מובילים מהפך. יהודה גליק ורעייתו הדס
מובילים מהפך. יהודה גליק ורעייתו הדסצילום: חדשות 13

חבר הכנסת לשעבר יהודה גליק, כיום נשיא ארגון 'אמיצים למען אלמנים אלמנות ויתומים צעירים בישראל' מספר בראיון לערוץ 7 על מהלך אותו מקדמת הממשלה בוועדת החוקה של הכנסת להקלה על אלמנים ואלמנות לבצע פעולות שגרתיות מבלי להזדקק לבתי משפט לענייני משפחה.

על הצעת תיקון החוק שתידון ביום חמישי הוא מספר ומדגיש כי יש לברך על קידום התיקון את האפוטרופוס הכללי ואת שר המשפטים, יריב לוין ש"עושה כאן דבר ענק וחשוב מאוד. זו אמנם רק ההתחלה אבל זה חשוב מאוד".

"בעקבות מבול החדשות אנחנו לא מבינים, אבל מדובר במהלך שישנה את חייהם של רבים", אומר גליק המציין כי ארגונו נועד לסייע למשפחות שבהן אחד ההורים נפטר ונותרו ילדים קטנים. "יש 17,000 משפחות כאלה בישראל ובהם שלושים אלף יתומים".

כדי להבין את תכלית המאמץ אומר גליק: "אנחנו רואים הרבה מקרים של חיילים שנקטע להם רגל. תאר לך שהיינו מעמיסים על הרגל שנותרה במקום לתת פרוטזה שתקל על ההתנהלות. כשילד מאבד אב או אם זה איבוד רגל שעליה עומד הבית, והיה מצופה שהמדינה תעשה הכול כדי להקל על אותו אלמן או אלמנה שעליהם נופל כל עול המשפחה. היית מצפה שהחקיקה תבקש לסייע להם כדי שיהיה להם כמה שפחות בירוקרטיה ובמקום זה ההורה, שאנחנו יודעים שכל מה שהוא עושה הוא לטובת הילדים, מהרגע שההורה השני נפטר הוא הופך לחשוד, מי יודע מה הוא עושה עם הכסף ולכן כל מעבר דירה או צעד נוסף מצריך אישור מבית משפט כדי לוודא שהדבר לא פוגע בילדים. אם רוצים להשקיע את הכסף כדי שיצמח לטובת הילדים, בית המשפט צריך להחליט אם זו השקעה מספיק טובה".

זו המציאות, אומר גליק בעוד דוגמאות רבות של התנהלויות שגרתיות שההורה האלמן נדרש להוכיח שכוונותיו טובות ולא יפגעו בילדים. "אנחנו צריכים להבין שהאלמן הוא זה שיודע מה הבן שלו צריך. כחברה אנחנו צריכים לחזק את ההורה כי ילד יתום צריך הורה חזק".

עוד מציין גליק כי מהנתונים "מסתבר שלמעלה מתשעים אחוז מהמקרים, כשהדברים באים לבית משפט, הבקשה מאושרת, כלומר שאכן טובת הילד לנגד עיניו של הורה, אבל בינתיים ההורה היה צריך לבזבז כסף לעורך דין, לבזבז זמן ולפעמים מתייאש באמצע ההליך".

התיקון קובע שלאפוטרופוס הכללי תהיה סמכות לאשר בעצמו ורק אם יש מקרה חריג הוא יביא אותו לבית משפט. "זה הולך לשנות דרמטית את חיי האלמנים והאלמנות ולהקל עליהם", אומר גליק ומזכיר את הפסוק 'אלמנה ויתום לא תענון', ופירושו של הרב קאפח שהכוונה היא שלא להכביד עליהם. הרש"ר הירש אומר שזו אזהרה למדינה היהודית. "זו אזהרה לנו שאנחנו צריכים להפליג בזה כדי לבוא לטובת האלמן והאלמנה ולא מכבידים על הרגל הבריאה".

לשאלתנו אם אצל האפוטרופוס הכללי לא צפויה בירוקרטיה שתקשה גם היא על האלמנים והאלמנות, משיב גליק ואומר כי מלכתחילה הוא סבר שאין צורך גם בכך, "אבל באפוטרופוס הכללי עומדים לבנות מערכת של פניה אינטרנטית שבה ההורה יוכל לבקש את האישור, מה שיקל מאוד". עוד הוא מציין כי על חשיבות האירוע ניתן ללמוד מעצם העובדה שהאפוטרופוס הכללי הוא אחד מיוזמי המהלך, גורם שמוגדר כמי שתכליתו היא לשמש אביהם של היתומים.

"הדבר החשוב ביותר לילד יתום הוא הורה חזק ואף אחד לא מבין יותר טוב ממנו, לא עובדת סוציאלית, לא עירייה ולא בית משפט, אז בואו נחזק את ההורה ונאפשר למשפחה להתנהל בצורה מיטבית", דברי גליק הרואה במהלך צו מוסרי בסיסי המוטל על החברה הישראלית כולה".

גליק מספר כי לסוגיה כולה הגיע במהלך תקופת כהונתו כחבר כנסת. הדס, שהפכה לרעייתו, הובילה לובי למען אלמנים ואלמנות וחשפה נתונים עגומים על ההתמודדות היומיומית שלהם. במהלך העבודה המשותפת של שניהם נחשפו נתונים אודות היקף התופעה והמהלך להקלות בירוקרטיות יצא לדרך.