שבוע טוב
שבוע טובצילום: ISTOCK

ואולי אותה שתיקה

בעת האחרונה אני נכשל שוב ושוב וכאן המקום להודות בפניכם על חטאי כשלונותיי: שרי ליכוד ובכירים בתנועה, כאלה שעד לא מכבר היו נענים בחפץ לב לבקשת ראיונות בערוץ ואף שמחים על הבמה הנרחבת הניתנת להם להפציץ באמירות תומכות ההתיישבות והחזון הציוני, לפתע פתאום מעדיפים להיעלם, לסרב להתראיין, להשיב שיתראיינו אבל לא עכשיו, או פשוט לא להגיב לבקשה.

מה קרה, שרינו? לאן נעלמתם? מדוע נאלמתם? יש בכם חשש משאלות סביב תכנית טראמפ? אז זהו, שבדיוק על החשש הזה רצינו לדבר איתכם... אגב, שאלתי זאת ישירות את אחד מהשרים, האם אנחנו צריכים להיות מודאגים מעצם השתיקה הזו שלכם? וכצפוי התשובה הייתה קצרה 'לא'. משום מה, אותי זה לא מרגיע.

אגב, יצוין כאן השר (שעדיין לא נכנס לתפקידו, אבל ייכנס בקרוב) אופיר אקוניס שדווקא כן התראיין, השיב לשאלות וחזר על עמדתו העקרונית-אידיאולוגית נגד הקמתה של מדינה פלשתינית. מחכים לשמוע את שאר החברים.

שאלות שרציתי לשאול

וכדי שלא יחששו שרי הליכוד ובכירי התנועה מהתקלות במהלך הראיון, אז הנה בפניכם השאלות הצפויות בו, כדי שיוכלו להתכונן (או, מדאיג יותר, כדי שתהיה להם סיבה להמשיך ולסרב לראיון):

בוא נעשה את זה קצר, אתה בעד או נגד הסכמה עקרונית להקמת מדינה פלשתינית? כן... כן... אני מכיר את התיאוריה שזה לעולם לא יקרה ושהפלשתינים לא יפספסו הזדמנות לפספס ושהם סרבנים ושאף פעם לא הסכימו להצעות טובות בהרבה מבחינתם, מכיר את כל זה, ובכל זאת נסה לענות לי על השאלה העקרונית, אתה בעד או נגד מדינה פלשתינית ביהודה ושומרון?

ומה זה הסיפור הזה עם הפירוז? אתה באמת מאמין שיום אחרי שתוקם מדינה פלשתינית היא תהיה מפורזת? ואם היא תבטל את הפירוז הזה ותתחיל להתחמש ולסגור דילים בינלאומיים עם האיראנים והטורקים, מה נעשה? נצא למלחמה איתם? כשיש עשרות ישובים שמוחזקים בני ערובה אצלם?

והעניין הזה שאנחנו חותמים מול האמריקאים ולא מול הפלשתינאים, מרגיע אותך? הרי זו בדיוק הבעיה. הפלשתינים ימשיכו לעשות מה שהם רוצים, טרור, בניה חוקית ושאר מופרעויות ואף אחד לא יגיד להם כלום כי הם לא חתומים על כלום, ואנחנו לא נוכל לבנות בית אחד מחוץ לקווי הישובים כי זו כבר התחייבות מול האמריקאים ואותם לא מכעיסים בהפרת הסכמים. זה מקובל עליך?

ואגב, אתה מרגיש בנוח עם השארת ישובים כמובלעות מוקפות ביישות הפלשתינית ההולכת ומתעצמת, הולכת ומתחמשת? והקפאת הבנייה, מקובלת עליך?

אתה מקבל בשוויון נפש מסירת אדמות ריבוניות בנגב לטובת המדינה הפלשתינית? ובהזדמנות זו, עצם העובדה שאדמות בנגב, שנמצאות בריבונות ישראלית מוכרת בעולם, מיועדות להימסר למדינה הפלשתינית, לא מוכיח שריבונות היא ממש לא ערובה לוויתור עתידי על השטח? ואם בהסכם טראמפ אנחנו כבר מוכיחים שריבונות היא לא ערובה ממסירה עתידית של שטח, אז בשביל מה כל העניין?

הצלחת להבין את ההבדל המהותי בין נאום בר אילן, שהקפיץ את הימין, לתכנית טראמפ?

אם זה לא היה נתניהו אלא אהוד אולמרט, בני גנץ או אהוד ברק, היית מצטרף להפגנות נגד התכנית הזו, או שהיית שותק? ושוב, לא הבנתי, אתה בעד או נגד מדינה פלשתינית?

מסע אל בטן האדמה

אני משער שברשות הפלשתינית נמלאו שמחה וצהלולים עם פרסום הנתון לפיו "ביהודה ושומרון כ-6,000 אתרי עתיקות המוכרים לעולם הארכיאולוגיה" וכי "המדינה הכריזה על כ-2,300 מהם כעל אתרי מורשת ארכיאולוגיים".

