בצלאל סמוטריץ'
בצלאל סמוטריץ'צילום: Oren Ben Hakoon/Flash90

21 ארגוני שמאל לזכויות אדם בישראל השיקו הבוקר (ראשון) דו"ח על המצב ביהודה ושומרון ועזה מאז פרוץ המלחמה והאשימו כי "מינוי סמוטריץ' לתפקיד שר במשרד הביטחון יצר שינוי מבני אשר טשטש לחלוטין את הקו הירוק".

בין הארגונים שחתומים על הדו"ח, בצלם, רבנים למען זכויות אדם, האגודה לזכויות האזרח בישראל, יש דין, ארגון רופאים למען זכויות אדם, יש דין, ארגון רופאים למען זכויות אדם והוועד הציבורי נגד עינויים בישראל.

"בגדה המערבית", נכתב בדו"ח, "מתרחש מאז הקמת הממשלה ה-37 ובחסות המלחמה שינוי מבני מרחיק לכת של מעבר ממסגרת משפטית של כיבוש צבאי, הפועלת תחת מגבלות דיני הכיבוש, למשטר של סיפוח ואפרטהייד – שניהם אסורים על פי הדין הבינלאומי. הדבר נעשה באמצעות תהליך מואץ של העברת סמכויות נרחבות מידי המפקד הצבאי לידי גורמים אזרחיים הנשלטים באופן ישיר על ידי הממשלה".

השינוי המבני הבולט ביותר, על פי מה שמעלה הדו"ח, הוא מינוי השר סמוטריץ' לשר נוסף במשרד הביטחון – תפקיד שמייצר שינוי מבני משמעותי. "סמכויות נרחבות הנוגעות לניהול החיים האזרחיים בגדה המערבית הועברו משר הביטחון לידי השר סמוטריץ' המוביל שינויים מבניים, משפטיים ובירוקרטיים בעלי משמעות עצומה במטרה לטשטש את הקו הירוק ולנרמל את השליטה הישראלית בגדה המערבית ואת חייהם של המתנחלים החיים בה".

על הרחבת הבנייה ביהודה ושומרון נכתב בדו"ח כי "ב-2023 קודם מספר שיא של יחידות דיור מעבר לקו הירוק; בחסות המלחמה מקודמת הגדלה משמעותית נוספת של שטח ואוכלוסיית ההתנחלויות. כבר לאחר ארבעה חודשים נרשמה שנת 2024 כשנת שיא בהיקף ההכרזות על קרקעות כ'אדמות מדינה' – כ-11 אלף דונמים; הרחבת הכשרות בדיעבד ותקצוב של בנייה שאינה חוקית גם לפי החוק הישראלי – מאחזים, מאחזי חוות, ויחידות דיור".

הדו"ח מפרט כי "באפריל 2024 הורה השר סמוטריץ' להעניק שירותים אזרחיים ולחבר לתשתיות 68 מאחזים לא מורשים. תקציב המדינה מקצה משאבים חסרי תקדים לפיתוח מפעל ההתנחלויות באופן המשקף את סדרי העדיפויות של הממשלה".

"מאז פרוץ המלחמה הקימו מתנחלים 24 מאחזים בלתי מורשים ברחבי הגדה המערבית וסללו עשרות דרכים חדשות, חלקן על קרקע פלסטינית פרטית, וגידרו שטחים פתוחים כדי למנוע גישת פלסטינים אליהם", נכתב עוד על פעילות נוער הגבעות. "פעולות אלו נעשות בידיעת ובחסות המדינה, פעמים רבות בליווי הצבא וללא פעולות אכיפה ממשיות מצד גורמי אכיפה".

בדו"ח נכתב עוד כי "באצטלה של הגנה על אתרי עתיקות מרחיבים גופי מתנחלים ורשויות המדינה את שליטתם בשטחי הגדה המערבית תוך השתלטות על אדמות פלסטיניות – בשנת 2023 הוקצו כ-150 מיליון ש"ח לטובת משימה זו. מאמצים אלה משמשים כצידוק להרחבת שליטת ישראל גם בשטח B".