שבוע טוב
שבוע טובצילום: ISTOCK

המשפטים החסרים

הנה כמה מהמשפטים שלא הצליחו להשתרבב לפסקו של בג"ץ בעניין מצפה כרמים, ולכן נגזר להרוס לעקור ולפנות, ולעומת זאת כן השתלבו בפסק של בג"ץ שהורה להותיר על תילו את ביתו של המחבל רוצחו של עמית בן יגאל הי"ד:

"הפעלת סמכות זו כרוכה בפגיעה קשה בשורה של זכויות יסוד, לקבות פגיעה בקנין ופגיעה בכבוד האדם ובשורה של זכויות הנגזרות מכבוד האדם".

"...במסגרת זו עלתה תדיר הטענה בדבר 'ענישה קולקטיבית', כמו גם הקושי הרב שבפגיעה בבני משפחה חפים מפשע... הקושי הקשה והחריף ביותר שבהפעלת תקנה זו הוא הקושי שבפגיעה בבני משפחה חפים מפשע... נקבע לא פעם כי יש לקחת בחשבון את הפגיעה בבני המשפחה החפים מפשע...".

"הסנקציה מושא העתירה פוגעת בעיקר בבני המשפחה, אשתו ושמונת ילדיו, ששבעה מהם קטינים ומכאן הקושי...".

"... יש ליתן משקל לכך שמדובר בפגיעה חריפה בזכויותיהם הבסיסיות של תושבים הבלתי מעורבים של אותם בתים, מהטעם שהריסתו או אטימתו של בית בו מתגורר אדם שלא חטא עומדת בניגוד לזכויות הקניין, לזכות לכבוד ואף לזכות לקורת גג הנגזרת ממנה. כן הוטעם כי פגיעה כזו עומדת אף בניגוד לתפיסות צדק ולעקרונות מוסריים בסיסיים, וביניהם העקרון לפיו בן לא ישא בעוון האב...".

יש אישור לפעולה?

חיילינו היקרים נשלחו ביום חמישי לפנות בוקר אל הכפר רוג'יב שבשומרון על מנת למפות את ביתו של המחבל רוצחו של הרב שי אוחיון הי"ד, לקראת אפשרות הרס ביתו.

מעולם לא הבנתי את עניין המיפוי הזה שאליו נשלחים שוב ושוב מיטב הלוחמים שהתמקצעו בניצחון על האויב ולא בשרטוט מפות. למה זה טוב כל המיפוי הזה? יודעים איפה הבית, מודיעים למשפחה לצאת ממנו והורסים, או כמאמר איתן כבל בשעתו 'מה אתה שולח אותם לפרוצדורה?'.

אבל הפעם לא הבנתי את עצם ההחלטה לצאת למשימה אחרי שלמדנו כבר שכדי לבצע הרס מחבלים צריך לפעול בשלבים, וכל עוד השלב הראשון, כלומר קבלת אישור משופט העליון מני מזוז, לא הוסדר אין טעם להגיע לשטח. מה ייתן לנו ומה יוסיף לנו מיפוי המקום אם בסופו של דבר יבוא מזוז או כל שופט עליון אחר ויניע את ראשו מימין לשמאל ובחזרה וימלמל 'לא'? מיפוי מוקדם שכזה רק מעצים את תודעת משפחת המחבל שיש לה מגן ומגונן חזק יותר מצה"ל והשב"כ.

חבל לסכן כך את חיילינו היקרים במשימה שתיבלם בעוד כמה ימים על ידי בית משפט שיודיע שהרס הבית עלול לפגוע בנפשם הרכה של ששת ילדי המחבל, רעייתו והוריו שלא ידעו שום דבר ולא שמעו שום דבר ודבר אין להם עם הסתה והתססה.

אל הבסטיליה שבבלפור

כשחבר הכנסת משה בוגי יעלון בוחר להמליץ לשוטרי ומפקדי מחוז ירושלים לקרוא את ספרו של יגאל עילם 'ממלאי הפקודות' זה אמור להיות מעט מטריד.

עילם הוא איש שמאל מובהק שבספרו זה הוא עוסק במספר פרשיות של מילוי פקודות כשהראשונה שבהן היא "הפקודה הנעלמה של היטלר להשמדת היהודים במלחמת העולם השנייה" (ציטוט מתוך תקציר הספר באתר 'סימניה'). הספר מבקש להגיע למסקנה לפיה "לתפקידים של 'ממלאי הפקודות' נודעה חשיבות רבה יותר ממה שהם מוכנים לייחס לעצמם" (שם).

