עטיפת הספר
עטיפת הספראיור: אורי לרמן

הפרשן לענייני ערבים צבי יחזקאלי השיק הבוקר (רביעי) לאחר עשרות שנות פעילות ספר ביכורים וספר ילדים.

ספר הביכורים נקרא "אמרתי לכם. זה ג'יהאד" בו הוא כותב על שלושים שנות סיקור מאוסלו ועד השבעה באוקטובר.

ספר הילדים נקרא "השקט שלפני המבול" ומדובר בספר ראשון מתוך סדרת ספרי ילדים על מאורעות ה-7 באוקטובר.

בספר "אמרתי לכם. זה ג'יהאד" - משרטט יחזקאלי, מי שנכח כעיתונאי וכמסתערב כמעט בכל אירוע חשוב בתקופה זו ואף התריע רבות על ההתנגשות הקרבה ובאה, אמירה שמתבהרת לכדי תמונה חדה וכואבת: זה ג'יהאד. אמרתי לכם. זו מלחמת דת.

בספרו לוקח יחזקאלי את הקוראים למסע מחוץ לתודעת המערב - אל תרבות השבט והאסלאם. שלא כמו בהתפלגות המוכרת לנו בין ימין לשמאל באולפני המלחמה שבטלוויזיה, מדובר בהבנת המרחב הערבי כפי שהוא מבין את עצמו ולא כפי שהעולם המערבי מבין אותו.

בספר פורש יחזקאלי את השיחות שהיו לו עם יאסר ערפאת - ראש הרשות הפלסטינית, עם המחבל זכריה זביידי בג׳נין, עם ראש הפת"ח - מרוואן ברגותי איתו נפגש בכלא ובעשרות מפגשים וחוויות שמסתכמות בתמונה רחבה ועמוקה שלא נכתבה עד כה ומסבירה כיצד הגענו למלחמת ה-7 באוקטובר.

יחזקאלי מנתח בספר כיצד ייתכן שישראל הרואה את עצמה כמעצמה מערבית, הופתעה ב-7 באוקטובר? מדוע צה"ל אינו מסוגל למגר קילומטר רבוע של טרור במחנה הפליטים ג'נין, זה שני עשורים? כיצד לא הפנמנו את הכלל הראשון בכל קרב והוא הצורך להבין מה האויב ‒ סינוואר, ערפאת או נסראללה ‒ מפעיל נגדנו?

עטיפת הספר
עטיפת הספרצילום: יחצ

את ספר הילדים כתב יחזקאלי יחד עם אורי אדלר ושאייר אורי לרמן. זהו ספר קומיקס בלשי המספר כיצד ברצועת הטרור עזה במנהרות מתחת לפני האדמה, מתכוננים מחבלי החמאס למתקפת טרור נוראית על ישראל. צבי, ביחד עם כמה חברים חושדים שזה מה שעומד להתרחש ומגלים תגליות ששירותי הביטחון בישראל לא ידעו עליהן.

יחזקאלי שירת כלוחם בצה"ל ובשירות הביטחון הכללי. הוא החל את דרכו העיתונאית בגלי צה"ל לאחר מכן שימש כראש הדסק לענייני ערבים בערוץ 13. נוסף על הסיקור היומיומי החדשותי, חשף בסדרות הדוקומנטריות שצילם את האסלאם הרדיקלי באירופה.

כיום הוא משמש כפרשן בכיר ומגיש התוכנית 'הערביסטים', בערוץ החדשות הבינלאומי i24NEWS. יחזקאלי מוסמך האוניברסיטה העברית בלימודי המזרח התיכון ובוגר בית הספר לתקשורת 'כותרת' של אוניברסיטת תל אביב.