צפו: תפילת ראש חודש חגיגית באביתר בהודיה על הסדרת הישובצילום: אברהם פילטר. עריכה: שיר מאיר

אלפים הגיעו הבוקר (ראשון) לישוב אביתר בשומרון לתפילת ראש חודש חגיגית עם כלי נגינה בהובלת הרב שמואל אליהו.

התפילה ואירוע ההודיה מגיעים לאחר שלוש שנים של מאבק להסדרת היישוב שהובילו ראש מועצת שומרון יוסי דגן, ח"כ צבי סוכות, חברי תנועת "נחלה" וישיבת "אבינועם" באביתר, אשר הגיעו לסיומם לפני מספר ימים, כשבהובלת השר בצלאל סמוטריץ' החליטה הממשלה על הסדרת היישוב אביתר והפיכתו לישוב ה-37 של המועצה האזורית שומרון.

באירוע השתתפו בין היתר דגן, חברי תנועת נחלה, תלמידי ישיבת אבינעם הממוקמת במקום וכן תושבי הישוב ואישי ציבור נוספים.

רבה של העיר צפת, הרב שמואל אליהו, אמר במהלך אירוע התפילה: "בכל דור יש את הענקים שלו. עד לפני שבוע היה את ביידן שאמר שאביתר היא קו אדום ובשום פנים ואופן לא להסדיר אותה. אבל כנראה שיש משהו מעל הענק הזה, ועליו נאמר 'רבות מחשבות בלב איש ועמת ה' היא תקום'. המקום הזה זה עצת ה', אנחנו נמצאים פה מתוך עצת ה', הישיבה פה היא עצת ה'. הניצחון על הענקים האהל הוא ניצחון שמלמד שזה לא החלטת ממשלה שהחליטו על הסדרת חמישה יישובים, זאת עצת ה'".

דגן אמר במקום: "אנחנו כאן מתקנים את חטא מאיסת הארץ, חטא שיכול להפיל אומה שלמה. אנחנו רואים את זה בעזה, אנחנו רואים את זה בגבול הצפון, זאת תוצאה ישירה של חטא מאיסת הארץ. תיקון חטא מאיסת הארץ בכוחו להרים עם שלם, וזה מה שאנחנו עושים כאן היום. אנחנו עומדים כאן באביתר ואומרים 'אביתר זה לא רק בתים - אביתר זה רעיון ואת הרעיון הזה אי אפשר לנצח'. אביתר היא רעיון שבו אנחנו שוברים את החומה הזאת שאוסרת להקים יישובים חדשים ביו"ש וארץ ישראל. אנחנו עומדים כאן ואומרים לממשלת ישראל ולכל העולם עוד יהיו בשומרון הרבה הרבה אביתרים".

"אני רוצה להודות לשר בצלאל סמוטריץ' שנלחם כמו אריה כדי שההחלטה הזאת תעבור, לתנועת נחלה, לדניאלה וייס ולצבי אלימלך שרבף, לח"כ צבי סוכות, לרב אליקים לבנון, למשפחות היקרות של אביתר, לתלמידי ישיבת אבינעם בראשות הרב דוד אמיתי, חשוב להזכיר באירוע המרגש הזה את הרב חיים דרוקמן זצ"ל שעד יומו האחרון התעסק בהסדרת היישוב", הוסיף דגן.

דגן, סוכות וסולומון בתפילה
דגן, סוכות וסולומון בתפילהצילום: רועי חדי

סוכות ברך ברכת שהחיינו במקום ואמר: "זכיתי הבוקר לברך ברכת 'שהחיינו' בשם ומלכות בישוב אביתר במהלך התפילה עם מורנו הרב שמואל אליהו שליט"א. זוהי זכות גדולה וסגירת מעגל מרגשת עבורי לזכור את הימים בהם זכיתי להיות שותף בהקמת אביתר לצד חברי ראש מועצת שומרון יוסי דגן וכיום להיות חבר בקואליציה שמסדירה את המקום ובמפלגתו של השר סמוטריץ' שמוביל את המהלך הגדול הזה".

ח"כ משה סולמון השתתף אך הוא בתפילה החגיגית ואמר: "לפני שנה בדיוק הגעתי לישוב בנסיבות מצערות, לאחר הפיגוע הנורא בצומת עלי שגבה את חייהם של 4 מבנינו, התשובה ההולמת לכך היא היאחזות בארץ שהלכו בה אבותינו. הנוכחות שלנו כאן היום היא הוכחה לרוח היהודית הבלתי ניתנת לשבירה ולמחויבות שלנו לבניין ארץ ישראל. אביתר היא סמל לנחישות ולחוזק של העם שלנו, וההסדרה שלה היא צעד משמעותי במאבק על ארץ ישראל. זה היום עשה השם נגילה ונשמחה בו".

