הרמטכ"ל בעוטף עזה
הרמטכ"ל בעוטף עזהצילום: דובר צה"ל

הרמטכ"ל רב אלוף הרצי הלוי קיבל היום (שני) את ממצאי התחקיר על הקרב הקשה בקיבוץ בארי בשבעה באוקטובר שעליו פיקד תא"ל ברק חירם.

ביום חמישי צפויים בצה"ל להציג את התחקיר לתושבי הקיבוץ ולמשפחות שכולות שאיבדו את יקיריהם בקרב על בארי. הציבור יוכל להיחשף לתחקיר ככל הנראה כבר ביום חמישי באתר צה"ל.

התחקיר על הטבח בבארי ישפוך אור על התנהלותו של חירם בשל חלקו באירוע ירי הפגז על ביתה של פסי כהן בו שהו מחבלים רבים יחד עם בני ערובה.

בתוך כך בצה"ל עדכנו היום כי ישלימו בתקופה הקרובה את התחקירים המבצעיים של אירועי השבעה באוקטובר.

לאחר סיכום התחקירים, הם יוצגו קודם לקהילות יישובי וקיבוצי הדרום, למשפחות החטופים ולמשפחות השכולות, ולאחר מכן יפורסמו בשקיפות לציבור.

בצה"ל מדגישים כי "כלל התחקירים יפורסמו באתר צה"ל ויהיו נגישים לכל אזרח".

בחודש מרץ האחרון הפיץ הלוי למפקדי צה"ל את פקודת התחקירים הפנימיים ופירט את אופי התחקיר למלחמה ואת החשיבות.

ארבעת מוקדי התחקיר:

התפתחות התפיסה מול עזה בדגש על הגבול החל מ-2018: חלק זה יכלול תחקור של התפתחות המודיעין והתפיסה מול חמאס, בחינת מרכיבי תפיסת ההגנה ומנעד התכניות האופרטיביות כנגד האיום ברצועת עזה.

המודיעין ותפיסת האויב משנת 2018 ועד לפרוץ המלחמה - מוקד תחקיר זה יכלול מספר נושאים כמו הערכת המצב לרבות האסטרטגית והמודיעינית, תרחישי הייחוס, התפתחות יכולות האיסוף, מנגנון הבקרה המודיעיני ו"איפכא מסתברא" בכל הדרגים.

המודיעין והליך קבלת ההחלטות בליל השבעה באוקטובר ובימים שקדמו לו - מוקד זה יכלול בחינה של כלל ההחלטות שהתקבלו בכלל הדרגים ואופן בירור ושיקוף תמונת המצב.

⁠פרק הזמן שבין 7 באוקטובר לשלושת הימים שאחריו: חלק זה יכלול תחקור של הפעלת הכוח בכלל הגופים בצה"ל, ניתוח קרבות ההגנה בעוטף ובחינה של כוננויות, סד"כ, פקודות ופו"ש.

בנוסף נקבעו 5 נושאים נוספים לתחקור: קרבות ואירועים מרכזיים שקרו במהלך הלחימה, גיוס אנשי מילואים ובתפקוד המערך הלוגיסטי, תכנון אורך נשימה בדגש על רציפות התפקוד לצד חימושים וחלפים; איסוף ופינוי חללים ו⁠רציפות התפקוד.