ירושלים: תוכפל הארנונה לדירות רפאים

ביוזמת ראש עיריית ירושלים ניר ברקת, העירייה תחל בשנת 2016 לגבות ארנונה כפולה מדירות הרפאים בעיר.

חזקי ברוך , י"ח בטבת תשע"ו

ניר ברקת
ניר ברקת
צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

עיריית ירושלים תחל לגבות בשנת 2016 ארנונה כפולה מדירות הרפאים בעיר בסכום של 223.56 ש''ח למ"ר.

הגביה מתאפשרת לאחר שבשבוע שעבר אישרו שרי האוצר והפנים את בקשת עיריית ירושלים להכפיל את חיוב הארנונה לדירות רפאים בירושלים ולאפשר לעירייה לגבות תעריף כפול בדירות אלו.

הכפלת הארנונה לדירות הרפאים היא במסגרת המודל שיזם ראש העיר ניר ברקת במטרה לעודד את בעלי הדירות להשכירן ולהגדיל את היצע הדירות בעיר לצעירים ומשפחות צעירות. כמו כן כספי הארנונה הכפולים שייגבו מדירות הרפאים ישמשו לקידום דיור מוזל לצעירים ומשפחות צעירות בעיר.

בתקופה הקרובה תבחן העירייה מספר מודלים לאופן חיוב דירות הרפאים בארנונה כפולה. 

לפני כשש שנים בשיתוף הרשות לפיתוח ירושלים, הוקם צוות לאיסוף מידע אודות דירות ריקות בבעלות תושבי חוץ, אליהם גם פנה בכתב ראש העיר בבקשה שישכירו את דירותיהן לטובת האוכלוסייה הצעירה בעיר. כמו כן נבחרו שש חברות ניהול הפועלות באופן ישיר מול בעלי הדירות במטרה להשכירן.

ברקת ציין כי "הכפלת הארנונה לדירות הרפאים מהווה כלי חשוב להוספת אלפי דירות למשפחות צעירות בירושלים. הצעירים הם החמצן של העיר ירושלים ואנו פועלים כל העת למשוך צעירים ומשפחות צעירות לעיר. הכנסת אלפי דירות רפאים לשוק, תגדיל באופן דרמטי את היצע הדירות להשכרה לצעירים, וכן תביא להורדת מחירי השכירות בעיר".

סגן ראש העיר ירושלים עופר ברקוביץ' ומחזיק תיק הפיתוח הכלכלי, מסר כי ''אני שמח ששר הפנים והאוצר אישרו את הדרישה שלנו להכפלת מס הארנונה על דירות רפאים. מדובר בהבטחת בחירות שלנו ואני שמח כי יכולנו לעמוד בה. את כספי הארנונה שייכנסו כתוצאה מההכפלה ננצל על מנת לייצר פתרונות דיור בר השגה לתושבי ירושלים.

''הצעד הזה הוא צעד אחד מתוך מכלול של צעדים שאנו מקדמים בתחום, חוק לקיצור תקופת הפטור מארנונה על נכסים נטושים, קידום פרויקטים של דיור מושכר ארוך טווח התחדשות עירונית ועוד'', דברי ברקוביץ'.