שבוע טוב
שבוע טוב צילום: ISTOCK

שומרים שתיקה

בארגון 'שוברים שתיקה' קיימו השבוע הרצאת זום מרתקת בנושא מעצרי ילדים וכליאתם. מטקסט ההזמנה להרצאה הבנתי שיעסקו שם בהשלכות הקריטיות של מעצרים שכאלה על עתידם של הילדים, על התנהלות בתי המשפט הצבאיים, ואיך לא, יישמעו גם קולותיהם של חיילים שיספרו על חיבוטי הנפש שלהם כשעצרו ילדים.

משום מה לא ראיתי שמוקדשת שם ולו פינה כלשהי לסיבה שהובילה את אותם מחבלים צעירים לאותם מעצרים. איש ב'שוברים שתיקה' לא מספר לנו שהילדים הללו הם חלק בלתי נפרד מגייסות הטרור של הפתח' וחמאס. איש לא יקיים שם הרצאה על השימוש שעושים ארגוני הטרור בילדים קטינים, מה שנחשב כפשע נגד האנושות. על זה אף אחד לא מדבר ולא מזמזם בשום זום.

אגב, בין המשתתפים בהרצאה היה גם נציג של הוועד הציבורי נגד עינויים בישראל, שזו קבוצה שאני עדיין מחכה לשמוע אותה מגנה, ולו פעם אחת, ואפילו בקול ענות חלשלושה, את העינויים ששלוחיו של אבו מאזן מבצעים בפלשתינים אומללים שחושבים קצת שונה ממנו. אני עדיין מחכה להתייחסותם לפרטיו המזעזעים של כתב האישום הארוך ביותר שנכתב אי פעם בישראל וגולל את מסכת ייסוריהם של פלשתינים שעברו את מדורי הגיהנום של מתקני העינויים האינקוויזציוניים של הרש"פ ושלוחיה. אני עדיין מחכה, אבל הם כנראה עסוקים בנהי ובכי על מעצרם של מחבלים קטינים.

מושחתים שכאלה

אמנון אברמוביץ' הודיע בשידור שהוא מחכה לשובה של הכתבת לענייני שחיתות של ערוץ 12 מחופשת לידה, על מנת שזו תכין כתבה מפורטת על השחיתות של חברת הכנסת אורלי לוי אבקסיס.

לאמירה הזו של אברמוביץ' יכולים להיות שני הסברים. ההסבר הראשון הוא שכמקובל במדינות טוטליטאריות לכל אדם ואדם ממתין במגירה נעולה תיק חקירה ערוך ומוכן. ברגע בו יעז לנקוט בצעד שאינו תואם את רוח השלטון הרי שהוא ייעצר מיידית, המגירה תיפתח, התיק יישלף וסעיפי האישום שבו ייקראו ברמה והאיש יובל אחר כבוד לשנות מאסר ארוכות.

אני רוצה להאמין (אם כי הכול יכול להיות) שמר אברמוביץ' לא ביקש להזהיר את הגברת לוי-אבקסיס שמא יבולע לה, ותיבות הפנדורה המוחזקות בידי כתבת השחיתות של הערוץ יתפתחו עליה בעקבות הצעד הפוליטי בו היא נוקטת.

מאחר וכך נותרנו עם ההסבר השני לדבריו של אותו אברמוביץ'. מן הסתם הוא רואה בהחלטתה של לוי-אבקסיס שלא להישאר בגוש השמאל צעד מושחת וגדוש רמייה שרק כתבת שחיתות מנוסה וותיקה יכולה לדווח עליו.

מאחר וכך, רציתי לשאול את מאור היושרה, אמנון אברמוביץ', האם גם הצעד שבו נקטה אותה לוי-אבקסיס כשבחרה בעבר לנטוש את 'ישראל ביתנו' היה צעד מושחת, או שכאשר מדובר בצעד שנחשב אז כמנוגד לממשלת הימין זה היה צעד ראוי? ומה לגבי אביגדור ליברמן ונטישת גוש הימין למרות מצביעיו הימניים, זה היה ראוי או מושחת? ומה אתה אומר, נביא היושר והאמת, לגבי המהירות שבה נטש בני גנץ את הבטחתו לבוחר שלא יסתייע ברשימה הערבית המשותפת לצורך הקמת ממשלה? כל זה לא ראוי לכתבתכם לענייני שחיתות? רק אורלי לוי שעושה צעדים בדרך חזרה לכור מחצבתה הפוליטית היא המושחתת?

א-גרויסע ענייען

התלהבות רבתי נרשמה במגזר הדתי עם היוודע השמועה על כך שהוד מעלתם אנשי נטפליקס, אדוני הארץ ומלכי תבל, בחרו להקדיש סדרה דוברת אידיש ברובה לחסידות סאטמר.

