לירן גרוס
לירן גרוסצילום: תנועת עזרא

מי לא מחכה לחופש הגדול? כולנו זוכרים את התחושה הנעימה של היציאה אליו. זמן לטעון מצברים וליהנות מהחיים בצורה שונה מהשגרה היומיומית.

החופש הגדול מעניק לנו את החירות לבחור כיצד לבלות את הזמן שלנו, אם זה בטיולים, בלעשות קצת כסף, בילוי עם חברים ומשפחה, או פשוט מנוחה בבית.

עם זאת, החופש הגדול עלול להפוך במהירות לזמן של בטלה ושעמום אם לא ננצל אותו בצורה יעילה. החופש המוחלט עשוי להוביל לכך שנמצא את עצמנו מבלים בעיקר מול מסכים, מוצאים את עצמנו מבלים בשעות הקטנות של הלילה ללא מטרה או נקלעים לסיטואציות שלא היינו רוצים להיות בהם חלק.

במקביל למה שנכון בכל שנה לגבי החופש ישנו אתגר בסדר גודל אחר שכולנו מתמודדים איתו השנה. מאז תחילת המלחמה המדינה מתמודדת עם אתגרים רבים במרחבים שונים של החיים. סוגיית החטופים, המפונים מביתם בצפון ובדרום כבר מעל 9 חודשים, משפחות אנשי המילואים, זכרון הנופלים והחוסר בידיים עובדות בחקלאות מאז עזיבת העובדים בענף במלחמה.

כהמשך לשנה שבה עסקנו בהתנדבות וביציאה למרחב הקהילתי, החופש הגדול הוא זמן עוד יותר משמעותי בשביל להפוך את העשייה הזו לדבר יומיומי. ניתן לנצל את הזמן הפנוי להשתתף בסיוע בשלל האתגרים שתוארו לפני כמה שורות. מעבר לערך האישי של ההתנדבות ובניית הקומה האישית של כל נער ונער, בשנה זו המשמעות של העשייה גדולה עשרות מונים ומאפשרת לכולנו לבנות כאן מקום טוב יותר ולהיות חלק מהמאמץ המלחמתי והאזרחי.

השתתפות בפעילויות קהילתיות במהלך החופש הגדול לא רק מחזקת את הקשרים החברתיים והקהילתיים שלנו, אלא גם מספקת לנו תחושת סיפוק ומשמעות. כאשר אנו מעניקים מעצמנו ומסייעים לאחרים, אנו מתמלאים בתחושת סיפוק עמוקה ומרגישים שאנו חלק ממשהו גדול וחשוב.

לסיכום, החופש הגדול הוא הזדמנות פז לנוח, ליהנות ולבלות, אך גם זמן שאפשר לנצל לפעילות משמעותית. חשוב לזכור שהזמן שאנו מקדישים לאחרים ולשיפור הקהילה הוא זמן יקר ומועיל לא רק לאחרים, אלא גם לנו עצמנו. החופש הגדול מציע לנו הזדמנות לשלב בין הנאה לפעילות משמעותית, בין כיף להתפתחות אישית וחברתית. אם ננצל אותו נכון, נוכל להפוך את החופש הגדול לתקופה של צמיחה, התפתחות ועשייה חיובית.

הכותב הוא מזכ"ל תנועת עזרא