משה שולץ ודודו סעדה
משה שולץ ודודו סעדהצילום: בשבע

דודו סעדה מארח את משה שולץ, מנכ"ל המכללה האקדמית לחינוך ע"ש קיי בבאר שבע, תושב קיבוץ סעד בעוטף עזה.

"התעוררנו בבוקר שמחת תורה לאזעקות בלתי פוסקות. חשבנו לתומנו שמדובר באיזשהו חיסול וזו התגובה. אבל בהמשך הבנו שזה חריג כי זה היה בלתי פוסק", פתח.

עוד סיפר: "פתחנו פלאפונים כדי לקבל עדכונים מצוות צח"י, שם הזהירו מחדירת מחבלים במרחב והורו להישאר בממ"ד. העברנו את המזרונים לממ"ד, שמענו נפילה סמוכה מאוד לבית שגם עשתה נזק, עדיין לא הבנו את מימדי האירוע ויצאנו לפי צורך לקחת אוכל ושתיה. כשמודעים למיקום שלנו - קיבוץ סעד נמצא ממש בסמיכות של כ600 מטר לכפר עזה, זה היה קצת מטורף אבל לא ממש הבנו מה קורה. דיברו הרבה על כך שהיישובים הדתיים ניצלו בנס בשמחת תורה, למרות שבקיבוץ עלומים נרצחו באכזריות 16 עובדים זרים. אבל אנחנו לא נכנסים לחשבונות שמיים, אנחנו לא דתיים בשביל לקבל תמורה. מי שמבדיל ואומר כך כנראה שרחוק מעולם האמונה האמיתי והעמוק".

"בשעות אחה"צ המאוחרות ומוצ"ש אנחנו מתחילים להבין, מתפנים ביום ראשון למשפחה בצפון. בהמשך הצטרפנו למשפחות סעד שפונו למלון נבו בים המלח, שאירח אותנו בצורה יוצאת מן הכלל. מוסדות החינוך פעלו במלון, ואשתי שהיא מורה בבית הספר היסודי עזרה להקים את המסגרות שהיו בהתחלה באוהלים בסמיכות למלון, ובהמשך מבנים במועצה האזורית תמר. אני נשארתי בסעד כדי להמשיך בעבודה, ועשינו את הנסיעה מסעד לים המלח והפוך בלי הפסקה".

לדבריו, היום, "כ-80% מהתושבים חזרו לקיבוץ סעד. יש משפחות שמחפשות להשתקע גם אם בצורה זמנית במקום אחר, ואני מבין אותם. משפחות העוטף חיו כך במשך 20 שנה ויותר, וזה מובן שמחפשים עכשיו יציבות ורוגע. כל אחד והתחושות שלו".

"מכללת קיי זו מכללה אקדמית להוראה במגוון תחומים. בתואר הראשון מקצועות קלאסיים: הגיל הרך, יסודי ועל יסודי, חינוך מיוחד, חינוך גופני. בתואר שני יש לנו תוכניות מאוד ייחודיות. אני חושב שכדי לקדם חברה וכדי להשפיע עליה - צריך לעסוק בהוראה. זהו ערך גדול גם ביהדות. חברה מתוקנת צריכה חינוך. גם ברמה האידיאולוגית לבוא לחנך עם השפעה לדורות קדימה. בשנים האחרונות עם הניסיון, השנים וקבלת הוותק זה גם מתגמל כלכלית יחסית למקצועות אחרים. (לא הייטק). מי שרוצה להשפיע על הדור הבא - זה המקום ללמוד הוראה. המכללה צומחת בצורה יפה. אם לפני 12 שנה היינו כ- 700 סטודנטים לתואר הראשון - היום אנחנו כ 1,900 סטודנטים סה"כ. כמעט פי שלושה. אין מוסד אקדמי קיים שעשה את זה ב-20 שנה".

"כנס שדרות לחברה וחינוך של המכללה התקיים בבאר שבע. עד אז הכנס היה התעסק רק בענייני חברה. היות ואנחנו מכללה לחינוך הכנסנו גם את נושא החינוך. ההבנה שלנו היא שחברה מתוקנת לא יכולה להיות מתוקנת וטובה בלי חינוך".

שולץ סיכם: "אני חושב שהמצב לא היה כל כך גרוע לפני השבעה באוקטובר והוא לא יהיה כל כך טוב אחרי. אני ריאלי, אני לא אופטימי ולא פסימי. אנחנו מאוד מאוד מושפעים מהתקשורת. אגב תקשורת - כשדרן לשעבר באוניית ארץ הצבי של ערוץ 7 אני חש געגועים לתקופה היפה".