האם אלה מקורות ההשראה של רמטכ"ל צה"ל, שר הביטחון לשעבר ומי שעד לא מכבר ראה בעצמו מועמד לראשות ממשלה? או שלמען מלחמת החורמה בנתניהו כל נשק ראוי לשימוש? כך או כך זה נשמע מטריד.

מסתפקים במועט

מסתבר שגיא פלג יודע לשאול שאלות. בסך הכול מדובר בעיתונאי עתיר ניסיון, אלא שהבעיה מתחילה בשלב התשובות. בשלב הזה יכול עיתונאי לנג'ז למרואיינו או לקבל את תשובתו הלא מספקת כאילו הייתה תורה למשה מסיני.

כך אירע בראיון שקיים פלג יחד עם ניסים משעל (גם הוא לא קטלא קניא) עם שר המשפטים, אבי ניסנקורן (103fm). פלג שאל את השר אודות ההחלטה לסגור את תיקו רק סמוך למינוי לשר משפטים: "הבדיקה בעניינך בעצם הייתה אמורה להיסגר כבר לפני למעלה משנתיים וחצי, החקירה נגד פואד בהן אליעזר נמשכה שנים באופן לא יעיל, והתפוצצה כשהיה מועמד לנשיאות. אותו דבר לגבי גל הירש, יש רצף של מקרים שחלילה ניתן לחשוב שלמערכת טוב שהתיקים יישארו פתוחים", דברים נכוחים וראויים להישאל ואכן שר המשפטים הוא הכתובת הראויה ביותר לשאלות מעין אלו, אבל תשובת השר הייתה משהו כמו "ברור שבדיקות צריכות להיות מהירות ומסקנות צריכות להיות מהירות, דברים לא צריכים להתמשך. אין קונספירציה, יש כשל ניהולי שהיה, ואני מקווה ככל שיש מעט מקרים כאלה, הדברים צריכים באמת להיות יעילים".

מה זה??? זאת התשובה שלך אדוני השר? אתה מקווה שדברים יהיו יעילים יותר? תודה רבה. אתה קובע שאין קונספירציה? כבודו יוכיח בבקשה. אבל שני העיתונאים המכובדים בחרו שלא להעיק על השר ולהסתפק בתשובה המוזרה הזו. לעניות דעתי ניתן וצריך היה להוסיף ולשאול מי מבטיח לנו שבמגירות הנעולות שעלולות להיפתח יש עוד תיקים פתוחים נגד בכירים? האם יתכן שהבכירים הללו אולי אפילו מאויימים בנשק התיקים התלויים ועומדים על ידי מישהו מהמערכת? קח לדוגמא, אדוני השר, את תיק דרעי שכולנו יודעים על קיומו ואיש לא יודע מה מצבו? האם המצב הזה לא הופך אדם כמו השר דרעי לשבוי בידי המערכת? וכמה תיקים עוד מחכים באפלה במצבי צבירה דומים? האם יתכן שאתה עצמך, אדוני השר, מעדיף שלא לבקר את המערכת שלפני דקה ורבע הואילה לסגור את תיק הבדיקה\חקירה שלך, כי אתה מרגיש חייב לה?

הממשלה שבממשלה

בנאומו סיפר ראש הממשלה בזעזוע ובתדהמה על פרשת ניסנקורן וסגירת החקירה נגדו בידי מנדלבליט. נתניהו היה מלא השתאות מכך שעניין החקירה הוסתר ופשר סגירתו הפתאומית לא נודע בציבור:

"למה לא סיפרו לציבור שסגרו לניסנקורן את התיק? למה פתאום החליפו את חילי טרופר שהיה אמור להיות שר המשפטים? האם יש פה ניגוד עניינים? כי זה נשמע ככה. כשהיועץ המשפטי לממשלה סוגר את התיק, האם זה מקרי? אם זה היה מישהו מהימין - זה היה תיק 700 אלף מיד".

כן, כן, קראתם טוב וגם שמעתם טוב. זה אמנם נשמע כמו נאום של מישהו מהאופוזיציה נגד היועץ המשפטי לממשלה, נגד שר המשפטים ונגד מי שמינה אותם, כלומר נגד ראש הממשלה, אבל לא, אלה היו דבריו של ראש הממשלה בכבודו ובעצמו.

