הרב יובל שרלו
הרב יובל שרלוערוץ 7

הרב יובל שרלו, ראש ישיבת 'אורות שאול' וראש המרכז לאתיקה בארגון רבני צהר, נשאל בראיון לבני טיטלבוים בכאן מורשת האם מותר לרצוח מחבל שבא לפגוע ביהודים - על רקע חקירת הישראלים החשודים ברצח מחבל נוח'בה.

"אני לא מתכוון לסיפור הספציפי הקיים כי אנחנו לא יודעים את כל העובדות. לעצם העניין, כאשר נמצאים במלחמה בין גופים, כמו צה"ל והנוח'בה, צריך להילחם ולנצח את האויב", ענה הרב שרלו.

הוא הדגיש כי "הלכתית ואתית - חד משמעית אסור לקחת סיכון מול אויב שיכול לפגוע בך. אבל צריך לזכור, שבכלל היום, ניצחון במלחמה לא מתרחש רק בשדה הקרב, אלא גם בשדה התודעתי, המשפטי והבינלאומי. אם רוצים לנצח במלחמה ואין שתי אפשרויות צריך לירות ולא להסס. ברגע שאנחנו מבינים שהיום ניצחון במלחמה הוא משהו יותר רחב, צריך לשקול את השיקול, אם יש לך זמן לזה".

הרב שרלו הוסיף סיפור מעברו כדי להמחיש את התשובה. "במלחמת לבנון הראשונה בשלב מסוים הובלתי את הגדוד והשמדנו טנקים במרחק שלושה קילומטרים של הסורים. פתאום מאחד הטנקים יוצא נהג טנק עם ידיים למעלה. וזו שאלה מה אנחנו עושים איתו. הסיטואציה הייתה מאוד קשה ואין זמן להחליט. בסופו של דבר לא יריתי בו והשארתי אותו שם. אינני יודע מה עלה בגורלו".