אמנם הדיווח התמקד בכך שמפת תכנית טראמפ מעבירה לידי הפלשתינית חלק ניכר מהאתרים הללו, אבל למה לעסוק ברע. בואו נדבר על הטוב: ניתן לשער שלפחות באחד מ-6000 האתרים הללו יימצא סוף סוף תיעוד כלשהו לנוכחות הפלשתינית ההיסטורית בשטח. בטח יימצא איזה בדל מסגד פלשתיני, מטבע או בולה של מצביא פלשתיני קדום, איזה קרע מאיגרת שנשלחה לאחד ממלכי ממלכת פלשתין ההיא. אל תפסיקו לחפש. זה בטח נמצא שם איפשהו.

לא מקשיבים. משלמים

אם הקשבתם טוב למה שנאמר בין ומעל השורות של מהדורת החדשות, סביר להניח שהבנתם מבין קפלי הרמזים שתחלואת הקורונה בתל אביב גואה בעיקר בגלל המסתננים מאפריקה שאין עליהם לא בקרה ולא פיקוח וגם אין אפשרות לאתר אותם כדי להכניס לבידוד את מי שזקוק לכך.

יכול להיות שיש גם מי שהופתעו מהנתון הזה. אם אתם שייכים למשפחת גולשי ערוץ 7 אתם לא אמורים להיות חלק מהמופתעים. שפי פז הזהירה בדיוק מהתרחיש הזה בראיון שפורסם כאן כשניצני הקורונה רק החלו ללבלב בארצנו, ולמען ההיסטוריה הנה כמה ציטוטונים מתוכו:

"אנחנו באזור שאין בו שום שליטה של אף אחד, יש כאן הרבה נרקומנים הומלסים ומסתננים, קבוצה של אנשים שאיש לא יודע איפה הם גרים ואין להם ביטוח רפואי. משרד הרווחה אמר שהוא מטפל, אבל איך הם ידעו אם להומלס ששוכב בחצר יש חום? האם נדע כשההתפרצות תתחיל כאן? מישהו יודע מי החליף מזרקים עם הנרקומן? עם מי הוא ישן בלילה? אין דרך לפקח עליהם".

ועוד אמרה פז: "הרי לא מוצאים אותם כדי להביא אותם למשפט, אז בוודאי שלא ימצאו אותם כדי להכניס אותם לבידוד ולבדיקה. איך יעקבו אחריהם איפה היו ועם מי נפגשו? אין להם עבודה, אין ביטוח רפואי ולנו אין משאבים להציע להם".

אז אמרה. הרשויות עסוקות בלעצור את פז ולא בלהקשיב לה. אנחנו ממשיכים וכנראה גם נמשיך לשלם את המחיר.

לצבוע את הרצח בלבן

שוב עבר בכבישי הישוב בו אני מתגורר ג'יפ צבאי שכתמים לבנים מעטרים את מסגרת הפלדה של חלונותיו הקדמיים.

המראה הזה לא חדש במחוזות יהודה ושומרון ומשום מה אנחנו רואים את המראה הזה וממשיכים הלאה לשגרת יומינו באדישות ובשוויון נפש. אז זהו, שחשוב להפנים שהצבע הזה הוא לא חלק מחוג ציור שבו משתתפים בחורינו המצוינים. הצבע הזה הוא גם לא חלק מניסיונות להסוות את הג'יפ על רקע שלג שאולי ירד בימים החמים הללו. הצבע הזה הוא ניסיון רצח של לוחמי צה"ל. לא פחות מכך.

הצבע הלבן הגיע לדפנות הג'יפ כאשר במהלך סיור שגרתי או משימה ביטחונית כזו או אחרת יידו ערבים בקבוקי צבע או שקיות צבע על חלונות הג'יפ. וגם כאן, איש לא השליך את הצבע הזה כדי לקשט את הגיפים של צה"ל או מג"ב אלא כדי שנהג הג'יפ לא יראה את הדרך שלפניו ויתדרדר אל התהום שבדרך כלל נמצאת בצד הדרך או יתנגש במהירות של 60-70 קמ"ש במשהו או במישהו, מה שיוביל להירצחם חלילה של נוסעיו.

לדבר הזה קוראים ניסיון רצח, אבל חיילי צה"ל ולוחמי מג"ב יודעים שאם יעזו להגיב באש על מתקפת הצבע הקטלנית הזו (מה שניתן לשער שיגרום להפסקת התופעה) יסכן אותם בהיתקלות מקרוב עם הפצ"ר ואנשיו המלומדים, ומי רוצה להסתבך עם משפט מתיש שאחריתו מי ישורנו. אז לוקחים את הג'יפ חזרה לבסיס, שוטפים את השמשה וממשיכים לסיור הבא.

יש חשמל באוויר

השבוע בישרה לנו חברת החשמל על כך ש"חברות הגז המצריות העבירו לחברת החשמל 40 מיליון דולר", זאת כתשלום שני מתוך הסדר תשלום החוב שבו תקבל חברת החשמל מהמצרים לא פחות מ-500 מיליון דולר, או במילים בומבסטיות יותר חצי מיליארד דולר.

