י"ד אדר א 16:38

בשנה הבאה אלמד אי"ה תואר בהנדסת תוכנה. שמעתי הרבה שאלו לימודים קשים, ורציתי לשאול - מה בדיוק קשה?

מתמטיקה מסובכת? בכלל לא הצלחתי להבין מה הקשר בין תכנות למתמטיקה..

פיזיקה? כנ"ל, מה הקשר בין תכנות לפיזיקה?

הקורסים התיאורטיים הם הקשים? מה בכלל לומדים בהם בגדול?

מה עוד לומדים בתואר הזה?

תודה רבה!

"האחדות הכוללת, המכרת רק את הא-להות, ויודעת גם כן שכל גלוי פרטי איננו ענין הא-להות, כי אם הכל, ומקור הכל, ומה שהוא למעלה למעלה מזה" (אורות הקודש חלק ב' עמ' שצ"ה). "בבטחה יכולים אנו להשקיף על היחס הכללי של הכל, וממילא על הפעולה שהכל מתפעל מן הכל, והכל פועל על הכל. אין לנו אטום גשמי, ולא שרעף רוחני, שאיננו פועל ונפעל על מלא ובמלא כל" (אורות הקודש חלק ב' עמ' שנ"ה).

י"ד אדר א 17:55
אבל בחלק הפרקטי על המחשב אין כל כך קשר למתמטיקה. זה כן פתרון בעיות וחשיבה יצירתית אבל לא מתמטיקה.

ואיפה אני בין כל המשפטים ההגיוניים האלה?

ט"ז אדר א 19:50

הכל בערך, לא? אז מה יש להוסיף על החומר הלימודי של 5 יח"ל? מה פשר כל הזעזוע סביב "המתמטיקה של התכנות"?

"האחדות הכוללת, המכרת רק את הא-להות, ויודעת גם כן שכל גלוי פרטי איננו ענין הא-להות, כי אם הכל, ומקור הכל, ומה שהוא למעלה למעלה מזה" (אורות הקודש חלק ב' עמ' שצ"ה). "בבטחה יכולים אנו להשקיף על היחס הכללי של הכל, וממילא על הפעולה שהכל מתפעל מן הכל, והכל פועל על הכל. אין לנו אטום גשמי, ולא שרעף רוחני, שאיננו פועל ונפעל על מלא ובמלא כל" (אורות הקודש חלק ב' עמ' שנ"ה).

י"ז אדר א 00:09
הרבה פעמים יש מתמטיקה... אם עשית 5 יחידות זה ממש לא אמור לאיים עלייך. ואת האמת גם אם עשית 3 יחידות זה בסדר.
אנשים נוטים להגדיל כל דבר בתחום הזה למימדים בלתי אפשריים, בגלל זה כמעט הפסדתי את המקצוע הזה...

ואיפה אני בין כל המשפטים ההגיוניים האלה?

י"ז אדר א 13:47

וואו תודה. באמת הייתי צריכה לשמוע את זה. זה ממש מקל עלי

י"ד אדר א 19:18
ממ המון אנונימי

לימודים קשים אבל לא נורא מסובכים. אם משקיעים ועומדים בזמנים ולומדים למבחנים ברצינות אפשר להצליח.

יש הרבה קורסים מתמטיים תיאורטיים (בעיקר בהתחלה) שנועדו כדי לחדד את המוח, להכניס אותך לסטייט אוף מיינד של פתרון בעיות וזה, הם נחמדים סה"כ.

יש גם קורסים תיאורטיים שכן רלוונטיים לתכנות - מבני נתונים, אלגוריתמיקה וכו' 

מה לומדים בהמשך? תלוי בתוכנית הלימודים שלך ובמוסד הלימודי

ט"ז אדר א 19:54

המוסד הלימודי הוא מכון טל

ט"ז אדר א 20:19

אני לא ממש יודעת לגבי הנדסת תוכנה במכון לב, אבל לגבי מדמ"ח כן. ואני חושבת שרוב הקורסים בשלוש שנים הראשונות חופפים אז ככה שאם את רוצה אני יכולה לתת לך הסבר והרגעה (או הלחצה ) לגבי קורסים בסמסטרים הראשונים

ט"ז אדר א 21:13

אני בהחלט אשמח לשמוע פרטים, תודה!

י"ח אדר א 22:43

הכל מתמטיקה...

כל מיני הוכחות של נכונות וסיבוכיות וסטיסטיקה
ובמקרה שהולכים לתחומים כמו משין לרנינג ודיפ לרנינג הכל מורכב ממתמטיקה מסובכת

בסוף כנראה בחלק הפרקטי זה נהיה יותר פשוט
אבל מיש שרוצה לפתח את השלב הבא ולא רק להשתמש מטכנולוגיות קיימות חייב לדעת את המאחורי הקלעים...

