הפעלת מכת"זית בהפגנת חרדים קיצונים
הפעלת מכת"זית בהפגנת חרדים קיצוניםצילום: Yonatan Sindel/Flash90

מנהיג 'הפלג הירושלמי', הרב אשר דויטש, תקף בחריפות את המפלגות החרדיות שתמכו באישור חוק הגיוס המקודם בכנסת וקרא למחות נגדם.

תחילה הסביר מדוע החוק המוצע רע בעיניו עבור הצעיר החרדי. "בעצם עניין 'בני העליה' הוא הכרזה כלפי כלל הציבור, ולצערנו אנו צריכים את ההכרזה הזאת גם כלפי הציבור החרדי, להודיע ולהזכיר את חומר גזירת הגיוס".

לטענתו, ההנהגה מבקשת לבולל את הציבור החרדי. "הם מלבישים את החלטתם בטענת ‘שוויון בנטל’ וכדומה, וגם בזאת בלבד היה עלינו להילחם כנגד הגזירה, אבל לא די שבמציאות זה עלול ח”ו לגרום לעקירת התורה.

"אלא כולם יודעים את המטרה הברורה שלהם, שהם מצהירים כך להדיא בכתובים שלהם, כמובן במילים יפות ואף מזכירים בדברי ההסבר שלהם ש’הם מכירים בערך החשוב של לימוד התורה’, אבל כולם יודעים שמטרתם האמיתית היא אחת: לבולל אותנו! ועל ידי לחלן חלק מאתנו למחצה לשליש ולרביע ואולי עוד כמה דורות במאה אחוז רח”ל, וכנגד כל זה עומדים בני העליה שפעולתם היא לאין ערוך”.

בהמשך מתח ביקורת על הרבנים הספרדיים שנתנו אור ירוק לתמיכה בחוק. “כאן המקום בשם כל ציבור בני התורה להביע מחאה על הדברים הנוראים שאירעו בשבוע שעבר, בדיוק יום לפני מתן תורה. שני דברים איומים ונוראים קרו. ראשית עצם גזירת הגיוס עצמה שהיא גזירה גרועה ביותר.

"דיברתי שבוע שעבר עם אחד מרבני ש”ס בניסיון שיחזור בו, והוא מדעתו אמר לי כי זו גזירה רעה מאד מאד, אבל ‘הרע במיעוטו’ כמובן… ‘הרע במיעוטו’ או ‘הרע ברובו’ כבר לא נפק”מ… ולהילחם לא יעלה על הדעת כי ‘הספרדים לא יסכימו’…”

“זה שקר וכזב. אם כל או רוב הרבנים הספרדים ובעיקר החשובים שבהם היו מצהירים: אנו לא מתייצבים, פשיטא שתשעים אחוז מהציבור שלהם היה שומע בקולם, וגם כאלו שההורים לא יסכימו – הבחורים היו עושים זאת מעצמם. אלא שהם טוענים שבמצב עכשיו חלק יתגייסו? – הרי לפי החוק הזה יתגייסו הרבה הרבה יותר! ומלבד זאת אנו חייבים לעשות את המלחמה שלנו, ומה שבידי שמים מה עלינו לעשות”.

בדבריו קרא למחות נגד הסיעות החרדיות. "אם בעבר היינו צריכים למחות נגד השלטונות, לצערנו כעת אנו צריכים למחות גם נגד הסיעות החרדיות, זה נורא ואיום שנציגים חרדים ירימו את האצבע שלהם לחוק איום ונורא כזה. אין לדבר סוף”.