דמו דמו דמוקרטיה... - הערות

מה יודע עלינו נפתלי בנט? מה יודעים עלינו מפגיני בלפור? מה מעדיף נתניהו? ומה קורה עם מכבי תל אביב? הערות טרם שבוע טוב

שמעון כהן - ערוץ 7 , כ"ב בתשרי תשפ"א

דמו דמו דמוקרטיה... - הערות-ערוץ 7
שבוע טוב
צילום: ISTOCK

דמוקרטיה שכזו

אז ביום שני, כך שמענו, ככל הנראה יובא ההסכם שנחתם עם איחוד האמירויות ועם בחריין לאישור הכנסת והממשלה. אחלה. באמת הגיע הזמן שהעניין הזה גם יעמוד למבחן הסכמת הכנסת והממשלה.

שלא תהיה טעות, זה עומד בקריטריונים ובנהלים, זה חוקי לגמרי, ככה כנראה העניין הזה עובד, בדקתי. אחרי חתימה מאשררים את האירוע על ידי הכנסת והממשלה, ובכל זאת זה עדיין משונה. איך קורה שאנחנו מקבלים בשוויון נפש מציאות שבה קודם חותמים עם נציגי מדינה זרה במעמד נשיא ארה"ב ובפוקוס של עולם ומלואו ורק אחר כך מקבלים אישור על החתימה? זה לא קצת בעייתי, אולי אפילו לא ממש דמוקרטי?

האם מישהו באמת חושב שאחרי כל פסטיבל החיוכים, החצוצרות, ההמנונים, הנאומים ומחיאות הכפיים על מדשאות הבית הלבן, יכול באמת לבוא ראש ממשלת ישראל ולהודיע לטראמפ, לבחריינים ולאמירתים 'מצטער, הכול מבוטל, חשבתי שיש לי רוב בכנסת ובממשלה, אבל טעיתי'?

אז באמת יכול להיות ש-120 חברי כנסת יעמדו דום ויצדיעו להסכם ולסעיפיו כשעיניהם מצועפות מהתרגשות ומהערצה לראש הממשלה. ובאמת יכול להיות שאזרחי ישראל כולם משוכנעים שההסכם הזה הוא זה שהיה משאת נפשו של העם היהודי עוד מימי אברהם אבינו, יכול להיות, אבל עדיין סדר העניינים כאן מוזר ותמוה. ההיגיון המזערי שלי אומר שלאחר שמגיע ראש ממשלתנו לשורת הסכמות עם ידידיו החדשים מהמפרץ יואיל נא ויתכבד להציג את סעיפי ההסכם לכנסת ולממשלה, יתקיים דיון מעמיק בסעיפי לפחות ברמה של דיון על תקציב המדינה, יושג רוב בהצבעה דמוקרטית ורק אחר כך, כשבכיסו הרוב הנדרש ירוץ אל המדשאה מוקפת הדגלים הזו וינופף בהסכם בצהלת אין קץ כרצונו.

תלונות שכאלה

שמעתי את הריאיון של גלעד שרון ב'כאן רשת ב'' ולרגע לא הייתי בטוח ששמעתי את מה ששמעתי. מאוחר יותר ראיתי שדבריו הנשגבים מצוטטים בכלי תקשורת אחרים והבנתי שאכן אמת היה הדבר, ואכן גלעד שרון מלין באוזנינו על אווירה של דיקטטורה שמרחפת מעל תנועת הליכוד תחת שרביטו של בנימין נתניהו.