החלק החדש במתמטיקה בלימודים בשונה מהחד"וא בבגרות זה עולם הלוגיקה ותורת הקבוצות...

קחי את הקורסים האלה ברצינות

בשלב מסויים יש קורס מבנה נתונים אוטומטים ושפות פורמליות ואלגוריתמים... כל אלו קורסים שמבוססים על לוגיקה מתמטית...

גם אלגברה לינארית זה משהו שלא ראית קודם בתיכון ופתאום באוניברסיטה מקבל נפח מאוד גדול...

צאו מנקודת הנחה שאת התואר הזה לומדים כדי לפתח את הדור הבא ולא כדי לשבת ולהשתמש במה שאחרים עשו בדור הקודם...

שיהיה לך המון הצלחה
קחו את זה בקלות ותלמדו ברצינות

מי שמסיים את התואר בציון גבוהה מובטחת לו פרנסה טובה בע"ה
ואם הוא גם יאהב את המקצוע אז גם הנאה מרובה...

שיהיה בהצלחה
ולא לעשות כמוני שלא למדתי ברצינות ולכן התבחבשתי שנים עם התואר...

כ"ד אדר א 13:27

י"ט אדר א 00:30

היו לי מבחנים איומים בקורסים "קלים" והיו לי מבחנים קלילים עד כדי עלבון בקורסים עם חומר שנחשב קשה.

אני עד היום זוכר את המבחן באינפי 2 בשנה הראשונה שלי - קורס שנחשב מאוד קשה אבל הודות למרצה, הממוצע בו היה מעל 95... כמובן שהיא לימדה את הקורס רק סמסטר אחד ולאחר מכן, לא ראינו אותה שוב... אבל המחזור שלי הרוויח... 

מצד שני, אני יכול לכתוב לך מבחן בארבע פעולות החשבון הבסיסיות בלבד - שאף אחד לא יוכל לפתור בזמן נתון בלי מחשבון. 

מה הקשר בין פיסיקה לתכנות? 

אני לא ממש בטוח מה לומדים בהנדסת תכנה, אבל בגדול, בכל מקצועות ההנדסה - למעט תעשיה וניהול שלא באמת נחשבים להנדסה... - לומדים פיסיקה כחלק מהתואר. 

אם להיכנס לפרטים טכניים, אז כל המחשב שלנו בנוי על טרנזיסטורים שפותחו לפי משוואת מכניקת הקוונטים.

כדי להבין את המשוואות הללו וכדי להבין איך כל הסיפור הזה עובד, חייבים ללמוד קורס בחשמל ומגנטיות בתור בסיס. 

כדי ללמוד חשמל ומגנטיות חייבים ללמוד מכניקה - וזה בגדול ההסבר לקשר בין פיסיקה לתכנות. 

האם תשמשי בידע הזה באיזשהו שלך של חייך? סביר מאוד להניח שלו - אבל זו לא סיבה שלא ללמוד את זה ולו כדי לרחם על האנשים שאיתרע מזלם והם כן עושים שימוש בידע הזה במהלך עבודתם... ליבי עליהם... 

אז עכשיו ודאי תשאלי: למה לומדים מתמטיקה? 

והתשובה היא: איך תלמדי פיסיקה בלי מתמטיקה?...

באופן כללי, עבור משרת תכנות סטנדרטית, כנראה שלא תצטרכי יותר מדי מתמטיקה. 

עבור  משרות אחרות - ראיתי שיש אצלכם מסלול  data science למשל (אני בספק עד כמה תואר ראשון בתחום יועיל, אבל נעזוב את זה כרגע) - גם המתמטיקה שתלמדי בתואר, עשויה שלא להספיק. (התחום הזה מחייב אלגברה ליניארית, אינפי, התסברות ואם רוצים להיות טובים, אז כדאי לדעת גם התמרות פורייה ועוד). 

חוץ מזה, שהרבה מהלימודים הם הוכחת יכולת בפני מעסיקים פוטנציאליים. 

מעסיק רוצה לדעת שבוגר התואר שעומד מולו מסוגל ללמוד חומר שלא תמיד קל ללמוד.

בכל מקרה, זה המצב ואין לך אלא להשלים אתו כמו שעשו קודמייך ושיהיה בהצלחה. 

כ"ה אדר א 22:52

כ' אדר א 20:17

(שזה הנדסת תכנה מינוס מספר קורסים והפרויקט גמר)

לא הייתי אומרת שזה תואר קשה, כן שזה עמוס והרבה עבודה

אבל ממש לא צריך להיות איינשטיין כדי לקבל ממוצע יפה

גם הקורסים של המתמטיקה לא בשמים, למרות שכן צריך להשקיע.

אישית מאוד מאוד אהבתי אותם

לא מדברת עם גברים. תודה.