ראש ישיבת אבינעם-אביתר, הרב דוד אמיתי, אמר: "לפני שנה בדיוק הרב שמואל אליהו הוביל פה את התפילה והכל היה נראה עוד חסום. יום אחר כך כבר חזרנו לפה עד היום הזה. בזכות הרבה תפילות, זיעה ומאמצים בסוף זוכים לראות בישועת ה' על עמו ועל נחלתו. אנחנו עושים פה תיקון, עושים תעמולה לאהבת הארץ, והלוואי שנזכה שלמרות החסימות הכל עוד יפתח. שנזכה לראות כת כל האויבים שלנו נמסים לפנינו, ולהתיישב פה בארץ ישראל באהבה ובחיבה גדולה".

יו"ר תנועת נחלה דניאלה וייס אמרה: "הרב נחום רכל היה ראש הישיבה הראשון בשומרון, בישוב אלון מורה, קדומים היום, בנו, הרב חנניה רכל, רב בישיבת אבינועם בישוב אביתר. כמו בימי ראשית ההתיישבות, כן גם עתה. ישוב וישיבה שלובים זה בזו. אותו שורש, אותה מהות ומכאן גם ברכה להתרחבות בכל ארץ ישראל. התרחבות גם בעזה ובלבנון".

"הברכה שזכינו לראות באביתר, בחומש, בשדה אפרים, בגבעת אסף, באדוריים, במקומות נוספים, מחייבת את כולנו לשנס מותניים למימוש האתגר הגדול שניצב בפני עם ישראל: התיישבות בכל חבל עזה. קיבלנו את כל הטוב הזה כדי להעניק טוב לארץ ישראל, לגאול את עזה מייסוריה, לגאול את אדמת עזה ולהקים בה בישובים", הוסיפה וייס.

צבי אלימלך שרבף, מראשי תנועת נחלה, הוסיף: "זה רגע מאוד מרגש, זו תפילה שלישית של ר"ח תמוז כאן במקום הזה. לפני שלוש שנים שעלינו לכאן הייתה תפילה ברוב עם. שהתחלנו אחרי ההתנתקות לעבוד על יישובים חדשים זה עוד היה נראה רחוק, היה נראה לא אפשרי. אבל היום ב"ה, לא רק אביתר קמה אלא הוקמו 14 יישובים חדשים בממשלה הזאת ובעז"ה נמשיך לא רק להקים יישובים פה בשומרון, שזה וודאי שצריך לעשות עוד ועוד, אלא ניקח את הכוח הזה להקים עוד יישובים חדשים רבים בחבל עזה ואחרי שצה"ל יכבוש את לבנון, גם בלבנון בעז"ה".

תחיה חיים, ממשפחות אביתר, הוסיפה: "הישוב אביתר בפרט וההתיישבות כולה לובשת חג לרגל הכרת אביתר כיישוב מן המניין. ואנו אסירי תודה לשר האוצר בצלאל סמוטריץ' שהביא לעם ישראל בשורה של "יכול נוכל לה". בלי ההיאחזות בשטח, ע"י הציפורניים, של משפחות מסורות, ציוניות וחלוציות, ותלמידי הישיבה המקסימים! לא היינו מגיעים למעמד הזה. התמדה, נחישות ואמונה בצדקת הדרך הופכת את הלא ריאלי, לכן ריאלי, והכי ריאלי. בע''ה עוד השנה הזו גם בחבל עזה וחבל הלבנון".

נזכיר כי בשבוע שעבר הכירו בקבינט המדיני ביטחוני בחמישה יישובים חדשים ביהודה ושומרון. הצעד הגיע כחלק מסל הסנקציות שאושר בקבינט נגד הרשות הפלסטינית וכן כתגובה להכרה בחודש שעבר במדינה פלסטינית מצד חמש מדינות באירופה. מבין היישובים שהוסדרו, הכשרתו של הישוב אביתר היה המאתגר ביותר, אך לאחר לחצים כבדים הוכנס אף הוא לרשימת היישובים המוסדרים וכאמור הפך להיות הישוב ה-37 של המועצה האזורית שומרון.