שמחה וששון לכל ילד מיליון. 40 מיליון דולר זה סכום יפה מאוד וחצי מיליארד דולר זו בכלל שמחה גדולה... אז זהו, שנזכרים בגודל החוב המצרי מבינים שלא מדובר בתשלום הגיוני. החוב המצרי לחברת החשמל הישראלית עומד על 2.3 מיליארד דולר, אבל מאחר והתחושה של קברניטי החברה הישראלית הייתה שאם הם יחכו לתשלום המצרי יעברו דורות עד שנראה דולר שחוק אחד, ולכן העדיפו לקבל חצי מיליארד בתשלומים (עד שנת 2028) ולא להיאבק על זכותם (רגע... בעצם על זכותנו. זה הרי כסף של כולנו) לקבל את מלוא 2.3 מיליארד.

זה רק אני, או שבאמת משהו באוויר מריח כמו תום עידן ההתלהבות מהמוח היהודי? ומעבר לזה, אם ככה אנחנו עומדים על זכויותינו שנחתמו בהסכמים רשמיים, זה נראה בהחלט מדאיג לקראת הבאות...

למען הדמוקרטיה

חבר הכנסת אבי דיכטר מתכוון להתמודד על ראשות הליכוד גם מול נתניהו. זה חשוב וטוב. ההתמודדות טובה לדמוקרטיה, אם כי מאחר ובדמוקרטיה עסקינן נשמח לשמוע את עמדתו המדינית הסופית והמוחלטת של דיכטר על מנת שיוכלו מצביעי הליכוד להכריע.

לצד דבריו של מר דיכטר בתקופתנו זו בשבח הריבונות, קשה לשכוח את ההרצאה שנשא לפני שנים אחדות ובה התייחס לפתרון שתי המדינות והצהיר כך על עמדתו האישית: "אפילו באלמינציה פשוטה, אי אפשר להגיע לפתרון אחר זולת שתי מדינות לשני עמים. אתה יכול לקחת את שלוש החלופות, מדינה אחת שתי מדינות או שלוש מדינות ואתה מהר מאוד מגיע לאפשרות הסבירה ביותר. היא לא האידאלית כמו שדמוקרטיה היא לא צורת שלטון אידאלית... וגם שתי מדינות לשני עמים, באזור שבין הים התיכון לבין הירדן הוא הפתרון הכי פחות גרוע מבין הפתרונות האחרים".

אז למען הדמוקרטיה, פרט, הסבר, הרחב ונמק במטותא.

לך תאמין למספרים

אני לא יודע אם הזדמן לכם לשמוע או לקרוא, אבל השבוע התראיין כאן בערוץ 7 ראש צוות הכלכלנים של תנועת 'מפקדים למען ביטחון ישראל' שניתחו את עלות הריבונות והגיעו למסקנה שהמחיר הוא 52 מיליארד שקלים, מחיר מבהיל לכל הדעות. ועוד הוסיפו והזהירו שלכל משפחה בישראל זה יעלה לא פחות מ-26 אלף שקלים. בבהההההההה.... מבהילללל

אבל מסתבר שאפשר להירגע כי בשיחה עם אותו ראש צוות כלכלי התברר שיש כמה נתונים שלא נבדקו על ידי המומחים דנן. לדוגמא, לא בדקו שם כמה עולה ההתמודדות הביטחונית עם הקמת מדינה פלשתינית בגבולות 67', כזו שמאיימת בטילים ומנהרות על כל ריכוזי האוכלוסייה הישראלית (המומחה הודה שלהערכתו העלות די זהה לאלטרנטיבה שמימין). לא בדקו שם אילו יתרונות כלכליים יש לריבונות, כמו הפשרת קרקעות לבנייה (פשוט 'המפקדים' לא ביקשו לבדוק אז זה לא נבדק). גם לא בדקו שם כמה עולה לעקור ולשכן מחדש חצי מיליון ישראלים אחרי הקמת מדינה פלשתינית (כזכור, עקירת 8000 מתיישבי גוש קטיף עלתה למעלה מעשרה מיליארד שקלים), אבל לא ביקשו אז לא בדקו.

ובנוסף לכל מסתבר שהמחקר המעמיק של 'המפקדים' התייחס לזכויותיהם הסוציאליות של 2.5 פלשתינים שיצורפו למדינת ישראל כאזרחים אחרי החלת הריבונות. סליחה, מאיפה זה הגיע? לא טראמפ ולא נתניהו מדברים על זה. לכל היותר מדובר בשינוי סטטוס המתיישבים היהודים משליטת הממשל הצבאי לשליטת משרדי הממשלה. אין שום קשר למעמדם של 2.5 מיליון פלשתינים, אז מה הקטע? סתם להבהיל? לשחק לנו בנתונים? או אולי לשחק לנו בראש?

מעצמה גרעינית

תוקם מיידית ועדת חקירה ממלכתית לבירור נסיבות חזרתם התמוהה והשערורייתית של הגרעינים לאבטיחים.

להערות ולהארות שלכם: [email protected]

לעוד כמה הערות קודמות:

סודות מושתקים מבית העלמין

הורסים אותנו מבפנים

נאום בר אילן יוצא לדרך

השופטים העליונים באמת עליונים

סיפורי צללים ופרשות נעלמות