בגין: הצעה מזיקה ואווילית ואצביע נגדה

חבר הכנסת בני בגין השתתף בדיונים הבוקר על חוק עונש מוות למחבלים ותקף את יוזמי החוק. אמה של אדל ביטון הי"ד הוצאה מהדיון הסוער

חזקי ברוך - ערוץ 7 , ו' בכסלו תשע"ט

חברי וועדת החוקה של הכנסת המשיכו גם הבוקר (רביעי) בדיונים על חוק עונש מוות למחבלים.

יו"ר הוועדה חה"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי) אמר, "החוק מונח הרבה זמן בוועדת החוקה אך לא סתם. לבקשת ראש הממשלה המתנו לדיון בקבינט שבושש לבוא. מרגע שהסיר את בקשתו לדיון בקבינט קידמנו את הדיון. הישיבה מתקיימת אחרי שאותו הפה שאסר- התיר. בצוק העיתים קורים הרבה דברים לא שגרתיים".

חה"כ עודד פורר (ישראל ביתנו) מיוזמי החוק אמר בדיון כי החוק נועד להרתעה ולא לצורך נקמה, "אנחנו דמוקרטיה מתגוננת ואנחנו מבקשים את עונש המוות לא כנקמה אלא כהרתעה. עונש המוות נקבע כאזהרה לרצח עולי הגרדום והעובדה היא שמאז לא תלו הבריטים אף לוחם בארץ ישראל.

בכל מקרה שבו יש עבירה שדינה המתה אבקש שההרכב יהיה של 3 שופטים סגני אלופים ואם הם יכריעו ברוב 1:2 שיש לקבוע עונש מוות זה מה שיהיה".

חה"כ בני בגין (הליכוד) הביע התנגדות לחוק ואף תקף במרומז את שרת המשפטים איילת שקד, "מה זו הסכמה קואליציונית אם זה לא עבר ועדת שרים? הייתה החלטה שתוקם ועדה בממשלה שתדון בהצעת החוק. ההליך הזה מוזר מאוד ואני לא זוכר כמוהו.

יש בי צער על כך שחבריי אילטוב ופורר מביאים הצעה כזו תוך כריכתם בהשוואה נואלת לתנאים ששררו כאן לפני 75 שנים לתנאים של היום במדינה ריבונית שהם שונים לחלוטין. הביטויים של רצון העם או הריבון אינם חדשים ומי שמחבבת את השימוש בהם היא שרת המשפטים. רצון העם מתבטא בבחירות, בבחירת הרכב של הכנסת ומי שנותן אמון בממשלה היא הכנסת ולא כלל הציבור", אמר בגין.

"30 שנה מאז הגעתי לכנסת אני מתנגד לחוק הזה ואני לא משנה את דעתי. אולי היום שוב יתהפכו היוצרות ורצון העם ישתנה? זו הצעה מזיקה ואווילית ואצביע נגדה".

חה"כ מיכל רוזין (מרצ) הצטרפה לדבריו של בגין ואמרה, "הבושה והחרפה היא שממשלה משותקת מדינית וביטחונית ומשחקת בכנסת כל שבוע עם הצ"ח יותר קיצוניות ומתחזקת מול הטרור. ההשחתה המאסיבית שקורית פה בעיקר פה בוועדה הזו, של ספר החוקים הישראלי, מדרדרת את ישראל להיות עוד פחות ערכית ומוסרית. עונש מוות צריך להימחק מספר החוקים הישראלי. אנחנו רוצים להיות אור לגויים. עונש מוות זה פחדנות".

יו"ר מרצ, ח"כ תמר זנדברג, אמרה בדיון על הצעת החוק "עצם קיומו של הדיון הזה על הצעת החוק הזאת הוא כתם על הכנסת. בזמן שכל העולם המערבי מבין שמדובר בחוק ברברי, אנחנו מנהלים את הדיון המביש הזה. כשליברמן צריך לקושש לעצמו קצת קולות בבייס הימני הוא שולח את חבורת המריונטות שלו, בובות ריקות מתוכן, כדי לקדם חוקים קיצוניים וחסרי אחריות בוועדות".

אדווה ביטון, אמה של אדל ביטון הי"ד שנרצחה בפיגוע, הוצאה מהדיון בכנסת לאחר שהתפרצה לדבריה של ח"כ זנדברג ואמרה לה "אם זה היה הילד שלך היית מתנהגת אחרת".

"המחבלים לא נהרגים בפיגועים ונשארים חיים ואז אתם מממנים אותם בבתי הכלא – הגיע הזמן שנכבד רצון העם שרוצה להמית מחבלים בשם החיים להבדיל מחלאות האדם שנשארים בחיים", הוסיפה.