שבוע טוב
שבוע טובצילום: ISTOCK

הליכוד מתפכח

עוד ועוד מחברי הכנסת של הליכוד נחשפים, בין אם במפגשים ובין אם בסיורים בשטח, לסכנותיה של תכנית טראמפ. הם יוצאים מהמפגשים האלה ומודים, גם אם בקול ענות חלושה, שהאזהרות שנשמעו בתחילת הדרך מבוססות ואינן תבהלת הזויים.

הם רואים את משמעות יישובי המובלעות ומבינים שכך, עם ציר תנועה המוביל לישוב כשהוא מוקף מדינה פלשתינית, אי אפשר יהיה לחיות. הם מבקרים בירושלים ורואים את הקרבה הבלתי אפשרית בין שטחי הבירה הפלשתינית אליבא דתרחיש טראמפ לבין שכונותיה היהודיות של ירושלים ומבינים את הסכנה ותוצאותיה, כלומר התרוקנות השכונות הללו מתושבים חפצי חיים.

הם קוראים את התכנית ומבחינים בצמד המילים 'מדינה פלשתינית' מופיע עשרות פעמים כחורז את התכנית. הם גם רואים את הגדרתה כתכנית להקמת מדינה פלשתינית ומבינים שיתכן ומישהו עושה עליהם סיבוב.

הם עולים על ההרים שטראמפ מעוניין למסור למדינה הפלשתינית וצופים מהם אל בתיהם שלהם בגבעתיים, רמת השרון ותל אביב ומבינים את המשמעות בכינון ישיר.

הם מדפדפים בדפי התכנית ומבינים שחיובה של ישראל להקפאת הבניה אינו תלוי בהסכמה ערבית, אלא מדובר בהתחייבות כלפי האמריקאים. הם מגיעים לשטח ורואים את הבניה הבלתי חוקית שכבר כעת אין מי שיפעל נגדה, ומדמיינים מה יקרה בשטח בארבע שנות מו"מ, גם אם לא ייצא מהמו"מ הזה כלום.

הם קוראים את התכנית ומבינים מתוכה שאפילו המונח ריבונות הוא לא ערובה לאחיזה ישראלית נצחית, כי הרי האדמות שבאזור חלוצה ריבוניות למשעי ובכל זאת התכנית עצמה רואה בהם קלף מיקוח מדיני.

הם מהדהדים את המילה 'מדינה' ונזכרים שמדינה, אחרי שהוכרה, יכולה לחתום כל הסכם עם כל מדינה, כולל האיראנים וחבורתם, ואיש לא יעז לפצות פה ולצפצף. הם גם הופכים את הגלובוס ישר והפוך ולא מוצאים תקדים למונח 'מדינה מפורזת' ושואלים אז למה שזה יקרה דווקא כאן עם עם פלשתיני שלא מפסיק לדבר על שאיפת השמדתנו, למה שנהיה אנחנו המעבדה האנושית לרעיון הפירוז וגם נישא בתוצאות? הם קוראים ורואים ונזכרים בהסכמי אוסלו ובנאום בר אילן וזזים באי נוחות על הכיסא.

כל זה קורה להם בימים האחרונים, והם, הליכודניקים שממש לא התכוונו לדבר שכזה, נרתעים לאחור, משפשפים עיניים ומצהירים בקול גדול: לא ניתן יד לדבר שכזה. נותר רק לקוות שהם לא נזכרו מאוחר מדיי.

אחדות נוסח קורונה

השבוע התבשרנו על ידיעה מרנינה: בית החולים הדסה היה לבית החולים הראשון בעולם שהתחיל טיפול בחיסון פסיבי לקורונה. כבר לפני חודשיים החל בית החולים לאסוף פלזמות עשירות בנוגדנים מחולי קורונה שהחלימו, במטרה לייצר מהן טיפול עבור חולים קשים. את הפלזמות הללו תרמו בהמוניהם, כך על פי הודעת בית החולים, בני הציבור החרדי.

מסתבר שחבירת בית החולים לשיתוף פעולה עם בד"ץ העדה החרדית בירושלים שיגרה את החרדים שהחלימו מקורונה לתרום פלזמות שהועברו לעיבוד בחברת 'קמהדע' שבקיבוץ בית קמה בנגב, שם הפכו לנסיוב המבוסס על נוגדני igg לשם טיפול בחולי קורונה קשים.

אני לא יודע מה אתכם, אבל אותי הרנינה הידיעה הזו. מאז הגעתה של הקורונה לארץ הקודש שמענו רבות על הערבות ההדדית שנולדה כאן בעקבותיה, וכמדומני שההודעה הזו מלמדת שהערבות הזו לא פסה מן הארץ: חרדים תורמים פלזמות שמעובדות אצל קיבוצניקים עבור האקדמיה הרפואית במדינת ישראל. מה יותר טוב מזה?

רבנים נסתרים

אם ההערה הקודמת מצאה חן בעיניכם, יתכן וזו דווקא תכעיס אתכם, ובכל זאת אני מוצא לנכון לכתוב אותה, דווקא משום שהציבור החרדי יקר וחשוב, דווקא משום שהגיע הזמן להסיר מחיצות, לפחות בין הציבור האמוני:

השבוע פרסמו ברשת דבריו של הרב רועי קורנפלד מישיבת נחלים על אודות התלמיד שהתגלה כחיובי לקורונה וככל הנראה בגלל שהקפיד לעטות מסיכה בדייקנות כל שאר תלמידי הישיבה לא נדבקו. כאן בערוץ 7 ראיינו את הרב קורנפלד שסיפר את סיפורו ואת קריאתו הציבורית לעטיית מסיכות, ואכן הראיון זכה לתשומת לב ניכרת.

הפוסט שפרסם הרב קורנפלד חצה את גבולות המגזרים בארץ והגיע גם לציבור החרדי, שם, בחר אחד מכלי התקשורת להעתיק את הפוסט ולפרסם אותו במלואו, מילה במילה, למען יקרא הציבור ויישמר. החלטה חשובה ראויה וטובה, אלא ש...

פרט קטן נעלם מאותו דיווח חרדי, שמה של הישיבה שבה התרחש האירוע. במקום לכתוב ישיבת נחלים או חלילה ישיבת בני עקיבא בנחלים, ובמקום לציין את שמו של הרב קורנפלד, בחרו שם להסתפק במילים "את הדברים הבאים כתב ר"מ באחת הישיבות". איזה ר"מ? איזו ישיבה? מאן דכר שמיה. אין לא לרב ולא לישיבה שם וזהות. החשש שמא ייאלצו שם להודות שיש גם ישיבה בנחלים ויש בה גם ר"מ היה קשה מדי עבור אותו כלי תקשורת, כך מסתבר.

בנוסף, כדי שלא יהא מי מהקוראים שיתבלבל צירפו לכתבה צילום של רב חרדי עבדקן כדבעי, לבוש בקפוטתו השחורה כשהוא עטוי מסיכה בשעת לימודו. אם חיפשתם לצד התמונה את המילים 'למצולם אין קשר לאמור בכתבה' או את המילה 'אילוסטרציה' נכונה לכם אכזבה. ימשיך הקורא לחשוב שהר"מ המזהיר והישיבה שבה אירע נס המסיכה חרדים הם למהדרין, אולי אפילו מדובר באותו רב מצולם.

חבל. חברים, חבל. מי שעוקב אחרי הטור הזה מדי מוצאי שבת יודע שבמה צנועה זו שומרת מאוד על כבודו של הציבור החרדי, מסרבת להיסחף במבול המתקפות על הציבור החרדי ויוצאת להגנתו לא פעם, בעיקר מתוך הבנה שהמכנה המשותף בין המגזר הציוני דתי לזה החרדי גדול ויכול להניב הרבה טובות לעם ישראל. עם זאת, מאחר והזלזול בעולם התורה הציוני דתי, או ההתעלמות לחלוטין מקיומו של עולם כזה, הפך לחלק מה-DNA של רבים מדי בחברה החרדית, אני סבור שכל עוד הדברים לא יונחו על השולחן הם לא יתבררו ובוודאי שלא ייעלמו. אירוע המסיכה הוא רק סימפטום זעיר לתופעת ענק שכדאי שתבוא סוף סוף לקיצה. אחים אנחנו, ואחים אינם מתכחשים לטוב שיש זה אצל זה.

נשמת אפה

שוב ושוב טענו בפנינו שההדלפות מחקירות נתניהו, תמלולי גיא פלג ושאר סקופים מרעישים שפתחו כאן מהדורות בשנים האחרונות הם נשמת אפה של העיתונות.

הניסיונות לטעון שכל הדלפה שכזו היא למעשה שיבוש חקירה ועבירה על החוק נדחו מכל וכל תוך כדי הרעפת דברי שבח ויקר למקבלי ההדלפות על שידעו לחבור לאותם גורמים עלומים (פרקליטות? משטרה?) שהזרימו את המידע ואת הטקסטים המרעישים והמרשיעים. זו בדיוק העבודה שלהם, הסבירו לנו במהלך לוגי שעד היום התקשיתי להבין אותו. איך יכול להיות שהעבודה של אותם עיתונאים היא לעבור על החוק? אבל אמרו אז אמרו.

מה שקצת מוזר הוא איך קרה שפתאום, כאשר מדובר בהדלפת סרטון ההשתלחות של עופר שלח במראייניו, זו כבר טרגדיה עיתונאית שמצריכה שליחת עובדים לפוליגרף, חקירות שתי וערב ואף פיטורין של עובדות, ואף עיתונאי לא מוצא לנכון להזכיר להם שהדלפות הם נשמת אפה של העבודה העיתונאית. שתיקה כללית.

תיק 5000

תגידו, ההחלטה שלא לשדר את מופע האימים של עופר שלח ואפילו לא לדווח על כך שהאירוע היה, לא נחשבת בסופו של יום כסיקור אוהד, או לפחות מניעת סיקור שאינו אוהד? כי אם כן, אז נראה לי שאפשר לפתוח בחקירת תיק 6000.

תיק 6000

חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' מבקש מנציב שירות המדינה לחדול את הכשרת בכירי השירות הציבורי על ידי קרן וקסנר. בקשה חשובה מאוד, בעיקר מאחר ואף אחד לא ממש יודע מה התכנים שמועברים להם שם ועם אילו תובנות ותחושת שליחות חוזרים הבכירים הללו לשירות המדינה, בין אם כקצינים בצמרת צה"ל ובין אם במשרדי הממשלה השונים.

הבקשה חשובה כי כבר למדנו שהקרן לא ממהרת לנדב מידע על הסיבות להרעפת כספים מצידה על מי שחפצים שם ביקרו. יעיד על כך מקרה אהוד ברק ועשרת המיליונים שהוענקו על ידי הקרן בתמורה לאותו מחקר עלום שמעולם לא שמענו את שמעו ולא ידענו את פשרו, אבל אנחנו חייבים להאמין שאכן היה מחקר שכזה ושהוא אכן שווה את סכום העתק, ושרק במקרה הסכום הועבר לאהוד ברק בימי ההתמודדות על ראשות מפלגת העבודה.

אבל לצד הבקשה המאוד מוצדקת של ח"כ סמוטריץ' מישהו צריך לתת תשובה בחוק להיתר המוזר שניתן לאותם בכירים לקבל את המתנה הזו ששוויה למעלה ממיליון שקל מקרן זרה (לימודים בשלוחת הווארד, מגורים ומשכורת למשך שנה ועוד תפנוקים לא מבוטלים). איך קורה שעל סיגרים פותחים תיק לראש ממשלה, אבל על מתנת-עתק שקרן וקסלר צ'יפרה בה אישים כדוגמת יאיר גולן, משה לדור, השופט עוזי פוגלמן ורבים אחרים שותקים?

מי אתם שתקבעו מה נעים ומה לא נעים? יש בית משפט בשביל זה!

הנה לכם עוד ראיה שמשהו השתבש בין מסדרונות בית המשפט: ברשת ארומה ביטלו את ההפרדה בין גברים לנשים בשירותים. הסוגיה הגיעה לפתחו של בית המשפט המחוזי בתל אביב, כאשר הטענה של העותרים נגד הערבוב המגדרי הזה הייתה שערבוב המינים גורם אי נעימות לנשים, וזאת לבד מסעיף בחוק המחייב את ההפרדה מטעמי תברואה.

לעומת הטענה לאי נעימות של הנשים, ומן הסתם גם של גברים, נטען שדווקא הפרדת תאי השירותים לכאלה המיועדים לנשים וכאלה המיועדים לגברים פוגעת בלהט"בים.

בעיה. שתי אוכלוסיות טוענות לפגיעה בהן אם תתקבל דרישת הצד שמנגד. מה עושים? כאמור, בית המשפט הוא זה שיכריע. בשלב זה תצטרכו גם אתם להודות שאתם לא ממש במתח. אתם יודעים בדיוק מה הכריע בית המשפט גם מבלי ששמעתם על הסיפור ומבלי שקיבלתם עדכון שוטף מקלדנית בית המשפט.

אכן כן, צדקתם. בית המשפט החליט שאי הנעימות הלהט"בית גדולה ועצומה מאי הנעימות של הנשים או הגברים, ועל כן ימשיכו ברשת ארומה לבטל את מגדריותם של תאי השירותים. אני מסופק אם מישהו העלה בפני בית המשפט הנעלה את החשש מהטרדות ופגיעה פיזית בנשים בעקבות ערבוב המינים הזה, אבל נראה שגם זה לא היה משנה את ההחלטה.

העיקר שלא הופתעתם.

טהרני טהרן

תגידו, מותר לא להתלהב מהסדרה 'טהרן', או שזו כבר חובה בחוק? מעבר להעתקת סצנות מסדרות קודמות בז'אנר, די בצפייה בטריילר של הסדרה כדי להבין שלא הכול שם צפוי לעמוד בסטנדרטים הראויים לצפייה גם עבור הציבור הדתי או סתם זה שמעוניין לגונן על עיניו מסצנות בעייתיות. אז גם אם שירי ההלל התקשורתיים נשפכו כמים על הסדרה הזו אני משאיר את עצמי רחוק מהחגיגה.

צר לי, אבל העובדה שהסדרה נמכרה ל'אפל' בסכום עתק לא ממש מוציאה אותי במחולות ובצהלולי התלהבות. אולי אפילו דווקא העובדה הזו מוסיפה חשד וחשש.

להערות ולהארות שלכם: [email protected]

לעוד כמה הערות קודמות:

השרים שותקים והשיירה עוברת

סודות מושתקים מבית העלמין

הורסים אותנו מבפנים

נאום בר אילן יוצא לדרך

השופטים העליונים באמת עליונים