הרב לנדו
הרב לנדוצילום: פנחס עמנואל

הרב דוב לנדו, ראש ישיבת סלבודקה וממנהיגי הציבור הליטאי, הורה במכתב שפורסם הבוקר (חמישי) בעיתון "יתד נאמן" לבני הישיבות שלא להתייצב בלשכות הגיוס, "גם לא לזימון ראשון".

"אין ביכולתנו לסמוך על סיכומים והבנות עם ראשי הצבא, כיוון שידיהם כבולות בשלשלאות של ברזל בידי השופטים, וכל היענות לגזרות הערכאות מהווה כניעה למלחמתם בה' ובתורתו", כתב הרב לנדו במכתב.

לדבריו, "במשך שנות השלטון כאן בארץ הייתה הבנה עם רשויות הצבא כי בני הישיבות והכוללים לא יגויסו, ועל כן בהוראות גדולי הדור על מנת להתנהל כציבור הגון וממושמע שיתפו (בני הישיבות) פעולה עם רשויות הצבא כדי להסדיר חוקית את הדיחוי, שכלל התייצבות בלשכות הצבא לשם קבלת מעמד בן ישיבה".

"כעת המצב הוא שהערכאות הכריזו מלחמה נגד עולם התורה, והם אלה שפתחו חזית ובאו לשנות מההסדר שהיה קיים כל השני והורו לצבא להתחיל בהליך גיוס בפועל של בני ישיבות", הוסיף.

הרב לנדו הדגיש במכתבו כי "ההוראה לבני הישיבות שלא להתייצב כלל בלשכות הגיוס, ולא להיענות לכל זימון שהוא".

המכתב ביתד נאמן
המכתב ביתד נאמןצילום: ללא קרדיט

מכתבו של הרב לנדו מתפרסם לאחר שמוקדם יותר השבוע אישר שר הביטחון יואב גלנט את המלצת צה"ל להוצאת צווים לתהליכי מיון והערכה (צו ראשון) של מלש"בים מהמגזר החרדי בחודש הקרוב, בהתאם ליכולות הקליטה והמיון ולאחר שיבוצע תהליך טיוב משמעותי של הנתונים הקיימים לגבי המתגייסים האפשריים.

כמו כן סיכם שר הביטחון כי במהלך החודש הקרוב יעלה לאוויר קמפיין הסברה ייעודי לאוכלוסייה החרדית המנגיש את מסלולי השירות המותאמים לחרדים בצה"ל בהתאם להמלצות "ועדת שקדי".

ההחלטה התקבלה בתום דיון שערך גלנט בהשתתפות הרמטכ"ל הרצי הלוי, סגן הרמטכ"ל האלוף אמיר ברעם, אלוף במיל' אליעזר שקדי, ראש אכ"א אלוף יניב עשור, הפצ"רית האלופה יפעת תומר ירושלמי וסמנכ"ל וראש אגף התכנון במשרד הביטחון, איתמר גרף.

גלנט והלוי סיכמו בדיון כי "מדובר בצורך מבצעי ובסוגיה חברתית מורכבת, ויש לפעול לפי עיקרון 'גיוס בהצלחה' על מנת להגיע לשירות משמעותי של בני המגזר החרדי, תוך שמירה על אורח חייהם, וכדי להביא למספר הולך וגדל של מתגייסים בתהליך סדור".