לא ברור לי אם דבריו של גלעד שרון יותר מדהימים או יותר משעשעים. צריך לנער היטב את האזניים כדי להיות בטוחים שהתלונות על רמת הדמוקרטיה בליכוד אכן מגיעות מבנו ויועצו הקרוב ביותר של מי שהלך לבחירות עם העיקרון של דין נצרים כדין תל אביב, ומבלי לשאול איש וללא קבלת שום מנדט בשום הצבעה הפנה עורף לבוחריו ופנה ליישם באדיקות את מצעה של המפלגה שמנגד, מי שפיטר שרים כי עמידתם על עמדתם (ועמדתו עד לא מכבר) האידיאולוגית לא הסתדרה לו עם תפיסתו החדשה, מי שמחק בהינף יד מבטל את הצבעתם של מתפקדי מפלגתו והחליט שאף על פי כן ולמרות הכול הבולדוזר שלו ייסע, ירמוס ויהרוס, מי שגייס לטובת יישום מצעו העצמאי והחדש את כל גורמי מערכת האכיפה, המשפט והתקשורת. בקיצור מי שהדמוקרטיה הסתיימה אצלו ברגע בו הוקראו תוצאות הבחירות.

נחת מהפגנות בלפור

יש גם משהו חיובי בהפגנות בלפור. כנראה מדובר בהחלטה מושכלת של יח"צני המחאה הזו. חבורת המוחים מבלפור כבר לא מניפה דגלים אדומים או דגלי אש"ף אלא את דגלי ישראל. מישהו שם עשה שיעורי בית והבין שדגלי אש"ף מתנופפים הם ממש לא פסגת השאיפות של הישראלי הממוצע ואולי אפילו מדובר במיצג שמקומם ומכעיס את אותו ממוצע. מאחר וכך ניתנה ההוראה שזהו זה, חאלס דגלי שחור אדום ירוק, מעכשיו רק דגלי כחול לבן.

אז אמנם כאמור, ניתן לשער שמדובר בלא יותר מאשר החלטת יחצ"ן, אבל עדיין ניתן להתעודד מכך שגם ליח"צני המחאה האנרכיסטית ברור שכדי לדבר לליבו של העם היושב בציון כדאי שעל הכתף שלהם יהיה דגל ישראל ולא דגל הארגון לשחרור פלשתין.

ובכל זאת, כדי שלא נתבלבל, בינינו לבין עצמנו חשוב שנזכור שמדובר בהוראה יח"צנית ולא מעבר לכך. רבים מהמפגינים עדיין היו רוצים לראות בכיכר את דגלי הראיס מהמוקטעה.

לך תאמין

שמתם לב לקשר ההדוק מדי בין אלה שקוראים שלא להאמין לממשלה ולהנחיות הקורונה שלה, לבין אלה שמבכים את חוסר אמון הציבור בממשלה? לטעמי אלו ממש אותם אנשים. תבדקו. מזכיר קצת את בכיו של רוצח אביו על יתמותו.

שמחה מוקדמת מדי בשמאל

בשמאל הקיצוני נשמעו השבוע צהלולים שקטים. הצוהלים השקטים סיפרו שהביטאון המדעי 'מולקולות' רצה להקדיש מקום נרחב למחקרה של ד"ר מינדי לוין מאוניברסיטת אריאל, אך מאחר שד"ר לוין ציינה את כתובתה באריאל כחלק ממדינת ישראל, ביקשו ממנה עורכי הביטאון למחוק את השם 'ישראל' כי לטעמם העיר אריאל אינה בישראל. התעקשה ד"ר לוין שלא למחוק ולהותיר את הכתובת כפי שהיא ובביטאון החליטו לבטל את פרסום מחקרה.

דובר 'גוש שלום' טען שציון אריאל כחלק מישראל היא "סילוף עובדתי בוטה וברור לכל עין" ומאחר ו"אנשי מדע מחויבים לדייק בעובדות" הרי שהיה על ד"ר לוין לעמוד בדרישות עורכי הביטאון. ובכן, נראה ששמחת השמאל הקיצוני הייתה מעט מוקדמת מדי. בדקתי את הסיפור עם דוברות האוניברסיטה ושם סיפרו שלאחר בירור הודיעה הנהלת ההוצאה לאור של הביטאון שמדובר היה באי הבנה והמחקר יפורסם כמתוכנן.

