שבוע טוב
שבוע טוב צילום: ISTOCK

ג'ו השולף

נכון שבמסגרת ההכנות שלו לעימות עם ג'ו ביידן לא כלל דונלד טראמפ קורסים בנימוסים והליכות נוסח חנה בבלי, ונכון שאת כפפות המשי הוא השאיר בבית והעדיף להגיע לאירוע עם דוקרנים, ובכל זאת מעניין לראות את ההתייחסות המעודנת של התקשורת (שלנו ושל האמריקאים, אגב) להתבטאויותיו של ביידן.

ניתן לשער שאם טראמפ היה אומר ביטויים כמו "סתום כבר", "כלבלב" ו"ליצן" היו כבר מכתירים אותו כתוקפני, מעליב, חסר רגישות וחסר ג'נטלמניות, אבל כשזה ביידן אז מדובר באמירות שאינן אלא עדות ניצחת לכך שהאיש עומד על רגליו איתן, עירני, לא פראייר, יודע להחזיר מלחמה ושאר מחמאות. ככה יעשה לאיש אשר התקשורת חפצה ביקרו.

וכיתתו, נוסח חמאס

זוכרים שהיה פעם מישהו שהבטיח לנו שאם רק נצא מרצועת עזה הפלשתינים יעשו מהרצועה סינגפור? אז השבוע הבנו בדיוק לאיזו סינגפור הם מתכוונים. באל-ג'זירה שידרו כתבה שסיקרה את תעשיית הטילים והרקטות של החמאס.

בעוד העוני והאומללות פזורים לרוב ברחבי רצועת עזה, לא הופתענו לראות את הלהט להשיג עוד ועוד תחמושת ולהצהיר עוד ועוד הצהרות לוחמניות כלפי האויב הציוני. אמל"ח צה"לי שלא התפוצץ שופץ ושוקם לטובת רקטות חדשות, ממעמקי הים שלו אנשי "הקומנדו" של חמאס ראשי נפץ שטבעו יחד עם ספינת אמל"ח של כוחות המנדט הבריטי (איך לא מצאנו אותה בעצמנו) ואפילו צינורות המתכת שהובילו מים לישובי גוש קטיף אותרו, נשלפו מהחולות, נשלחו למחרטות והפכו לרקטות שמאיימות על חצי מדינה. במילים אחרות, וכיתתו צינורות מים לטילים, כי ככה זה אצל השכנים שלנו.

ולנו רק נשאר לזכור שאת כל זה הם עושים תחת אינספור מגבלות של ייבוא חומרים, תחת סגר ביטחוני, ובעודם גוף מדיני בלתי מוגדר ונטול הכרה בינלאומית. עכשיו תתארו לעצמכם את אותה חבורה צמאת דם משתלטת בתוך כמה שעות על מדינה פלשתינית שתקום בניצוחו של אבו מאזן או מוחמד דחלאן ביהודה ושומרון. לא עוד אילתורי צינורות ושיוף רקטות מלפני 75 שנים, אלא צבא מסודר, מחומש היטב עם קשרים בינלאומיים, עם ייבוא אמל"ח תקני, עם הסכמים מדיניים וצבאיים עם כל שונאינו ומבקשי רעתנו, ובעיקר עם אותה שאיפה להכחדת מדינת ישראל. וכל זה בגבעות הצופות אל גוש דן ונתב"גו, ולכו תקראו לדבר הזה שלום...

זה אותו אחד?

אם במקרה שמעתם גם אתם את הקלטות מנדלבליט המדבר על תיקי נתניהו, אם במקרה גם אתם שמעתם את גיא פלג מגדיר את ההקלטות הללו כ'מנדלבליט עם סכין בין השיניים', אם גם אתם שמעתם את הנחרצות שבה הוא תוקף את המשך כהונת ראש הממשלה, אני משער שגם אתם שואלים איך יתכן שהאיש הזה אמור לתפקד גם כעורך דינה של הממשלה, או במילים אחרות, היועץ המשפטי לממשלה? אם היה לכם עורך דין שזה מה שהוא חושב עליכם, לא הייתם מחליפים אותו?

בלתי נתפס לחשוב שהאדם שחושב כך על ראש הממשלה, משוכנע וכנראה גם רוצה שכהונתו תגיע בקרוב לקיצה, הוא אותו אדם שאמור להסתודד אתו בישיבות ממשלה כדי לייעץ לו. אלא אם כן מדובר באחד ממלאכי השרת, וגם אז לא ממש בטוח.

ומאחר והשאלה הזו מהדהדת בקול רם כל כך, עולה גם הדרישה לקבלת הסבר מכל המתנגדים לפיצול תפקידו של היועמ"ש. מה לא כל כך ברור בצורך להפריד בין תפקיד התובע הכללי לתפקיד פרקליט הממשלה? אי אפשר גם וגם. מה כל כך מסובך כאן?

שלא לעורר דובים משנתם

כזכור, לפני מספר ימים אישר נתניהו את הארכת כהונתה של דינה זילבר כמשנה ליועמ"ש. בכך נענה נתניהו לבקשתו של היועמ"ש. אז ככה, מאחר ובניגודי עניינים עסקינן לא מעט, אני תוהה אם היעתרות ראש הממשלה לבקשתו של אותו יועמ"ש הממליץ על הגשת כתב אישום נגדו, אינה בעצמה בגדר ניגוד עניינים? האם יתכן ונתניהו מעדיף שלא לסרב לבקשת מנדלבליט מחשש שמא יבולע לו יותר מכפי שמבולע לו עד כה?

ואם אכן נתניהו מקבל החלטות שתכליתן שלא לעורר את חמת מערכת המשפט עליו, אז אולי באמת לא יכול ראש הממשלה לכהן בתפקידו כשהוא נתון תחת חקירות ותיקים פתוחים.

תעצרו רגע גם לחשוב

מאחר והשמאל נוהג להתהדר (למרות שלא תמיד בצדק) ברמת משכל גבוהה, מישהו מהם חייב להסביר את ההיגיון שמאחורי הפגנות הדגלים השחורים והקביעה שנתניהו אשם בסגר, בקורונה, בחל"תים ובמה לא...

נו, ברצינות, נכון שאתם לא סובלים אותו, אבל גם לשנאה צריך לגייס קצת היגיון, לא? ממרומי מנת השכלתכם אתם באמת חושבים שישב לו נתניהו באיזה חדר אפלולי אפוף עשן סיגרים ואמר לעצמו 'אני עלול למצוא את עצמי במערכת בחירות ולכן מה שהכי דחוף לי עכשיו זה למרר את חיי האזרחים בישראל להכביד את ידי עליהם, לסגור ולבודד אותם, לנעול להם את העסקים ולשלוח אותם לחל"ת או לחלל סתם ככה רק כי יהיה יותר כיף אם הם ישנאו אותי, סתם כך כי יהיה יותר מעניין אם הם יכעסו עליי. רק ככה אקבל מנדטים'? או שאולי הוא חושב לעצמו 'אין ספק שכולם יאהבו אותי אם אפזר נגיפים בחוצות ובשווקים, אעמיס מאות חולים על מחלקות בתי החולים ואביא לקריסת מערכת הבריאות, רק כך אנצח את יאיר לפיד או יאיר גולן או כל יאיר אחר שיעבר בסביבה'. באמת נראה לכם, נושאי הדגלים השחורים שזה מה שעובר בראשו של הפוליטיקאי הכי מנוסה שמסתובב כאן כבר כמה עשרות שנים? נו באמת, תמצאו טיעונים קצת יותר מחוברים למציאות. גם אם תגידו שאתם שונאים אותו כי הכיוון של התסרוקת לא מוצא חן בעיניכם, זה יישמע יותר הגיוני.

מוטרדים ממטרידים

באחרונה הפציע לחיינו קמפיין חדש לעידוד גברים לראות באלימות נגד נשים כבעיה שלהם, של הגברים. רעיון יפה, ובכל זאת יש לי איתו בעיה קטנה.

להובלת הקמפיין נבחרה קבוצת גברים שחקני טלוויזיה וקולנוע מפורסמים המביטים ישירות אל המצלמה ואומרים את שעל ליבם ברוח זו. תשאלו מה רע, זהו, שיש רע. בעיניי השיח הזה של השחקנים הללו (או בעצם, למה להכליל, נגיד של רוב השחקנים הללו) הוא שיח צבוע.

אתם, שחקנים יקרים, ואנחנו, הצופים בכם לא פעם, יודעים בדיוק באיזה סרטים, באיזה סדרות ובאילו סצנות אתם משחקים, אז מה אתם משחקים לנו אותה יפי נפש? אתם הרי יודעים עד כמה אתם מחפיצים נשים בסרטים שלכם, ותחסכו מאיתנו את הצורך לפרט. אתם יודעים בדיוק במה מדובר. אז מה קרה שפתאום מטרידה אתכם אלימות נגד נשים? זה באופנה?

כן, כן, גם אני מכיר את התירוצים שלכם בנוסח 'זה לא אנחנו שם בסרט\בהצגה. אנחנו רק משקפים מציאות'. חאלס עם הקשקוש המייגע הזה. אתם יוצרים מציאות ולא משקפים אותה. נורמת ההתנהגות והדיבור שאתם מובילים על המסך או על הבמה מחדירה מסרים בזויים לצעירים ולמבוגרים יותר מאלף מחנכים, מורים וקמפיינים, אז על מי אתם עובדים?

בקיצור, אם באמת מטרידה אתכם אלימות נגד נשים או החפצת נשים, אתם מוזמנים להודיע לסוכנים שלכם שמהיום אתם לא משתתפים בהצגה, סרט או סדרה שנשים מוחפצות בהם, שמהיום אתם לא מטבלים את הטקסטים שלכם בביטויים שהופכים את הפרטנריות שלכם לסצנה לסחבה אנושית. תוכיחו לנו שבאמת אכפת לכם, ובהזדמנות זו גם תכו קצת על חטאי "יצירות הפאר" שלכם מהעבר, ואז אולי נתחיל להאמין לכם. כל עוד הכול ממשיך אצלכם כרגיל, אתם יכולים להשליך גם את סרטון הצדקנות הזה שלכם לפח האשפה של הקריירה שלכם.

להיות כאן, לשמוע שם

הקורונה הביאה עלינו לא מעט דברים רעים ונוראים. בכך אין ספק. אבל יש משהו מיוחד באותו סרטון יוטיוב שעלה לרשת וכל מה שיש בו הוא 22 דקות רעש לימוד של בית מדרש, כדי שתוכלו לשבת בבית מול הסטנדר, לפתוח גמרא, להריץ את הסרטון ולדמיין שאתם באמצע סדר סוער בישיבה.

נחת רוח בשמאל

כבר שנים רבות נוחל השמאל בישראל אכזבה אחרי אכזבה והוא תולש שערותיו בצער וביגון. זה קורה לו כל פעם אחרי פרסום תוצאות בחירות, זה קורה לו כשהוא רואה איזה שרים מתמנים להנהגה, זה קורה לו כשמנהיגיו לא מביאים את הסחורה פעם אחר פעם, בקיצור, אכזבה ותסכול היא נחלתו ארוכת השנים, וסוף סוף זה קורה, קצת נחת רוח לשמאל, קצת חיכוך ידיים בהנאה צרופה, קצת להתרווח לאחור בכורסה עם פיצוחים ובקבוקי בירה לכמה רגעים של הנאה צרופה ממראה התגוששותם של עיתונאי הימין והתכסחותם אלה באלה. נהרת אושר ניבטת מעיניהם וחיוך ענק נמרח בין אוזניהם למראה תגרת ליבסקינד, ריקלין, ברדוגו, סג"ל ואחרים.

מישהו מבין למה הם צריכים לקבל את מתנה הזו? אי אפשר להתווכח קצת יותר רגוע?

סוכת דוד

מלכות ישראל נמשלה לסוכה. בשמו של המשל הזה אנחנו מצפים לתקומתה של סוכת דוד הנופלת, ואכן אין ספק שהמשל במקומו. הרי לא יתכן שבכל שנה בונים את אותה סוכה עם אותו מספר דפנות, עם אותו סכך, עם אותם מסמרים וברגים, אותם קישוטים ולמרות זאת תמיד תהיה סיבה להגיע לחנות חומרי הבניין לקנות עוד כמה זוויות, עוד מנורה, עוד ידית, עוד בדל סכך. ככה זה גם עם מלכות ישראל, לא? כל הזמן יש מה להוסיף, לתקן, לשפר ולהשתדרג.

להערות ולהארות שלכם: cshimon2@gmail.com

לעוד כמה הערות קודמות:

הטוב הרע והשדולה

השמאל דואג, הימין זועם והחום

פוליטיקה משפטית ומשפט פוליטי

בין נחל ההאסי לעמונה ומגרון

מתעצבנים על נתניהו, למה בעצם?