ההופעה האחרונה של הזמר אדם

המרכז הרפואי ת"א איכילוב הודיע הבוקר (חמישי) על פטירתו של הזמר והשחקן אדם, לאחר מאבק ממושך במחלת הסרטן. הלווייתו תתקיים בשעה 19:00 בבית העלמין שדה יהושע בחיפה.

אדם, מהזמרים המצליחים בישראל בשנות ה-80, בן 64 במותו, הותיר מילים אחרונות אותן ביקש לפרסם לאחר לכתו. "אם אתם קוראים את המילים האלה סימן שאני בעולם שכולו טוב, ככה אומרים, עוד לא יכול להמליץ:)".

"רוצה להודות על המסע המופלא והבלתי יאמן בחיים האלה, עשיתי המון, הייתי טוטאלי, הלכתי עד הקצה בכל דבר, באהבה, בחברות, ביצירה, נשארו לי כמה חלומות לא סגורים אבל לא המון. תודה על אהבה, תודה על כל אדם שפגשתי, או השפעתי בצורה זו או אחרת, תודה על החיים. אם לא הצלחתי לסייע מלמטה בעניין השבת החטופים, אנסה לפעול מלמעלה. תהיו טובים", כתב הזמר לפני מותו.

שר התרבות והספורט מיקי זוהר ספד לו: "אני וימית רעייתי, שהעריצה את אדם עוד בהיותה נערה, הצטערנו מאוד לשמוע שהזמר המוערך והמוערץ, עם קולו הייחודי שליווה דורות שלמים, הלך לעולמו לאחר מאבק ממושך במחלת הסרטן הארורה. תרומתו להתפתחות המוזיקה הישראלית תישאר איתנו לעד וקולו המיוחד יחסר לנו מאוד".

אדם, או בשמו המלא חיים כהן, היה מהזמרים המצליחים ביותר בישראל בשנות ה-80. הוא זכה פעמיים בתואר "זמר השנה" של קול ישראל והגיע ארבע פעמים למקום הראשון בפסטיגל. בין להיטיו הידועים: "סוד", "אין מוצא", "נוסע רחוק", "שקיעה אחת" ו"מצטער" שזכה בתואר "שיר השנה".

כשהיה בן 24 התפרסם לראשונה כרקדן וזמר הליווי של יזהר כהן בשיר "עולה עולה" באירוויזיון 1985 בשוודיה. כעבור שנה הקליט שלושה שירים באנגלית בצרפת בשם הבמה "כריס לייף".

כשחזר לישראל החל להקליט את אלבום הבכורה שלו "סוד", שהפיק יזהר אשדות וכתבה אלונה קמחי. האלבום ששוחרר באפריל 1987 זכה להצלחה אדירה ומכר יותר מ-45 אלף עותקים. בקיץ 1988 יצא אלבומו השני "מרחוק לרחוק", שהעניק לו שנה שנייה ברציפות את תואר "זמר השנה".

אדם השתתף במופעי הפסטיגל בשנים 1987 עד 1990 והגיע למקום הראשון ארבע שנים רצופות, עם השירים "לא לוקח בקלות", "אל תשכח", "כמו גיבור מצויר" ו"הנשיקה הצרפתית". בשנת 1991 השתתף בקדם האירוויזיון עם השיר "יחד נעמוד" שהגיע למקום השני אחרי "כאן" של אורנה ומשה דץ. הוא התמודד בתחרות שוב ב-1993 עם השיר "עד" שהגיע למקום השלישי.

בספטמבר 2017 אושפז בבית החולים איכילוב לניתוח להוצאת כיס המרה. בעקבות סיבוך שהתרחש בניתוח ודלקת שנגרמה לו בלבלב, חלה החמרה במצבו והוא הועבר למחלקת טיפול נמרץ - ממנה שוחרר בפברואר 2018.

במאי 2023 חשף בפוסט שפרסם ברשתות החברתיות, כי אובחנה בגופו מחלת הסרטן. "היום התבשרתי שאצטרך לעבור סדרת טיפולים, הקרנות וכימותרפיה. עדיין מתקשה לעכל. מאחר שהוגדרתי כחולה אונקולוגי, אין צורך שזה ידלוף ואין צורך להסתיר, אלא בעזרת השם להתמודד עם מה שיבוא".

בחודש ינואר הופיע בעצרת המרכזית בכיכר החטופים בתל אביב. הופעתו האחרונה היתה בחודש שעבר כאורח של המוזיקאי יהונתן פרלמן בהיכל התרבות בתל אביב.