ח"כ אוהד טל
ח"כ אוהד טלצילום: אוליביה פיטוסי, פלאש 90

ח"כ אוהד טל ממפלגת הציונות הדתית פנה בשאילתה דחופה לשר הביטחון יואב גלנט בעקבות הנתונים שנחשפו לפני חודשיים בערוץ 7 לפיהם מעל 170,000 אזרחים ששירתו בצה"ל בעשור האחרון שוחררו ממילואים כאשר 40 אלף מתוכם שירתו בתפקידי לוחמה.

"לאור המחסור בכוח האדם בצה"ל, והנתונים שפורסמו לפיהם ישנם לוחמים אשר שוחררו לפני הגעתם לגיל הפטור, מה תוכנית העבודה של הצבא להגברת מימוש כוח האדם?", כתב ח"כ טל לשר.

יצויין כי הפטור ניתן לאותם אזרחים בשל קיצוץ בכוח אדם של צה"ל וכולם נמצאים מתחת לגיל 45 והיו יכולים להצטרף ללחימה כמילואימניקים פעילים.

גורם המעורה בפרטים הסביר כי צה"ל העדיף לשחרר את הלוחמים ממילואים כדי לקבל ממשרד האוצר הגדלה בתקציב הביטחון. "הם באים לאוצר ובעצם אומרים לו שהם קיצצו בכוח אדם ובתמורה לזה מקבלים תקציב או הגדלה בתקציב הביטחון על בסיס הקיצוץ", הסביר הגורם.

עוד נודע לערוץ 7 כי צה"ל לא זימן למילואים יותר משמונה חודשים 20 אלף לוחמים מאחר ובין היתר פורקה חטיבת המילואים שלהם. ברקע סערת חוק הגיוס, הארכת שירות המילואים לחיילים בשבועות נוספים והארכת שירות הסדיר תהו חברי כנסת מדוע בצה"ל ממהרים להאריך את השירות כשאפשר להחזיר לשירות מילואים את 172 אלף האזרחים שקיבלו פטור.