הרב יואל בן נון
הרב יואל בן נוןצילום: כאן חדשות

יש סיבות רבות להתנגד להמשך כהונתו של בנימין נתניהו כראש ממשלה בישראל, חלקן נכונות וחלקן מוטעות בעיניי.

אבל אינני מצליח להבין את העיוורון הבסיסי של הנאבקים נגדו – עצם המאבק נגד נתניהו, יחד עם אופיו והתנהלותו, הם המחזקים אותו יותר מכל דבר! המאבק הזה גם מתנהל מכוחה של אליטה עם השקפת עולם ברורה מאד, ולכן, עצם המאבק מעורר אליטות אחרות להתייצב להגנתו של ראש ממשלה מותקף, כמייצג של השקפות עולם מותקפות.

המאבק המאורגן התחיל לדעתי עם הגשת כתבי האישום נגד בנימין נתניהו – קראתי את כתבי האישום ושניים מהם נראו לי מופרכים ומזעזעים כבר בקריאה ראשונה – התוצאה העיקרית של המאבק נגד 'ראש ממשלה המואשם בפלילים' הייתה 'הרפורמה המשפטית', שהובילה למאבק חזיתי בין האליטות התומכות בנבחרי הציבור, לבין האליטות התומכות בבית המשפט העליון כ'שומר הסף', בסמכות מוחלטת.

עם פרוץ המלחמה, ואחרי התדהמה הראשונית, התארגנו מתנגדי נתניהו למאבק למען עסקה להצלת החטופים גם במחיר של כניעה לדרישות חמאס, וכך ראש הממשלה יואשם ציבורית בכל מקרה – אם ייכנע לחמאס יואשם באחריות לכל המחדלים שגרמו למלחמה, וגם באחריות לכניעה שבעסקה – ואם יתנגד, יואשם בהפקרת החטופים יחד עם כל המחדלים.

התוצאות כבר נראות לעין – התארגנות נגדית של משפחות שכולות וגם משפחות של חטופים למען הכרעה צבאית מוחלטת ונגד כל עסקת כניעה, שתסכן חיים של ישראלים רבים בעתיד. שוב התברר, שמתנגדי נתניהו הם המעוררים את ההתארגנויות שמנגד, ומחזקים אותו!

היחידים שיכולים להוביל את בנימין נתניהו לפרישה, בעקבות בחירות חדשות או אפילו בלעדיהן, הם אנשים המזוהים ציבורית עם השקפת עולמו של נתניהו, כך שציבור רחב במדינת ישראל ישתכנע, שפרישת נתניהו נובעת באמת מאחריות אישית, ולא מניסיונות של מהפכה ערכית ואידיאולוגית – לכן, הקמת מפלגה חדשה בהובלת מנהיגים שדוגלים בערכים לאומיים, יכולה לשכנע את הרוב בציבור הישראלי, ולהביא לסיום דרכו הפוליטית של נתניהו.

לדעתי, נתניהו היה מיטיב עם עצמו אם היה לוקח אחריות אישית, ומודיע שלא יתמודד בבחירות הבאות בגלל כל מה שקרה במלחמת העצמאות השמינית של ישראל. אבל לצערי ברור שהוא עצמו לא יעשה זאת, ודרושה התארגנות אידיאולוגית ופוליטית שתאלץ אותו לפרוש, והלוואי שיבין ויפרוש בכבוד.

אלופים (במיל.) חסרי אחריות

עצם המאבק נגד נתניהו הפך לשיקול מכריע אצל הצורר מעזה, ושם חוגגים ומתעודדים מהשסע שבתוך ישראל.

מגדיל לעשות אלוף (במיל.) שמפרסם בתקשורת נתונים על מצבו של צה"ל, במיוחד בצבא היבשה. זהו מעשה חסר אחריות, ואולי יש בו גם פגיעה חמורה בביטחון המדינה, שמחייבת חקירה פלילית! אויבינו קוראים ומקשיבים בעיון ובשקיקה כל מה שמתפרסם בתקשורת הישראלית.

לפני שנים כתבתי מחאה על חשיפת מידע כזאת מפי אלופים בצה"ל, במכתב אישי ליצחק רבין כראש ממשלה – רבין חשב שאני צודק, והורה לאיתן הבר להפיץ את מכתבי לקצונה הבכירה המשרתת.

חמור לא פחות לראות אלוף (במיל.) וראש שב"כ לשעבר, מתייצב ומסביר בתקשורת העולמית איך אפשר היה להגיע לעסקה עם חמאס אחרי הטבח, ולשחרר את כל החטופים בלי מלחמה, כאשר הוא יודע היטב את המשמעות של כניעת ישראל לטבח הנורא – הפירוש היחידי לעסקה כזאת אחרי יותר מ-1200 הרוגים ישראלים הוא, שאין עוד לצה"ל ולמדינת ישראל יכולת להגן על עם ישראל במדינת ישראל, והמשך קיומנו תלוי מעתה בעסקאות עם ארגוני הטרור והרצח – לתמוך בעסקה כזאת שהיא אסון מוחלט רק כדי להפיל את נתניהו, זהו טירוף מוחלט מבחינה קיומית, ושבר נורא מבחינה מוסרית.

המחדלים שגרמו למלחמת 'חרבות ברזל' מצטרפים לחוסר אחריות קיומי ומוסרי של אלופים (במיל.), ומעמידים את הציבור הישראלי בפני בחירה קשה בין הסכנות הצפויות מהדחת נתניהו, לבין הסכנות שבהמשך שלטונו.

המבחן בצפון ובדרום: החזרת ההתיישבות עד הגבול

כל עסקה עם צוררי חיזבללה (בכוונה, בלי שם א'!) תחת לחץ אמריקני כבד וכדי למנוע מלחמה אזורית בצפון, יש לה מבחן קיומי ומוסרי פשוט וברור: האם התושבים שפונו ממטולה עד חניתה, ומקרית שמונה עד שלומי, יחזרו לבתיהם ברובם המכריע? כל עסקה שלא תביא לחזרתם היא אסון קיומי ומוסרי עם השלכות חמורות לעתידנו כמדינה עצמאית במרחב!

גם בדרום, ואפילו אחרי השליטה החלקית של צה"ל מעזה עד ברפיח, כלל לא ברור אם רוב התושבים חוזרים לבתיהם וליישוביהם. זהו המבחן העיקרי של כל הסכם, ושל כל עסקה – הפסקת המלחמה עם נסיגה מלאה כדרישות הצוררים, לא יאפשרו את שיקום ההתיישבות הישראלית, שהוא תנאי בל יעבור לניצחון ישראלי, צבאי ומוסרי!