דינה זילבר מגיבה להקלטות מנדלבליט

"היועץ המשפטי לממשלה כמוסד הוא יעד להתקפות הכי בוטות שהיו אי פעם בהיסטוריה הישראלית", אמרה זילבר בכנס המכון הישראלי לדמוקרטיה.

ערוץ 7 , כ"ו בתשרי תשפ"א

 דינה זילבר
דינה זילבר
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה דינה זילבר התייחסה הבוקר (רביעי) להקלטות היועמ"ש אביחי מנדלבליט, בהן הוא מאשים את פרקליט המדינה לשעבר שי ניצן ב"תפירת תיק" ובהשארת תיקו פתוח כחלק מ"שיטה".

זילבר אמרה בכנס של ההסתדרות הציונית והמכון הישראלי לדמוקרטיה כי "היועמ"ש כמוסד הוא יעד להתקפות הכי בוטות שהיו אי פעם בהיסטוריה הישראלית.

''מחד, הוא פעל לאפשר את חופש ההפגנה מתוך הבנה שהוא חלק אינהרנטי והכרחי בחברה דמוקרטית, גם כשזה מכוון אליך, אך יש להקפיד שכללי המשחק ישמרו ושזה לא יגלוש לשחיקת הלגיטימיות של המוסדות", הוסיפה זילבר.

כאמור, במהדורה המרכזית של חדשות 12 נחשפו אמש (ג') הקלטות של היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט בהן הוא תוקף באופן חסר תקדים את פרקליט המדינה לשעבר שי ניצן. בהקלטות נשמע מנדלבליט אומר כי ניצן "פועל נגדי באופן פסול, ממניעים זרים", ואף תועד אומר על ניצן - "המניאק הזה לא מחליט בתיק שלי".

הדברים נאמרו בשורה של שיחות בשנים 2015-2016 בין מנדלבליט לבין ידידו דאז, ראש לשכת עורכי הדין אפי נוה, על רקע האופן בו טיפל שי ניצן בחקירה נגד מנדלבליט.

בשיחה בין מנדלבליט לנוה בתקופה שבה רצה מנדלבליט להתמנות ליועמ"ש טען מנדלבליט כי מי שאחראי לחקירות נגדו ו"תפר" אותו הם דינה זילבר ושי ניצן

בשיחה אחרת, כבר לאחר המינוי, אמר מנדלבליט לנוה על שי ניצן, "אתה מבין שהמניאק הזה לא מחליט בתיק שלי, זה בכוונה, אני לא יודע מה לעשות".

"יש לי תיק פתוח, אין לי עילת סגירה, הוא יכול להחזיק אותי בגרון, לא יודע מה הוא חושב לעצמו, בסוף אני אתפוצץ", הוסיף מנדלבליט.

מנדלבליט הוסיף כי למרות שמונה כבר ליועמ"ש חשובה לו ההחלטה, "ברישום המשטרתי יש לי תיק מב"ד, אין החלטת סגירה. אותי זה מאוד מעניין, אני רוצה לדעת שזה גמור מחוסר אשמה".

בתגובה להקלטות נמסר מלשכת מנדלבליט: "היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט, מצר על פרסום חילופי דברים, קצתם בלשון משוחררת ובלתי-ראויה בעידנא דריתחא, מתוך שיחה פרטית בין חברים קרובים, לפני כחמש שנים.

"ואולם, אין בין דברים אלו לבין החלטות מקצועיות שהתקבלו על ידי היועץ המשפטי לממשלה בתיקי חקירה ולא כלום. ההחלטות התקבלו בהליך סדור ומקצועי, אך ורק על פי חומר הראיות והדין החל עליהן", הוסיף היועמ"ש בהודעה מטעמו.

פרקליט המדינה לשעבר, שי ניצן, הגיב "פרקליט המדינה לשעבר הצטער כמובן לשמוע את האופן שבו התבטא לגביו מנדלבליט לפני כחמש שנים. עם זאת, מדובר בשיחה פרטית שניהלו שני חברים קרובים, ומטבע הדברים אנשים לא נזהרים בדבריהם בשיחות כאלה, ומתבטאים במהלכן גם באופן בוטה".

עוד צוין בהודעה "מערכת היחסים בין מנדלבליט לניצן היתה טובה מאד לאורך כל תקופת כהונתם המשותפת והשניים עבדו בשיתוף פעולה מלא לטובת שלטון החוק. אשר לטענה כאילו ניצן 'היה יכול להחזיק את מנדלבליט בגרון', במהלך כהונתו כיועץ, מדובר בטענה מופרכת לחלוטין".