מיד אצו רצו כתבים מצועפים מהתרגשות על כך שהנה האדונים הנעלים מנטפליקס שמו עלינו, העם היהודי, קצת יותר מפס והקדישו לנו סדרה בת ארבעה פרקים שהיא זו שהפכה, כנראה, את העם היהודי לחלק ממשפחת העמים. כתבות, מאמרים וראיונות שולחו לכל עבר בשמחה ובהוקרה. רק תגידו לנו איפה לשם את סלסלת המנחה.

אז זה המקום להרגיע. הסדרה 'המורדת' אינה התייחסות לעם היהודי ואינה הזמנה לשיח יהודי פנימי על חופש והלכה, כפי שיש מי שרצה לראות אותה. את ראשי נטפליקס לא מעניין השיח היהודי הפנימי. בכל סדרה צריכים להיות טובים מול רעים, ואם בסדרה אחת הרעים הם המשטרה, באחרת הם השלטונות הכלכליים ובסדרה נוספת אלו רוצחים חסרי זהות, אז בסדרה הזו הרעים הם חסידי סאטמר. זה כל הסיפור. שום מחווה יהודית ושום נעליים. אין סיבה להתלהב, גם לא מהאידיש הרהוטה שבפי השחקנים. עבור החבר'ה מצמרת נטפליקס השימוש באידיש הוא בסך הכול חלק מהמקצועיות הקולנועית שלהם. כמו שלא יחסכו שם בהרעפת מיליונים על כל סצנה, כך גם לא יוותרו שם כשצריך על לימוד שפתם של המשונים הללו, היהודים מניו יורק.

ועוד עניין קטן: אם לראשו של מישהו מיוצרי הסדרה היה נכנס לרגע קט הרהור על רצון לייצר שיח פנימי בעם היהודי (תודו שרק הרעיון הזה נשמע מצחיק ואפילו נלעג), הוא היה יוצר סדרה שגם נשואי השיח, כלומר הציבור החרדי, היו יכולים לראות. כשמפיקים סדרה רצופה לכל אורכה בבעיות צניעות קשות המשמעות היא שרוצים לדבר על ולא רוצים לדבר עם, ואם רוצים לדבר על היהודים ולא איתם אני לא מצטרף לחגיגה. אפשר ואפילו רצוי לוותר.

טעה, טעות, טועים

יותר מדי טעויות נרשמות באיכוני הסלולרי של אזרחי ישראל סביב נגיף הקורונה. עוד ועוד אזרחים מקבלים הודעות ששולחות אותם לבידוד כי היו במקום שבו לא היו מעולם והתקרבו לאדם שמעולם לא שמעו את שמעו. מאוחר יותר מסבירים לנו שאיכון הטלפונים לא מדויק במאת האחוזים וישנן טעויות. הגיוני. כולנו בני אדם. אפילו מכשירי האיכון.

כל עוד זה היה מתחיל ומסתיים ב-14 ימי בידוד, ניחא. העניין הוא שמדובר באיכון סלולרי שמי שאחראי עליו הוא השב"כ, הגוף שביומיום אחראי על סיכול פיגועים ומרעין בישין. בין השאר אחראי השב"כ גם למעצרם של חשודים במעשי תג מחיר כאלה ואחרים. ניתן לשער שאחד הכלים המובילים למעצרים שכאלה הוא אותו איכון סלולרי, ולנו לא נותר אלא לקוות שבחורינו הטובים בשב"כ מבינים שאי אפשר לסמוך על האיכונים הללו כראיה מפלילה השולחת נער גבעות לבידוד של כמה חודשי חקירות.

אינטרסים

לא הצלחתי להבין את איומו של בני גנץ על ראש הממשלה שאם לא יחתום על הסכם ממשלת האחדות יקדם גנץ את מהלכי החקיקה שימנעו מחשוד בפלילים להתמודד לראשות הממשלה.

לא הבנתי. אני משער, מר גנץ, שאת איומך אתה נושא בשם המוסר והיושרה, ולכן לא ברור לי לאן נעלמים הערכים הללו כשאתה בכל זאת חותר לממשלה עם אותו נתניהו. ואם זה לא עניין של מוסר, אז בשם מה אתה מאיים? סתם בשם האינטרס הפוליטי? לא מתאים לך. חשבתי שהמדינה לפני הכול.

אחלה בחירה שבעולם

תודו שגם אתם מחכים לשמוע את נאום השאת המשואה של ציפי שביט. עד כמה תוכל פצצת האנרגיה הזו לשמור על פאסון רציני, ואולי בכל זאת ייפלט לה בטעות איזה סופרקליפרג'ליסטיקאקספיאלידושי...

להערות ולהארות שלכם: cshimon2@gmail.com

לעוד כמה הערות קודמות:

תובנות בקרנות הקורונה

ציונות גרסת הקורונה

קרבנות הרייטינג והשנאה

בצילו של נגיף

נגיפים, עריקים ומי שביניהם

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו