טראמפ וקוונו
טראמפ וקוונורויטרס

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, הכריז הלילה (שלישי) כי בחר בשופט ברט קוונו בתור השופט התשיעי בהרכב בית המשפט העליון של ארה"ב – והשמאל בארה"ב ינסה בכל כוחו לטרפד את המינוי, שנתפס על ידי שני הצדדים כגורלי.

הדמוקרטים וארגוני שמאל – וכמוהם גם רפובליקנים ואנשי ימין – רואים במינוי מהלך אשר יטה את בית המשפט העליון ימינה לתקופה של עשרות שנים.

שניות ספורות לאחר הודעתו של טראמפ על הבחירה בקוונו, הוציא ארגון השמאל קיצוני Democracy for America הודעה בה כינה את קוונו "אידיאולוג ריאקציונרי" שמינויו "יוביל למותן של אינספור נשים עם פירוק זכויות ההפלה".

ארגון "צעדת הנשים" מסר: "הודעתו של טראמפ היום היא גזר דין מוות לאלפי נשים בארה"ב".

"לקיחת הזכות של האישה לקבל החלטות לגבי הגוף של עצמה היא אלימות מדינתית", המשיך הארגון בהודעתו. "איננו יכולים לתת לדבר הזה להתקיים. אנו נרים את קולותינו ונצא לרחובות".

בין השמרנים בארה"ב, רבים מצפים שקוונו יחבור אל ארבעת השופטים השמרנים האחרים בבית המשפט העליון, כדי להפוך את החלטת "רו נגד ווייד" מ-1973 אשר הרחיבה את זכותן של נשים לבצע הפלות. אולם, עמדותיו של קוונו בנושא "רו נגד ווייד" אינן ברורות, ואיש אינו יודע אם אכן ינהג כפי שאותם שמרנים מבקשים.

מחוץ לבית המשפט העליון נערכו הפגנות במהלך הערב, לאחר הודעת טראמפ, והאווירה תוארה כ"עויינת" מאוד בכלי תקשורת שמרניים.

דמוקרטים מובילים הודיעו כי יעשו הכל כדי למנוע את הצלחת המינוי. לשם כך יהיה עליהם למנוע מטראמפ להשיג רוב למינוי בסנאט, אשר מחולק 51:49 בין רפובליקנים לדמוקרטים. בשל מצבו הבריאותי, הסנטור הרפובליקני ג'ון מקיין לא יוכל, כנראה, להצביע. במקרה של תיקו, לסגן הנשיא פנס שמורה הזכות להיות שובר השוויון.

הסנטור צ'אק שומר, דמוקרט מניו יורק, אמר: "אם מוכל לבלום בהצלחה את המינוי הזה, זה עשוי להוביל לבחירה [של מועמד] יותר עצמאי ומתון ששתי המפלגות יוכלו לתמוך בו". גם הוא טען שוונו מסכן את זכויותיהן של נשים בתחום ההפלות.

התקווה של הדמוקרטים היא שסנטורים רפובליקנים "מתונים" כמו סוזן קולינס ממדינת מיין יצביעו נגד המינוי או יימנעו. הרפובליקנים, מצידם, מקווים שדמוקרטים ממדינות שמרניות יצביעו בעד המינוי.