חבר הכנסת יואב סגלוביץ' (יש עתיד) הוא ממגישי העתירה לבג"ץ נגד התיקון לפקודת המשטרה, ובראיון לערוץ 7 הוא מסביר במילים חריפות את הסיבה להגשת העתירה.

"בהסכם הקואליציוני היה תנאי לאיתמר בן גביר לעשות תיקון לפקודת המשטרה. בגדול זה לתת כוח רב לשר על חשבון המפכ"ל. אני רואה את זה כפגיעה אנושה בעצמאות המשטרה", אומר סגלוביץ' המציין כי כבר בדיוני עבר שהתקיימו על הנושא עוד קודם הקמת הממשלה הוא הזהיר מכך.

"אמרתי שלא יכול להיות מצב שבו המשטרה תיצבע בצבע פוליטי כזה או אחר, והמציאות לצערי דמתה אחד לאחד לכל האזהרות שהיו בדיוני הוועדה. מרגע כניסתו לתפקיד ותיקון פקודת הממשלה איתמר בן גביר התחיל להתערב בעבודה האופרטיבית של המשטרה. זה לומר למפקדים כיצד לנהוג בהפגנות לא באופן כללי אלא באופן ספציפי על מקומות מסוימים, זה המשיך בהתערבות ושיחות שלו עם מפקדי מחוזות ושבירת הציר הפיקודי של משטרת ישראל ושבירת מנהיגותו של המפכ"ל, זה המשיך בהתערבות בחקירות והמשיך בלכאורה גיבוי של שוטרים במח"ש, אבל באמירה שמי שתהיה לו בעיה במח"ש כי פעל שלא כדין אני אקדם אותו, זו התערבות במינויים ובכל דבר שהזהרנו מפניו ועל הדבר הזה הוגשה העתירה".

סגלוביץ' מוסיף ומציין כי בית המשפט הוציא כבר בחודש ינואר צו ביניים המזהיר את השר בן גביר מהתערבות בהפגנות "והוא המשיך להתערב", אומר סגלוביץ' המציין כי מדובר בעניין חוקתי. "אכן פקודת המשטרה היא לא חוק יסוד מצד אחד אבל מצד שני היא נוגעת בתשתית של זכות האזרח. למשטרה יש כוח רב כלפי האזרח וכל זמן שאנשים פוליטיים מכל סוג שהוא מתערבים במה שקורה במשטרה זה צובע אותה בצבע פוליטי ואסור שיהיה צבע כזה".

מוסיף סגלוביץ' ואומר כי אם הוא יהיה חבר בממשלה עתידית הדבר הראשון שימליץ יהיה לבטל את התיקון הזה "כי התיקון הזה הוא רע למדינת ישראל".

לטענת בן גביר לפיה כאשר נכנס למשרד גילה שסגלוביץ' ובר לב הותירו מאחוריהם משטרה חלשה וששאיפתו היא להגיע לשב"ס חזק מול מחבלים, אומר חבר הכנסת סגלוביץ' כי כשהיה סגן שר במשרד לביטחון פנים הממונה על האכיפה במגזר הערבי לא הייתה לו כל בעיה להפעיל מדיניות שהוביל לירידה בפשיעה בעוד "היום, בתקופתו של איתמר בן גביר, יש עליה של 130 אחוז בתיקי הרצח בחברה הערבית, עליה מטורפת בתאונות דרכים ועליה בגניבות כלי רכב. איתמר בן גביר לא עוסק בענייני משרדו בכלל אלא בדיבורים. אין פה שום דבר מהותי שנוגע למדיניות".

"בוודאי שלשר יש מדיניות. צחי הנגבי הכניס כמדיניות את נושא ה-DNA, גלעד ארדן הקים את יחידה 105, בתקופת אבי דיכטר אני מוניתי והקומה יחידת להב 433 שהיום מנאצים אותה. שרים יודעים לקבוע מדיניות, אבל כששר עבריין יושב על כיסא השר לביטחון לאומי הוא ממשיך להתנהג כעבריין. זה האירוע ועל זה הבג"ץ".

על סוגיית עצמאות המשטרה אומר סגלוביץ' כי משטרה היא חלק מהרצות המבצעת, אך שלא כמו הצבא בכל הנוגע לאכיפת החוק שם נמצאת עצמאותה ולא אישים פוליטיים הם שקובעים, אלא הדין והחוק. "את זה איתמר בן גביר מנסה לשנות ומשנה בפועל. את הנזקים שהוא גרם ייקח הרבה זמן לתקן כי כשאתה פוגע בליבה הערכית של ארגון אכיפה התיקון הוא בעמוד השדרה של הארגון ולא מדובר בתיקון פרסונלי".

עוד מזכיר סגלוביץ' את ההתנגדות הגורפת של השר להצעת מפלגתו לכלול את ערך הממלכתיות לתיקון. "האיש הזה לא רוצה שום דבר שקשור לממלכתיות, שום דבר על אכיפה שוויונית. הוא מדבר על זה אבל עושה את ההיפך. זה האיש וזו דמותו. זה שמנרמלים את העובדה שעבריין יושב על כיסא השר לביטחון לאומי לא מבלבל אותי. זו המציאות הקשה שאנחנו נמצאים בה והאחריות היא של ראש הממשלה שהחליט למנות אותו. הכתם על ראשו".

את דבריו מחריף סגלוביץ' כשהוא קובע שבן גביר בכוונת מכוון הורס את המערכת המשטרתית, אינו עוסק בתחומי סמכותו ומעדיף להתמקד בסוגיות אחרות כדוגמת הסיוע ההומניטארי לעזה. בדבריו הוא מגדיר את בן גביר כסוכן כאוס.

מלשכת השר בן גביר נמסר בתגובה: "עם הגעת השר בן גביר למשרד לביטחון לאומי נוכח השר לראות כי עמר בר לב ויואב סגלוביץ' השאירו משטרה חלשה וחרוכה - תחנות משטרה שנזנחו, גל התפטרויות שוטרים, שלא לדבר על שב"ס שהפך לקייטנה למחבלים ורק 70 כיתות כוננות משטרתיות בכל הארץ".

"שנה וחצי לאחר מכן - המשטרה וגופי המשרד בעלייה שלא נראתה מעולם: , עלייה בכמות המתגייסים, עלייה במשכורות לשוטרים, שילוש בפעילות באכיפת הבניה בלתי חוקית בצפון בנגב, ירידה בכמות ההתפטרויות שנעצרה, הקמה של 900 כיתות כוננות, למעלה מ-140,000 נשקים אישיים שחולקו, הרעת תנאי המחסלים בבתי הכלא, חיזוק המשטרה, חיזוק כב"ה - בקיצור כל מה שסגלוביץ׳ וחבריו לא עשו".

"אכן, השר בן גביר אינו עציץ. במשך כהוננת לא מעט שרים קודמים התרגלו שבמשרד הזה יושב עציץ. השר בן גביר עובד, פועל והזיז לבדימוסים את הגבינה - לכן המצב שתשעים אחוז מזדהים איתו למעט אלה שניהלו את המשטרה בעבר ניהול כושל".