתמיכתנו המלאה מתוך ממלכתיות ואחריות לאומית. דא עקא, לצעד 'ממלכתי' זה של 'אחדות', התווסף גם צעד מכוער, של אולטימטום להקמת קבינט קטן, ולהחרמת מפלגות בקואליציה ושרים בכירים, כולל הח"מ", כתב בן גביר.

הוא הוסיף כי "מתוך אותה אחריות לאומית, למרות המחלוקות האידאולוגיות הקשות עם תפיסותיהן המסוכנות בעיננו של גנץ ואיזנקוט, הבלגנו על כך".

"אותו קבינט הקטן, שהיה עד כה 'קבינט הקונספציה', הוביל את ישראל עד כה, תוך הדרתם ומידורם של שרים בכירים בממשלה. לא עוד. כעת עם פרישתם של שרי הקונספציה, אין עוד תירוץ להחרמת והדרת שותפים ושרים בכירים ודאי שותפים שהזהירו בזמן אמת מהקונספציה והתפיסה שהיום כולם מבינים שהייתה שגויה", הצהיר בן גביר.

"כשר בממשלה, יו"ר מפלגה ושותף בכיר בקואליציה, אני דורש בזאת להצטרף לקבינט זה, על מנת להיות שותף בקביעת המדיניות הביטחונית של ישראל בצוק העיתים הנוכחי. הגיע זמן קבלת החלטות אמיצות והכרעה", סיכם את מכתבו.