עמית סגל
עמית סגלצילום: Liron Moldovan/Flash90

הפרקליטות הצבאית הורתה שלא לחסל אזרחים עזתים שהשתתפו בטבח שבעה באוקטובר. הסיבה לכך: הם לא מוגדרים כמחבלי חמאס, כך חשף עמית סגל בחדשות 12.

על פי הדיווח, בפרשנות של הפרקליטות הצבאית לדיני לוחמה, נטען כי אפשר להרוג במלחמה במכוון רק מי שמשתייך לכוח הלוחם. חיסול ממוקד הוא צעד מניעתי ולא עונש, ולכן, מכיוון שה"אזרח" לא חלק מהכוח הלוחם, אי אפשר להרוג אותו כנקמה.

"ההוראה הזאת ניתנה למרות שלאחר שבעה באוקטובר הממשלה הבטיחה שישראל תבוא חשבון ותגיע לכל מי שעסק בטבח. למרות זאת, אם יוודע לשב"כ ולצה"ל על מיקומם של עזתים שרצחו, בזזו, אנסו או חטפו ישראלים, לא יהיה להם אישור משפטי לחסל אותם", ציין סגל.

לדבריו, "ארגון הטרור 'אדוני השממה', שחטף את משפחת ביבס, לא מוגדר ככוח שנמצא במצב מלחמה עם ישראל. לכן, אם יתגלה מידע מודיעיני על הימצאותם של חוטפי משפחת ביבס - לא יהיה אפשרי לחסל אותם על בסיס זה".

מספר גורמים בצה"ל אף טענו שמקרים מעין אלו כבר התרחשו בפועל בשטח - אך בצבא מכחישים באופן רשמי את הנושא.

מדובר צה"ל נמסר: "המדיניות היא לפעול נגד כל משתתפי הטבח, ללא קשר לחברותם בארגון טרור. לשם כך מתבצע תהליך מבצעי סדור בהתאם לדין הבין-לאומי. לא מוכר בצה"ל אירוע שבו היה ניתן לתקוף מחבל שהשתתף והדבר לא נעשה".

ח"כ עמית הלוי, שעוסק בנושא בשבועות האחרונים הגיב: "פניתי לפני שבועיים לשר הביטחון לפני שבועיים, ואני וחבריי בוועדת חוץ וביטחון, נעמוד על כך שהשר ינחה באופן מיידי לשנות את ההחלטה ולסכל את בני המוות הללו".

"המלחמה היא מקשה אחת. כל מי שהיה שותף למכה האיומה שספגנו בתחילתה, הוא חלק ממנה. כל מי שהשתתף בפשעים של חטיפת ילדים כמו ילדי ביבס, הגדיר את עצמו כחייל האויב במלחמה הזו, והוא בן מוות בדיוק כמו שאר חיילי האויב בהמשך המלחמה. זו פגיעה חמורה בצדק הישראלי שבבסיס המלחמה ולא פחות חמור פגיעה אנושה באלו שנהרגו נאנסו ונחטפו ובמשפחותיהן", דברי הלוי.

השר לביטחון לאומי, איתמר בן גביר, הוסיף: "החסינות המטורללת שמעניקה הפרקליטות הצבאית לרוצחים עזתיים מפני חיסול, היא בלבול מוסרי חמור. המשך ישיר להתנהלות המעוותת של פרקליטות המדינה ובראשה היועצת המשפטית לממשלה. מי שמתעלם מקריאות מפורשות לרצח ראש הממשלה, ומקריאות לסרבנות בשעת מלחמה, ובמקביל מעניק הגנה לרוצחים, לא ראוי להישאר יום אחד נוסף בתפקיד".

פורום תקווה של משפחות החטופים מסר: "הערב פורסם כי ייתכן וצה"ל יימנע מתקיפת אזרחים שאינם משתייכים לחמאס או לג'יהאד האיסלמי אפילו אם היו שותפים לטבח הנורא או לחטיפת אזרחים וחיילים. זו למעשה המשכה של הקונספציה, והשישה לאוקטובר כאן ובגדול".

"ההתייחסות לחוטפי אהובינו כ"חפים מפשע" אם לא קיבלו תעודת חבר בארגון טרור ספציפי, פוגעת בנו ובשלום אהובינו. אנחנו זועקים ודורשים ממפקדי הצבא, לתקוף להשמיד ולהרוג כל מי שהשתתף בטבח, כולל מי ש"רק" חטף. המחשבה שחוטפי הילדים שלנו לא יהיו מחוסלים אם יתברר שהם לא משתייכים לחמאס או לגיהאד האיסלמי היא מזעזעת בעיננו, זו טעות מוסרית, צבאית, ולאומית", לשון תגובת הפורום.

מתן ג'רפי, לוחם במילואים שלחם בעזה ובצפון, ראש אגף משימות בתנועת אם תרצו, הגיב: "ההנחיות של הפצ"רית מסכנות את אזרחי ישראל ומכינות את הקרקע לטבח הבא. שר הביטחון חייב להורות מיידית על ביטול ההנחייה המופרכת, כל רגע שבו משתתפי הטבח מסתובבים חופשי בשל ההנחיות הוא יריקה בפרצוף של המשפחות השכולות".

פורום הגבורה הגיב: "אנו, משפחות שכולות מפורום הגבורה, פורום חללי מלחמת חרבות ברזל, שיקיריהן מסרו את נפשם עבור הגנה על תושבי מדינת ישראל מזדעזים מהפרסום על כך שפרשנות לא נכונה של החוק הבינלאומי יוצרת עוול מוסרי בו דמם של אהובינו הפך הפקר. לא ייתכן שבחסות עיוות מוסרי שאין כדוגמתו רוצחים, אנסים וחוטפים יקבלו רשת הגנה ששומרת עליהם מידו הארוכה של צה"ל".

"יקירנו לא נפלו בשביל לשמור על חיי מחבלים, ולא ניתן שדם הרוצחים יהיה יקר מדם בנינו. אנו מחזקים את ידי חיילנו שנלחמים גם בימים אלו במסירות נפש עצומה, תוך סיכון חייהם, על מנת לעמוד בייעדי המלחמה שכוללים את השבת הביטחון לאזרחי מדינת ישראל והחזרתם של החטופים לביתם. לא ייתכן שבזמן שחיילנו נלחמים, הפצ"רית תמנע מהם לבצע את מלאכתם. אנו דורשים את שינוי המדיניות הזו במיידי ולפעול אך ורק לניצחון מדינת ישראל במלחמה", אמרו בפורום.