אלוף-משנה במיל' חזי נחמה שוחח עם ערוץ 7 היום (שלישי) לאחר כנס מיוחד שיזם בכנסת של פורום 'מפקדים ולוחמים במילואים' בשיתוף חברי כנסת מהקואליציה והאופוזיציה שעסק בסימן "זמן הכרעה".

"בדיון הצגנו את עיקרי הכשלים באופן הלחימה הנוכחי של צה"ל והצענו חלופות ללחימה הכרעתית שתביא גם להשמדת חמאס וגם להשבת החטופים. אנחנו מברכים את הח"כים שיזמו את הדיון ואנחנו מקווים שמכאן יגיע השינוי באופן הלחימה של צה"ל".

הוא הסביר כי "עיקרי הכשלים זה לחימה לא הכרעתית. צה"ל נלחם במשך תשעה חודשים ללא ריכוז מאמץ, ללא רציפות והמשכיות וללא הכרעת חמאס. אנחנו דורשים תוכנית שבסופה מתקיימת הכרעת חמאס, התקפה מלאה - קודם כל פינוי כלל האוכלוסייה שנשארה בעיר עזה, טיהור המרחב באופן מלא ורק לאחר מכן אפשרות לחזרת אוכלוסייה תמימה למרחב".

"כמו כן", הוסיף נחמה, "מניעה מחמאס להיות זה ששולט על הסיוע ההומניטרי. העובדה שמוכנסת אספקה הומניטרית, אנחנו מבינים שקיים אילוצים. העובדה שחמאס הוא זה שעושה את זה בכל רחבי הרצועה, לא מתקבלת על הדעת, לא יכול להיות שביד אחת אנחנו פוגעים בחמאס וביד שניה אנחנו מאכילים את חמאס".

נחמה סבור כי חמאס לא הוכרע עדיין. "לצערנו הרב, בשבועות האחרונים אנחנו שומעים גם גורמים מדינים ביניהם ראש ממשלה ושר האוצר ושר הביטחון וגורמים במטה הכללי, ביניהם הרמטכ"ל ודובר צה"ל, שמדברים על כך שהכרעת חמאס קרובה מאוד. המסמך שדלף השבוע מתוך צה"ל שמראה עוד כמה יכולות קיימות בידי חמאס, במנהרות, ביכולת הרקטית, בתשתיות היצור שלהם, הדבר הזה חייב לקבל מענה".

הוא ציין כי בכנס "הצגנו תוכנית הכרעה שמדברת מה הם המדדים שעל פי הם נמדוד האם צה"ל באמת הכריע את חמאס או שהדרך עוד ארוכה".

"אני מקווה מאוד שהיא תשפיע", הוסיף נחמה על השאלה האם התכנית שלהם תשפיע על מקבלי ההחלטות. "אחרי שאנחנו רואים את התוצאות של התשעה החודשים האחרונים, אנחנו מבינים שחייבים שינוי באופן ניהול המלחמה".

"אנחנו פועלים כרגע לשינוי הגישה, אם לא תאומץ גישה אחרת אז יכול להיות שנעבור בשלב ב' גם לדבר על שינוי המפקדים", חתם נחמה את דבריו.

השר עמיחי שיקלי אמר בפתח הדיון: "כינסתי את הפורום כדי לשמוע, להקשיב וללמוד מאנשים שיש להם הרבה מאוד ניסיון מהשטח ומתוך המערכות הצבאיות. אנחנו צריכים לפעול ברוח עמנו וברוח הציווי של דוד המלך 'ארדוף אויבי ואשיגם ולא אשוב עד כלותם', זה הקו המנחה".

ח"כ זאב אלקין אמר: "אנחנו כבר 9 חודשים במלחמה היו מטרות ברורות שהקבינט הגדיר, ואנחנו עדיין לא שם. אסור למדינת ישראל לעצור לפני השגת המטרות וחזרה למדיניות הסבבים. חייבים להביא לעמידה במטרות ולא לספר לעצמנו שכבר ניצחנו. הנושא הזה הוא מעל קואליציה ואופוזיציה, זה נוגע לכל מדינת ישראל".

ח"כ עמית הלוי אמר בדיון: "כבר באוקטובר זיהינו שצהל חושב בצורה טקטית ולא הולך להכרעה אסטרטגית, זאת הסיבה שאני ועוד מספר חברים בוועדה מתנגדים לכניסה ללבנון על פי התוכניות שהצבא הציג."

ח"כ עודד פורר אמר: "צה"ל שייך לכולנו ולכן ארגנו את הכנס בשיתוף פעולה של קואליציה ואופוזיציה, הדרישה שלנו מהדרג המדיני היא ללכת להכרעה וניצחון וניתן את כל הגיבוי לכך מהאופוזיציה."

פורר הוסיף ביחס לכותרות על הכרעה קרובה של חמאס: "אם צריך להסביר ניצחון סימן שלא ניצחנו, בניצחון ברור אף אחד לא שואל מי ניצח, כמו בששת הימים ובמלחמת העולם השנייה ולשם אנחנו צריכים לחתור."