עמי איילון, ראש השב"כ לשעבר, אומר כי מתקפת חמאס בשבעה באוקטובר הוכיחה שלא יהיה לישראל ביטחון אם היא לא תסיים את הכיבוש.

בראיון ל-BBC התייחס איילון שכיהן כחבר כנסת מטעם מפלגת העבודה, בראשית הדברים למצב הלחימה המתמשך בגבול הצפון עם חיזבאללה והקשר לזירת העימות עם חמאס ברצועת עזה.

לדבריו, "עלינו להבין שמלחמה היא רק דרך הפעולה האחרונה. לא ניסינו או אנו לא מבינים שכנראה קיימת בעיה מהותית בחברה הישראלית כיום. אנו מאמינים רק בכוח. אנו מאמינים רק בכוח צבאי, ובמקרים רבים בכיבוש של אדמה, ואנו סבורים שזה יביא ביטחון".

איילון ציין כי "זה לא יביא ביטחון, ואני סבור שלא ניסינו די את האופציות המדיניות הדיפלומטיות, ובמקרה זה בראש ובראשונה איננו יכולים להפריד בין הצפון לדרום, כיוון שעליך להבין שחיזבאללה שונה לחלוטין מחמאס. חיזבאללה רואה את עצמו מייצג את הקהילה השיעית בלבנון, אבל הם רואים את עצמם לאומנים לבנונים, וברגע שהמלחמה בעזה תגיע לקיצה, לא יהיה להם לגיטימציה (להמשך הלחימה) בעיני הלבנונים".

"אנו נוטים לשכוח את המחיר שהלבנונים משלמים אפילו כיום, אלפים מהם עזבו את בתיהם שנהרסו, אפילו יותר מהצפון שלנו. אשר על כן, הם אינם יכולים לאבד את התמיכה או את הלגיטימציה בקרב הלבנונים. אני סבור, שברגע שאנו נסיים את המלחמה בדרום בעזה יהיו לנו מספר דרכי פעולה", טען.

לדבריו, "ראשית, יש לדון בגבול בין לבנון לבין ישראל. לא עשינו כן עד עתה, כיוון שיצאנו מלבנון באופן חד צדדי, וההסכם שלנו היה עם הקהילה הבינלאומית. אבל אנו יודעים כיום, כולם יודעים שעשינו טעויות. קיימות 12 נקודות בעומק של מאות מטרים, אבל הן משמעותיות בעיני אנשים המאמינים בגבול. לכן, עלינו לקבל את את הרעיון שעלינו לדון בקו הגבול המדויק".

לשאלה אם הוא סבור שהמלחמה בעזה צריכה להסתיים כעת השיב איילון: "כן. היא צריכה הייתה להסתיים אתמול".

המראיין היקשה בציינו שממשלת ישראל הציבה תנאים ברורים, והם: השמדת חמאס ושחרור החטופים, ושאל אם איילון מקבל את התנאים שהציבה ממשלת ישראל.

איילון השיב: "אני מכיר בכך שאלו שאיפות אבל לא מדובר בתנאים מוקדמים. לא תנאים מוקדמים שחמאס יושמד. אבל עלינו להבין שכדי להשמיד ולהביס את חמאס איננו יכולים לעשות רק באמצעות השגת עליונות או ניצחון בשדה הקרב".

לטענתו "חמאס הוא אידאולוגיה וכדי להשמיד אידאולוגיה עלינו להילחם במלחמה במימד אחר, במלחמה של רעיונות, אלא אם כן אנו נשיג ניצחון במלחמה של הרעיונות. משמעות הדברים, עלינו להציג אופק מדיני, ואופק מדיני עבור ישראלים ופלסטינים הוא הדרך היחידה, המציאות היחידה היא המציאות של שתי מדינות".

"אנחנו לא רוצים להבין זאת. הפלסטינים נלחמים לחירות. הם רוצים לראות את סוף הכיבוש. ברגע שהפלסטינים יאמינו במציאות של שתי מדינות הם לא יתמכו בחמאס, וזו תהיה התבוסה של חמאס, כיוון שפתרון שתי המדינות הוא תבוסה לחמאס. עלינו להקשיב למייסד ומנהיג של חמאס השייח’ אחמד יאסין שאמר זאת לפני שנים, וזו הדרך היחידה להביס את חמאס", הוסיף.

