קיבוץ בארי לאחר הטבח
קיבוץ בארי לאחר הטבחצילום: Yaniv Nadav/Flash90

צה"ל יציג היום (חמישי) את ממצאי המחדל הצבאי בקיבוץ בארי ב-7 באוקטובר.

לפני הצגתו לציבור יציג הצבא את הממצאים לקהילת הקיבוץ ולמשפחות השכולות שאיבדו את יקיריהן כתוצאה מהמחדל החמור.

מהתחקירים עולה תמונה קשה של כשלים חמורים צבאיים בהגנה על יישוב שהופקר, מחדלים חמורים במודיעין ובהגנה על הגדר וחוסר מענה לקריאות לעזרה. כוחות פעלו ללא הנחיית הפיקוד הבכיר, וחלק מהכוחות שהגיע למקום נמנעו מכניסה ללחימה ומחתירה למגע בשעות הראשונות של הטבח.

נבחנה גם התנהלות הצבא בתקרית בני הערובה, שבה נהרגו 13 אזרחים בביתה של תושבת הקיבוץ פסי כהן, והחלטתו של מפקד אוגדה 99 תא"ל ברק חירם לפתוח באש לעבר הבית.

בחדשות 12 הוצגו ממצאי התחקיר מהם עולה הערכה שמרבית בני הערובה שהוחזקו על ידי מחבלי חמאס בבית של פסי כהן נהרגו מירי המחבלים ולא מפגז טנק צה"לי.

לפי ממצאי התחקיר, עשרות מחבלים הגיעו לבית של פסי. הלחימה מולם התנהלה ע"י מפקד כוח הימ"מ, פקד ארנון זמורה ז"ל, בתיאום עם חירם שניהל את הלחימה בכל הקיבוץ.

אחרי התייעצות בין שני המפקדים, התקבלה החלטה לירות 2 פגזים – אחד לשביל שלצד הבית והשני לקומה השנייה. לאחר מכן מפקד כוח הימ"מ החליט לפרוץ למבנה, כשהוא בראש הכוח.

כוח הימ"מ ספג נפגעים במהלך ניסיון הפריצה, והם סיפרו אחר כך ששמעו במהלכה קולות של כמה מבני הערובה, שהעידו שהם עדיין בחיים. כתוצאה מהקרב, המבנה כולו עולה בלהבות, וחולצה ממנו בחיים רק הדס דגן.

ההערכה שאליה הגיעו בצה"ל בעקבות התחקיר שמרבית בני הערובה נהרגו מירי מחבלי הנוח'בה ולא מהפגז. כמו כן, הגיעו למסקנה שההחלטות שקיבל ברק חירם סבירות לנוכח התנאים והמציאות שהתפתחה במקום.

תא"ל חירם מונה לפני המלחמה למפקד אוגדת עזה, ושאלת תפקודו באירוע עוררה שאלות בנוגע למינויו לתפקיד זה. התחקירים שיפורסמו אמורים לתת מענה לסוגייה זו.

בראש צוות התחקיר עומד אלוף במילואים מיקי אדלשטיין, שתחקר את האירועים במשך מאות שעות. יש לציין כי בבארי, כמו גם ביישובים אחרים, היו מעשי גבורה של לוחמים ושל חברי כיתות הכוננות. בחודשים הקרובים ימשיך צה"ל בהצגת תחקירי הקרבות השונים, ואלה יוצגו לקהילות שנפגעו ובהמשך לציבור. הדבר נכון גם לתחקירים הרוחביים באגפי המודיעין והמבצעים ובפיקוד הדרום.