לא הצלחתי להבין איך מסוג כזה של טקסטים אופוזיציוניים להפליא, מסוג כזה של הטחת האשמות הדדיות, מסוג כזה של רפש (מוצדק או לא, איני יודע), אתם רוצים לייצר עבורנו ממשלת אחדות.

אתם יודעים מה? שיישאר

גם בימין יש מי שהיו רוצים לראות את נתניהו מוחלף. אולי כי יש טובים ממנו, אולי כי ריענון בצמרת זה דבר בריא, אולי כי הוא צריך קצת לנוח, אולי כי המאבקים האישיים מעיבים על המאבקים הלאומיים, אולי בגלל כישלון המאבק בקורונה ואולי בגלל הזיגזוגים המדיניים. העניין הוא שברגע שהם חושבים על הצהלות והחינגות שיעלו ממחוזותיו של אביגדור ליברמן ומסביבותיהם של יאיר לפיד ותמר זנדברג הם פתאום חושבים על כל העניין מחדש ומעדיפים שיישאר.

ימינה פנה

ראש הממשלה שוקל את מינוי תא"ל במיל' אפי איתם ליו"ר 'יד ושם'. ניתן לשער שככל שיתעצמו הסקרים שיעניקו לבנט יותר מנדטים נראה עוד ועוד מינויים והחלטות מהסוג הזה. השבוע בחר נתניהו שלא ללכת לבחירות למרות שבחירות שכאלה צפויות להותיר את 'כחול לבן' מתחת לעשרת המנדטים ולהערכת רבים גם כאן ההחלטה נובעת מהפזילה ימינה, שם רואה נתניהו את התעצמות מפלגתו של בנט ונזהר מהליכה לקלפי. מי אמר שאי אפשר להשפיע מהאופוזיציה?

תמיכה שקטה

בשמו של מפגן מחאה הפך ביום רביעי כיכר רבין לבית עלמין לעסקים שנסגרו בשל משבר הקורונה. על הכיכר פוזר מיצג ובו מעין מצבות ועל כל אחת שם של בר, מסעדה, בית קפה וכיוצא באלה שנסגרו באחרונה כאשר בפתחו של המיצג ניצב שלט ענק "בית הקברות של הכלכלה הישראלית".

בשתיקת יוצריו (המנומסים, יש להודות) מעביר המיצג את המסר הכואב על מותם בטרם עת של עסקים לנוכח המשבר הפוקד את הגלובוס כולו, ואולם מבט מהיר בסרטונים ששיגרו יוצרי המיצג העלה שאלה קטנטנה. אותו שלט ענק שהוצב בפתחו של המיצג הועמד קשור באזיקונים למעמדי גידור ניידים מברזל השייכים לעיריית תל אביב, כך לפחות כתוב על כל אחד ואחד מהם במפורש.

תהיתי ביני לבין עצמי האם לכל מפגין וזועם מאפשרת העירייה להשתמש בציוד שלה לטובת הפגנתו ופניתי בראש ובראשונה למארגני המפגן, ארגון בשם 'מרכזים לצדק חברתי' (שם מעניין. היום כבר לא צריך להקים כמה ארגונים כדי להיחשב גדול. מספיק לקרוא לארגון שלך 'מרכזים' וכבר אתה לא בודד במערכה). שאלתי אם העירייה שותפה לאירוע והמענה היה חד ונוקב "לא". פניתי לעירייה עם אותה שאלה וגם משם הגיעה תשובה דומה: "העירייה לא שותפה, היא רק נותנת את האישורים הנדרשים להצבה". ניסיתי להסביר שציוד של העירייה משמש את המפגינים, ואף שלחתי סרטונים המעידים על כך, וזכיתי שוב לאותו מענה, מילה במילה.

אז מה אתם אומרים? עיריית תל אביב היא חלק מהמחאה או לא? היא נפלאת בעינינו.

להערות ולהארות שלכם: [email protected]

לעוד כמה הערות קודמות:

בין נחל ההאסי לעמונה ומגרון

מתעצבנים על נתניהו, למה בעצם?

למה בסוף הימין הוא זה שינצח

צבועים אתרוגים חרדים וקברנים

הימין רדום והשמאל חוגג