מחבלים, ארכיון
מחבלים, ארכיוןצילום: חיים גולדברג, פלאש 90

בית המשפט אישר ייצוג פרטי למחבלי הנוח'בה וכן אישר לממן את סניגוריהם מכספי משלמי המיסים, כך דווח הערב (שלישי) בכאן חדשות.

הנהלת בתי המשפט פנתה בימים האחרונים למשרד המשפטים כדי לקבל מקור תקציבי לתשלומים לסניגורים. המימון אושר אך טרם ברור מהיכן יגיע התקציב.

החלטת בית המשפט מגיעה לאחר שהסניגוריה הציבורית הודיעה כי היא מסרבת לייצג את מחבלי הנוח'בה.

שר האוצר בצלאל סמוטריץ' הגיב: "משרד האוצר לא יקצה למהלך החמור הזה ולו שקל אחד".

סמוטריץ׳ אף שיגר מכתב דחוף לממונה על התקציבים והורה שלא לממן ייצוג פרטי לנוח'בה מתקציב המדינה. "מדובר באובדן עשתונות ערכי. אזרחי ישראל לא יממנו מכספם הגנה משפטית לאויבים מתועבים כאלה. אף פעם לא, ובפרט בתקופה מאתגרת זובהיבטים הפיסקליים וכשאנחנו נדרשים לגרד מן הגורן ומן היקב מקורות תקציביים למתן מענה לשלל צרכי החברה הישראלית בעת מלחמה ונדרשים לצעדי התכנסות קשים בכדי לשמור על המסגרות הפיסקליות".

בפנייתו לממונה על התקציבים, עם העתקים למנכ"ל האוצר, החשב הכללי והנהלת בתי המשפט כתב השר: "אני מניח שגם לולי הנחייתי זו לא היית מעלה בדעתך להיענות לבקשה ההזויה הזו, אולם למען הסר ספק הריני להודיעך כי אני אוסר על מימון ההגנה המשפטית האמורה מתקציב המדינה. צודקת הסנגוריה הציבורית בהתנגדותה לייצג את מחבלי הנוחבה ואין לי כל כוונה לאפשר זאת ממקורות אחרים. אבקשך לוודא כי הנחיה זו עוברת לכלל גורמי המשרד למניעת תקלות".

עו"ד יסכה בינה מהתנועה למשילות ודמוקרטיה הגיבה: "אתם, בכסף שלכם, תממנו את הרוצחים, אנסי הילדות למוות, כורתי הראשים, שורפי התינוקות וקורעי עובר מרחם אימו, בהחלטה של בית המשפט. נרצחתם, נאנסתם, חוללתם, נשרפתם. עכשיו תשלמו. בית המשפט של מדינת ישראל 2024 - סוף".

בחודש ינואר התנגדו היועצת המשפטית לממשלה גלי בהרב־מיארה והסנגוריה הציבורית להצעת חוק של יו"ר ועדת חוקה ח"כ שמחה רוטמן למנוע ייצוג משפטי ציבורי ממחבלי חמאס.

לפי בהרב מיארה, שלילת האפשרות לקבל ייצוג משפטי ציבורי מהעצורים עלולה לפגוע בלגיטימציה הבינלאומית לניהול ההליכים נגדם.