אגב, באוניברסיטה מציינים ש"מדובר בעיתון מדעי שפירסם בעבר עשרות מאמרים של חוקרים מאוניברסיטת אריאל ואחד מעורכיו הקבועים הינו פרופ' מאוניברסיטת אריאל". בקיצור גם את מעט הנחת של החרמת חוקרת מאריאל לא מקבלים החבר'ה מהשמאל.

מי לבלפור

עד לפני מספר ימים היה די ברור למיטב פרשנינו הפוליטיים שנתניהו ימצא כבר את הדרך לפרק את הממשלה בתחנה הקרובה על מנת שלא להצטרך למסור את מפתחות הבית בבלפור לבני גנץ. אלא שאותם פרשנים פוליטיים סבורים כעת, ובמידה לא מבוטלת של היגיון, שנתניהו מציץ בסקרים, רואה את עקומת מנדטיו היורדת לעומת זו העולה של בנט והוא כבר חושב מחשבות אחרות לגמרי על אופציית הבחירות. מי יודע, אולי הבחור מרעננה עוד יוכל להרכיב כאן ממשלה...

אם כך, על פי הפרשנות הפוליטית הזו, מסתבר שנתניהו מעדיף את מאה אחוזי הסיכוי לרוטציה עם גנץ על פני הרבה פחות אחוזי סיכוי למסירת מפתחות בלפור לבנט.

מה שבנט יודע

צודק בנט כשהוא מקפיד לא להתלהב ולא להתרונן יתר על המידה מהסקרים המחמיאים. הוא הרי יודע שכמה מהמנדטים הללו אינם ממש אנשי ימין אלא סתם שונאי נתניהו, שברגע האמת ישובו למחנה שלהם. הוא גם מכיר את מצביעי הציונות הדתית שישמעו ברגע האחרון את זעקות השבר של הליכוד הקורא לגלות אחריות לאומית ולא לתת ליאיר לפיד את ההובלה וישלשלו 'מחל', הוא גם מכיר את מנהיגי ההתיישבות שישכחו את ההקפאה, את נאום בר אילן ואת המדינה הפלשתינית, וישאלו את מחנה הימין מה עם הכרת הטובה לנתניהו. הוא גם מכיר את אנשי המחנה הלאומי שמתרשמים עד דמעות ממנהיגים ישראלים שמדברים כמעט בגובה העיניים עם פוטין, טראמפ, מודי ושאר שועי עולם ומשוכנעים שכזה לא יהיה עוד. וכך יזלגו מנדטים בזה אחר זה מ'ימינה' אל חיקו החמים של נתניהו, כרגיל.

בקשה קטנה מהחרדים

אחי ורעי החרדים. זה בסדר לכעוס על הממשלה, על ראש הממשלה ועל אלימות המשטרה. אין הצדקה לאלימות מהסוג הזה, לא בעמונה ולא במאה שערים. הכעס והמחאה מוצדקים (ומוצדקת גם הביקורת על הזלזול של רבים מכם בהנחיות), אבל מדבר אחד אתם חייבים להיגמל. אחים יקרים, תוציאו מהלקסיקון שלכם את המילה 'נאצים' כלפי כל אדם באשר הוא, שוטר או לא שוטר.

מכבי שלנו

מישהו מוכן לבקש ממאמן מכבי תל אביב לשלוח לפרקט מדי פעם איזה בדל שחקן ישראלי לרפואה, או שאולי בעצם לא כל כך נעים לבקש בקשה כזו ממאמן יווני?

להערות ולהארות שלכם: cshimon2@gmail.com

לעוד כמה הערות קודמות:

סוכת שלום ורוחות מלחמה

הטוב הרע והשדולה

השמאל דואג, הימין זועם והחום

פוליטיקה משפטית ומשפט פוליטי

בין נחל ההאסי לעמונה ומגרון