גיא הוכמן הכנסת "כולנו צריכים בדל של שפיות"ערוץ כנסת

בכנסת נערך היום (רביעי) ביוזמת "המילואמניקים - דור הניצחון" כנס מיוחד בנושא "רוח הניצחון 2024" במטרה לדרוש הכרעה במלחמה בצפון ובדרום.

הדיון בכנסת ארך שלוש שעות והשתתפו בו חברי כנסת, שרים ואנשי ביטחון. רס"ן במיל' גלעד אך, יו"ר "המילואימניקים- דור הניצחון" ויוזם הכנס, פתח ואמר כי היה חשוב לקיים את הדיון בכנסת: "מעולם לא גויסו למעלה מ-300 אלף חיילי מילואים, נתח משמעותי מהאוכלוסייה ולמעשה נוצר מצב של שני יקומים מקבילים: מצד אחד, תחושה של עוצמה, מסוגלות ולמות למען המדינה. מצד שני, כמ"פ, יצאתי הביתה וקיבלתי את היקום המקביל עם מריבות טיפשיות, אדישות ואטימות למה שקורה בשדה הקרב. לכן הקמנו תא ארגון 'דור הניצחון' כדי לשמש פה למילואימניקים, לשדר את העוצמה והמסוגלות למקבל ההחלטות ולעצור את האויב. אנו מביאים פתרונות יצירתיים משדה הקרב לממשלה ולכנסת, לא לחזור לאסטרטגיית הסבבים הבלתי נתפסת בעזה ולא לשתוק מול החיזבאללה בצפון".

השר ח"כ אבי דיכטר אמר בדיון כי מבחינתו היה נכון לצאת למלחמה בעזה כבר לפני עשור, כשהחמאס היה פחות חזק. "אמרתי כבר אז שזה לא יהיה רק כמה חודשים, זו מלחמה שונה מול טרור עם יכולות צבאיות, זה יהיה סיפור ארוך ואנחנו רק בשלהי יעד השמדת תשתיות הטרור הצבאיות, זה לא השמדת הטרור", אמר השר.

באשר לשיטת הלחימה ציין השר כי בלחימה בטרור אי אפשר לנצח בתקיפות אוויריות בלבד: "הדרג המדיני מבין שברצועת עזה נצטרך לסיים אחרת לגמרי. ההיסוס מול מחבלים זה הדבר הכי מסוכן שאני מכיר. עדיף שהאימהות שלהם יבכו ולא האימהות שלנו".

לגבי לבנון אמר השר דיכטר כי הסיפור שם שונה: "אי אפשר לומר שמדינת לבנון לא בעניין. צריך לעשות הערכת מצב של איך יוצאים מהמשבצת של מדינת ישראל מול חיזבאללה על אדמת לבנון. אין חסינות ללבנון". לדבריו, איראן ביצעה מהלך דרמטי בחודש אפריל נגד ישראל והברית שלה עם רוסיה, שממוקמת בסוריה. "יש ציר איראני-רוסי שמתחדד באוקראינה, שם איראן היא ספק הנשק של הרוסים. הכל מאוד עדין וישראל לא מותחת את החבל מול ארה"ב, כדי שמועצת הביטחון לא תעצור את המלחמה בעזה".

השר עמיחי שיקלי, שהשתתף בדיון, אמר כי "כולנו מבינים שבתום השלב העצים יש שלב של בט"ש. לכן, צריך להתייחס לרצועה כמו אל יו"ש, עם חופש מוחלט לצה"ל. זה ייקח עוד שנה-שנתיים של בט"ש אינטנסיבי עד הניצחון, דומה למבצע 'חומת מגן'. במבט קדימה, הכי קריטי זה הנושא ההומניטרי. יש ויכוח בצמרת, יש התנגדות בצבא מממשל צבאי מלא".

השר שיקלי השיב לשאלה בתשובה על תפקוד הפיקוד הבכיר בצבא ואמר: "אין לנו פיקוד אחר, הציפייה שלנו מהפיקוד הבכיר היא לשים סוף לבורדל בנושא ההומניטארי. יש מחלוקת. מקבלים התנגדות מהפיקוד הבכיר. בנוסף, יש להדק את המסרים שיוצאים מדובר צה"ל. האמירה 'גם בעוד 5 שני נפגוש את חמאס' היא אמירה לא אחראית. כל רשת פלסטינית 'עפה' על אמירות כאלה".

סא"ל תומר ברוק, מג"ד 8149 אמר "אנחנו לא בכיוון. צריך הכרעה ברורה. יש משבר אמון קשה בין תושבי ישראל להנהגה וחשוב שידברו עם העם. נפלנו בצניחה חופשית. אני יודע מתי אני יורד לעזה אבל מה קורה אחרי זה? אנחנו צריכים לדעת מההנהגה מה התכנית, מה המדיניות, כדי שנגיע להכרעה. בהמשך נותקף מכל הגזרות במקביל. אם חשוב לנו עתיד הילדים שלנו- צריך לנהוג בהתאם. לא תמונת ניצחון או תחושת ניצחון, אלא ניצחון".

במהלך הכנס דיבר ח"כ יצחק קרויזר, שאמר: "אמרו שהדור הצעיר זה דור הסמארטפונים. אצלנו מאז ה-7.10 הדור הזה קיבל כינוי אחר- דור הניצחון, שמביא גם תודעת ניצחון, דור המנהיגים. עם הנצח לא מפחד מדרך ארוכה וכיו"ר שדולת המילואים ועם ישראל- אנחנו מעריצים אתכם ומחבקים אתכם ומצדיעים לכם".

הקומיקאי גיא הוכמן, שקיבל את הכינוי במלחמה "קצין חיוך ראשי", השתתף גם הוא בכנס. הוכמן סיפר על הפעילות שלו מפרוץ המלחמה: "לוחם צריך נשק אבל ממה שראיתי בעזה ומחוץ לעזה לוחם צריך חיוך. הרבה שואלים אותי איך אפשר להצחיק".

בין בדיחה לעקיצה סיפר הוכמן כי רצה בשבעה באוקטובר להצטרף ללחימה בתור בוגר הנחל אך הדבר לא התאפשר. "לא הסכימו לקבל אותי בגלל מחלה", ושיתף: "מה שכולם רצו זה לחייך כי זה הכוח שלנו, זה עדיין מה שאנחנו צריכים כי אנחנו הולכים ונשחקים".

"מה שמציל אותנו זו הרוח הזאת גם עכשיו, כולנו צריכים בדל של שפיות. זו הייתה זכות להיות בדל של שפיות עבור הלוחמים, זה המורל שלנו", אמר הוכמן.