צפו: סיור בשמורה שעלתה באש

מנהל שמורת הטבע עינות צוקים חושף את הנזק שנוצר כתוצאה מהשריפה. "ההצתה הגיעה מכביש. למזלנו הצלחנו לבלום את האש".

אלירן אהרון , ג' בתשרי תשע"ט

כ-100 דונם של צמחייה עלו באש בשמורת עינות צוקים, השמורה הנמוכה בעולם, וככל הנראה גם בעלי חיים נספו כתוצאה מהצתה שבעקבותיה נעצרו שני ערבים חשודים.

אלדד חזן, מנהל שמורת הטבע, סיפר לערוץ 7 על נזקי השריפה שהשתוללה בראש השנה, "לפי ההערכות שלנו מדובר בקצת יותר מ-100 דונם שנשרפו. אנחנו כרגע עסוקים בלמנוע מהשריפה להמשיך להתפשט ובימים הקרובים אנחנו נבצע הערכה יותר מדויקת של הנזקים האקולוגים שנגרמו מהשריפה".

לדבריו הנזק הוא לא רק בצומח אלא גם בעולם החי, "מניסיון העבר אנחנו יודעים שהשריפות האלה פוגעות בצורה מאוד קשה בייחוד בבעלי החיים הקטנים - זוחלים, חרקים, ציפורים וגם מכרסמים קטנים. בעלי חיים גדולים יותר כמו תנים, שועלים וזאבים שמסתובבים כאן בצורה חופשית יודעים להימלט משריפות כאלה".

בימים הקרובים השמורה תישאר סגורה מחשש להתלקחות מחודשת של השריפה, "אנחנו משארים בשטח צוותים 24 שעות ביממה שיאתרו מקומות מעשנים ומקומות שמהווים סיכון להידלק שוב, ומכבים אותם. אנחנו סגורים לקהל מהסיבה הזו, אנחנו לא רוצים להעמיד את הציבור בסכנה וברגע שלא תהיה סכנה אנחנו נפתח חזרה לקהל. השטח סביבנו עדיין בוער ובתוך השטח יש מקומות שמתחת לפני הקרקע שעדיין בוערים וזה ייקח כמה ימים".

חזן אומר כי תהליך שיקום השמורה מהשריפה יהיה הדרגתי, "למזלנו לא כל השמורה נפגעה וזה אחד התנאים הראשונים לשיקום כי צמחים ובעלי חיים יעברו מהשטחים הבריאים למקומות שדורשים שיקום ויעשו את זה באופן טבעי. במקומות שיש בהם מים השיקום הוא יחסית מהיר מאוד, במקומות שאין מים זה יכול לקחת שנים ולעיתים לא להתרחש בכלל. באזור שנשרף זה אזור שיש בו מים ולכן אנחנו מעריכים שנראה צמיחה כבר בחודשים הקרובים.

"חזרה של כל בעלי החיים זה דבר שלוקח קצת יותר זמן, אני מאמין שתוך שנתיים-שלוש אנחנו נראה חזרה ראשונית של חרקים אופיינים לשמורה ובעלי חיים אחרים".

למרות שהאש פרצה במרכז השמורה, האזור המטויל לא נפגע, "השריפה התרחשה בלב השטח השמור של השמורה, אזור שאנחנו פעלנו רבות לשיקומו בשנים האחרונות, אבל האזור שקולט קהל לא נפגע כלל ואנחנו יודעים בוודאות שברגע שנסיר את איום השריפה האתר יפתח לקהל כמו כל שנה".

חזן נמנע מלהתייחס לסיבות השריפה אך ציין, "אנחנו מדברים על חשד להצתה שנבדק על ידי משטרת ישראל, משהו שאני לא יכול לעסוק בו, זה קרה כנראה מהכביש. למזלנו עלו על זה מהר והצלחנו להגיע עם כוחות הכיבוי הרבים שהיו כאן ולבלום את האש. אני בטוח שהמשטרה תמצא את הסיבות וגם את האשמים".

עמוס סבח, אקולוג איו"ש של רשות הטבע והגנים אמר לערוץ 7 כי ככל הנראה ישנם בעלי חיים שנספו בשריפה אך ייקח זמן לאתרם. לדבריו בעלי החיים הגדולים, יונקים וציפורים, נמלטו מהשריפה וככל הנראה לא נפגעו.

בית משפט השלום בירושלים האריך אמש את מעצרם של שני הערבים ממזרח ירושלים, החשודים בהצתת השריפה שהשתוללה בחג בשמורת עינות צוקים (עין פשחה). מעצרם הוארך עד ליום חמישי הקרוב. החשודים נעצרו לאחר מרדף ואותרו ברשותם דלק ומשפכים.טוען....