הופתענו היום - אבל לא הוכרענו היום חזקי עזרא

בבית העלמין בכפר עציון נערך הערב (רביעי) מסע ההלוויה של רב סרן אליאב גלמן ז"ל, שנהרג היום במהלך ניסיון פיגוע בצומת הגוש.

בהלוויה השתתפו שר הקליטה זאב אלקין, ח"כ מוטי יוגב ובכירים במערכת הצבאית.

אביו דוד אמר מעל הקבר הפתוח, "בני אליאב, לא העליתי על דעתי שאני אהיה המקהלה שלך. השקט שאפיין אותך על מי שהיית בחייך הקצרים. אתה מצטרף למקדשי שם שמים. דורות רבים מסרו את נפשם ואנחנו בכאב גדול מקבלים את הדין. המסר שלי היום לעם ישראל הוא להמשיך לקדש שם שמים למרות הנסיונות שאנו עוברים".

רענן גלמן, אחיו הגדול של רב סרן אליאב גלמן ז"ל ספד לו. "אני רוצה להודות לך שזכיתי להיות לידך כל השנים. היתה לך תפיסת עולם, משנה סדורה. כל מי שהגיע לכאן לא הגיע לתת כבוד אחרון אלא כבוד לעם ישראל. הופתענו היום אבל לא הוכרענו. רק באחדות ננצח את המלחמה הזאת".

האח אייל הוסיף, "ברור לי שאתה יודע שהשמש תעלה מחר ועם ישראל ימשיך את הגבורה היהודית ויתקדם לשלמות שכה אהבת. כולך היית מחובר לעם הזה. לפני שנה וחצי בצוק איתן נפל בניה ושוב אנחנו משלמים את המחיר. אם לא נכריע את האוייב ביו"ש, נקבל אותו בעזה - ומכריעים רק בבניה וקניין בכל מרחב ארץ ישראל".

האחות צופיה סיפרה, "התחלתי לעשות לך כיפה ולא סיימתי אותה. חשבתי הרבה מאוד כיצד היא תהיה מדויקת ומאוד יפה. לא הצלחתי לסיים אותה - אבל אתה סיימת. אליאב תשמור עלינו - בבקשה תהיה האחרון".

בנימין שמאי, חמיו של גלמן ז"ל הספיד גם כן. "חתננו האהוב, עניו - אבל ראשון שנרתם לעזרה. הספר לא מש מידו. שילבת תורה, צבא ומשפחה. תתפלל על אשתך, בניך, על המשפחה. תתפלל על כלל על עם ישראל ועל המנהיגים שה' יתן להם את העוז לא לפחד לא מארה"ב ולא מאירופה ושישמרו על כל היושבים בציון".

"אחרי השמדת היהודים באירופה אסור שדם יהודי ישפך. אסור להרכין ראש בפני ארה"ב וגם לא בפני נשיא ארה"ב. אסור לנו כבר להרכין ראש", הספיד שמאי.

השר זאב אלקין ספד "צומת הבנים, צומת הדמים, איזה מחיר שילמנו. הצומת הפך לסמל של האחיזה שלנו בחבל ארץ זה. חזרנו פעם אחר פעם. חיות טרף עם סכינים ביד. מי שעשה את הפיגוע הזה היום הוא מורה. איזה חינוך? זה החינוך שהם נותנים לילדים שלהם - לרצוח".

"חיות טרף עם סכינים ביד רוצים לקחת חיי אדם" חזקי עזרא

מפקד חטיבה 401 אלוף משנה משה ולינסקי ספד גם הוא בהלוויה. "קשה לי לומר דברי ניחומים בשעה קשה זו. תרמת רבות לביטחון מדינת ישראל, במיוחד במבצע צוק איתן. מעטים יודעים עד כמה אזרחי ישראל חייבים לך. באופי שלך היית שקט אולם ברגע האמת פעלת בקור רוח ונחישות, לסייע להצלחת ביטחון ישראל".

ראש מועצת גוש עציון דוידי פרל הבטיח, "נמשיך את המפעל שלך. לא ננוח ולא נפחד להמשיך בצמיחה במקום הזה. נאחז בחרב ונצהיר: גוש עציון לא יפול שנית".

רב הישוב כרמי צור, הרב ראובן בן אוליאל הוסיף, "אתה היית מלאך בעולם שלנו. היית מלא טוב ולא השארת מקום למשהו אחר. היית בן לעולם הבא ממש. היו בך כל הסימנים של תלמיד חכם. אליאב שלנו אתה המשך ישיר של גבורה מדוד המלך. משפחה יקרה אתם תכאבו אבל תקומו, כי זה מה שאליאב רוצה".

מתחקיר האירוע עולה כי סמוך לשעה 12:20 הגיע המחבל, מורה למתמטיקה, ברגל מכיוון מחנה אל ערוב הנמצא בסמוך לצומת הגוש. המחבל עורר את חשדם של לוחמי גדוד חרוב מחטיבת כפיר שאיבטחו את הטרמפיאדה לכיוון דרום. שני לוחמים דרשו ממנו לעצור כדי לבדוק אותו.

בשלב זה פתח המחבל הפלסטיני בריצה כשבידו סכין שלופה והתקדם לעבר הטרמפיאדה, בהם המתין באותה העתה גם גלמן. הלוחמים זיהו סכנה מיידית ופתחו באש לעברו.

במקביל, הבחין רס"ן (מיל') גלמן במתרחש, התקרב לעברו של המחבל ושלף את האקדח שהוא נושא עמו על מנת לירות לעבר המחבל. גלמן נקלע לקו האש של לוחמי גדוד חרוב מחטיבת כפיר ונפגע משני קליעים בפלג גופו העליון.

צילום:
צילום:
צילום:
צילום:
צילום:
צילום:
צילום:
צילום:
צילום:
צילום:
צילום:
צילום: