גבול הצפון
גבול הצפוןצילום: Yonatan Sindel/Flash90

כאלף בני משפחות מפונים ומשפחות תושבי הצפון, מטעם מטה נלחמים על הצפון, פנו היום (שני) במכתב דחוף לראש הממשלה בנימין נתניהו ולחברי הקבינט והודיעו כי הם מתנגדים להסכם מדיני בצפון.

על המכתב חתומים תושבים ומפונים מהישובים אבן מנחם, מצובה, יפתח, שלומי, קצרין, נטועה, ראש הנקרה, מטולה, יערה, גורן, מנרה, חורפיש, אבני איתן, קרית שמונה, קיבוץ מלכיה, שומרה, שתולה, יובל, קיבוץ הגושרים ועוד.

את המכתב פתחו התושבים: "אנו, תושבי הצפון, פונים אליך שמונה חודשים לאחר הפינוי מביתנו. רצועת הביטחון שעברה משטח לבנון אל תוך מדינת ישראל היא חרפה לאומית שבשום אופן אסור שתישנה".

התושבים קבעו כי הם לא ישלימו בשום אופן עם "הסכם מחורר כזה או אחר עם ארגון טרור שיוכל להוביל אותנו חזרה למצב דומה והסתמכות על כוחות זרים שישמרו על חיי ילדינו".

בהמשך המכתב קראו לראש הממשלה ולחברי הקבינט: "אנו קוראים לך ולממשלה בראשותך לפעול בצורה נחושה ומודיעים כי לא נחזור הביתה ללא הסרת האיום על בתינו וילדינו", וסיכמו והדגישו כי "רק צה"ל ערב לביטחונם ולהסרת האיום".

במטה נלחמים על הצפון שיזם את המכתב החריג הודיעו כי הדבר מהווה את "יריית הפתיחה" למאבק של תושבי הצפון. לדברי חברי המטה, "הבית בוער, והמצב בו מדינת ישראל מאבדת את הצפון חייב להיפסק".

במוצאי השבת האחרונה חסמו תושבים מהצפון את הכניסה לירושלים תחת הקריאה הזו, והודיעו כי בשבועות הקרובים צפויות פעולות מחאה נוספות. התושבים הדגישו כי הם יסרבו להסכם מדיני, וציינו כי הם דורשים רצועת ביטחון בתוך לבנון: "לא נהיה רצועת הביטחון של מדינת ישראל".