נפטר השופט היהודי שייעץ לאובמה

השופט הפדראלי אבנר מקווה, 90, עודד את אובמה להיכנס לפוליטיקה וקידם פוליטיקאים יהודים דמוקרטים.

גיל רונן , ל' בסיון תשע"ו

נפטר השופט היהודי שייעץ לאובמה-ערוץ 7
מקווה מקבל מדליה מאובמה
צילום: רויטרס

חבר הקונגרס לשעבר, השופט הפדראלי אבנר מקווה, נפטר בגיל 90.

במשך השנים, הוא הדריך ועודד פוליטיקאים דמוקרטיים מאזור שיקאגו, בהם הנשיא ברק אובמה.

סוכנות JTA דיווחה כי מקווה נפטר בשיקאגו ביום שני. הקריירה הפוליטית והמשפטית שלו נמשכה כחמישים שנה ובמהלכה שירת בתפקידים ברמת המדינה המקומית וברמה הארצית, ובכל שלוש רשויות הממשל – המחוקקת, המבצעת והשופטת.

בין הדמויות להן סייע נמצאים גם ראש עיריית שיקאגו, רם עמנואל; שופטת בית המשפט העליון אלנה קגן וחברת בית הנבחרים ג'ן שקובסקי (דמוקרטית מאילינוי) – שלושתם יהודים.

בשנת 2014 העניק אובמה למקווה את מדליית החופש הנשיאותית – העיטור האזרחי הגבוה ביותר של ארה"ב.

"כשסיימתי את לימודיי בביה"ס למשפטים, אבנר שכנע אותי ללכת על השירות הציבורי", אמר אובמה בהודעה מטעמו. "הוא ראה בי משהו שאני עדיין לא ראיתי בעצמי, אבל אני יודע למה הוא עשה זאת – אבנר בעצמו סימל את המיטב בשירות הציבורי והוא האמין בהעצמתו של הדור הבא של הצעירים לעצב את המדינה שלנו".

מקווה נולד ב-1926 במילווקי למהגרים יהודיים מאזור המצוי כיום באוקראינה. הוא סיים לימודיו בביה"ס למשפטים של אוניברסיטת מילווקי. קיים אודותיו סיפור ידוע, לפיו ניסה להתנדב למטה בחירות מקומי של הנשיא הארי טרומן ב-1948, ונדחה באמירה: "אנחנו לא רוצים אף אחד שאף אחד לא שלח".

הוא נבחר לראשונה לבית הנבחרים של אילינוי ב-1956, והיה לחבר קונגרס ב-1969, שם שירת עד 1979. באותה שנה מינה אותו הנשיא דאז ג'ימי קרטר שופט בבתי המשפט לערעורים של מחוז קולומביה, והוא שימש בתפקיד זה במשך 15 שנה, בהן חמש שנים כשופט עליון.

ב-1994 מינה אותו הנשיא ביל קלינטון ליועץ המשפטי של הבית הלבן. מקווה הותיר אחריו שלוש בנות ושבעה נכדים.