"לכן, כדי להפסיק את המלחמה עלינו לומר: אוקיי, אנו דורשים את החזרת כל החטופים. אנו נהיה מוכנים לשחרר את כל האסירים שחמאס חושבים שאנחנו צריכים לשחרר, ועלינו להפסיק את הלחימה, ולעבור למלחמה של רעיונות באמצעות הצגת אופק מדיני" אמר איילון.

על הלקחים ממתקפת השבעה באוקטובר אמר איילון: "מה שלמדנו מהשבעה באוקטובר? למדנו שעד אשר נאמין במציאות הזו אנו נתמודד עם דם, אימה וכאב. מה שאני מנסה להסביר הוא שאנו לא הפקנו את הלקחים החשובים ביותר. לא יהיה לנו ביטחון אלא אם כן נשים קץ לכיבוש. חמאס הוכיח זאת בשבעה באוקטובר. אנו לא לא נוכל לשמור על הדמוקרטיה שלנו אלא אם כן נשים קץ לכיבוש, כיוון שדמוקרטיה אינה משלימה עם שליטה בחייהם של מיליונים".

"לכן, זה פשוט מאוד, אבל מה הבעיה? אנו קרובים מדי לאירועים. אנו חשים את הכאב. אנו הושפלנו, ואנו כנראה מחפשים נקמה. אנו שונאים את הפלסטינים, והפלסטינים שונאים אותנו. ולכן, הקהילה הבינלאומית כה חשובה, וכל הנשיאים האמריקנים שלהם הייתה כוונה טובה מאוד מאוד, אמרו לנו שאיננו (האמריקנים) יכולים לרצות זאת יותר מכם. הייתה זו טעות אדירה. הם אינם מבינים שכאשר אתה רואה את החברים שלך מתים באוטובוסים, אינך רואה את המציאות. אבל, כאן ממקום אחר, מאנגליה, מאירופה, מארה"ב אתה יכול לראות זאת. כל העולם רואה זאת. כל המנהיגים בעולם מבינים שהמזרח התיכון יהיה יציב רק אם ניצור מציאות של שתי מדינות", סיכם.

בראיון ל-CNN אמר איילון, כי בהתייחס לצילומי סלפי של חיילים מרצועת עזה על הריסות בתים: "זה נורא", ובתשובה לשאלה אם החיילים מאבדים את המוסר והאנושיות שלהם, אמר: "לא היום. אנו מאבדים. אנו מאבדים את הזהות שלנו כעם, כיהודים וכבני אדם".

המראיינת הקשתה עליו: "האם אי פעם חשבת שתאמר דבר כזה? אתה ראש השב"כ לשעבר. האם אי פעם חשבת שתגיע לנקודה הזו?"

איילון השיב: "כן. אמרתי זאת פעמים רבות. אמרתי זאת בשב"כ. כאשר ניסינו לבחון את הקוד האתי, אמרתי: אני מצטער. כאשר אנו הולכים למלחמה אנשים לא חושבים. אתם שולחים אותנו להרוג. כעת אנו נולדים עם הרעיון שאסור להרוג, ועתה אתה אומר לי, אוקיי, אתה הולך למלחמה והרוג את כל האויבים. כעת הרעיון הוא שיש לי הזכות להרוג. לאורך זמן זה הופך לטבע שני. אנשים לא שואלים למה. השאלה היחידה שאנו שואלים כאשר אנו הולכים למלחמה היא כיצד להרוג, אם באמצעות סכין, רובה או טיל. אבל, זה נהפך לטבע שני, וזו הסכנה בכל מלחמה... אנו עלולים לאבד את הזהות שלנו כבני אנוש דמוקרטים, ואנו עלולים ליצור מציאות של מלחמה אינסופית".

"מה עלינו ללמוד מהשבעה באוקטובר?", נשאל איילון שהשיב: "בראש ובראשונה עלינו ללמוד שלא יהיה לנו ביטחון כל עוד לא נסיים את הכיבוש. זה מה שחמאס אמר לנו, ולא תהיה לנו דמוקרטיה כל עוד לא נסיים את הכיבוש".