פרקליט המדינה עמית איסמן
פרקליט המדינה עמית איסמןצילום: יונתן זינדל, פלאש 90

פרקליט המדינה עמית איסמן שיגר הערב (שני) מכתב לפרקליטים שתחתיו הסבר על החקירה שעוררה סערה סביב "חשד לרצח מחבלי נוח'בה".

במכתב ששיגר כתב איסמן כי "נמצאו התכתבויות עם אמירות ותיאורים ברורים בדבר אופן ההמתה, תגובתם של המחבלים בעת שהוכו וטרם הומתו על ידו ותחושת הסיפוק שלו ממעשיו עם מותם".

על הביקורת נגד הפרקליטות אמר כי "כל ניסיון להציג את הפרקליטות כמי שרודפת אחרי חיילי צה"ל שחירפו נפשם הוא מביש".

"בשבוע שעבר נפתחה באישורי חקירה נגד שלושה חשודים, ביחס לשני אירועים שהתרחשו לכאורה, בהם עלה חשד להמתה של מי שנחשדו כמחבלים. גיבשתי החלטתי זו, לאחר שעיינתי בחומר הראיות שנאסף בעניין על ידי גורמי החקירה, ולאחר ששוכנעתי שקיים חשד סביר נגד שלושתם, המחייב פתיחה בחקירה ובירור הדברים. עשיתי כן, על דעתם של המשנה לפרקליט המדינה (עניינים פליליים) ופרקליטת מחוז תל אביב (פלילי), אשר בחנו אף הם את החומרים, ולאחר ששוכנענו כולנו, כי הדברים מחייבים בדיקת החשדות".

עוד כתב כי "במרכזו של אירוע אחד עומד ר', שעצור עד תום ההליכים בתיק אחר בו הוא נאשם בעבירות אמל"ח; התשתית הראייתית שנאספה נגד ר' ואשר הקימה נגדו חשד סביר ממשי כוללת, בין השאר, תיעוד ויזואלי בו נראים החשוד ר' ואדם נוסף מכים אדם כפות באזיקים, בסמיכות לרכבו של החשוד, והתכתבות של אותו חשוד שמלווה את הסרטון ובה הוא מציין שירה באותו אדם למוות".

"ברכבו של אותו חשוד נמצאו ממצאים פורנזיים הקושרים אותו לגופת אדם שאותרה אחר כך בשדה תימן, ולא זוהתה, וכן התבטאות ביחס להמתתו של המנוח".

פרקליט המדינה הוסיף: "במרכזו של אירוע אחר עומד החשוד ס', שנחקר לאחר שהחשד הסביר הממשי כנגדו התבסס על מסרונים ששלח לאחרים, בהם התוודה לכאורה על הריגתם של מספר מחבלים אשר הוא ואחרים תפסו בחיים, וכן במעשי אלימות קשים שנעשו במחבלים שלא במסגרת לחימה".

"בין היתר, נמצאו בהתכתבויות אמירות ותיאורים ברורים בדבר אופן ההמתה, תגובתם של המחבלים בעת שהוכו וטרם הומתו על ידו ותחושת הסיפוק שלו ממעשיו עם מותם. מהתשתית הראייתית עלה, שככל שאירועים אלו אכן התרחשו, הם לא בוצעו במטרה לנטרל את מי מאותם אלמונים".

לסיום כתב: "המדובר כמובן בחשדות אשר ביססו את ההחלטה על פתיחה בחקירה על פי מבחן החשד הסביר המוכר לכל. ההכרעה בתיק תתקבל, כמקובל, רק לאחר סיום החקירה ובחינת הראיות כולן. כתוצאה מהחלטה זו, החל מסע הכפשה והסתה חסר תקדים נגד הפרקליטות בכלל, ונגד פרקליטים שלא ליוו את החקירה האמורה, ושמותיהם שורבבו אליה לשווא. נדמה כי אין גבול שלא נחצה".