שבוע טוב
שבוע טוב צילום: ISTOCK

דיכאון נולד

זה קורה אצלי ואני משער שכך קורה בכל מערכות התקשורת ולכל כל עיתונאי במכורתנו. בכל בוקר מגיעות למערכות התקשורת הצעות לראיונות של מומחים ובעלי עניין בסוגיות שונות ומשונות. טבעי והגיוני. אלא שבימים אלה של התמודדות עם הקורונה לרבות מהפניות מאפיין משותף: בכי, נהי וקינות על המצב.

לא מדובר בתופעה חדשה. יח"צנים מוכשרים יודעים לזהות את האפשרות להעמיס את העניין אותו הם מקדמים על הנושא שבחדשות. אם הם מקדמים בעלי חנויות, גברים גרושים, נשות מפעילי מכשירים לייצור פופקורן או בעלי חוות סוסים, זה ממש לא משנה. הם כבר ימצאו את הקשר בין המצוקה הכללית שנמצאת בכותרות כדי לקפוץ על הטרמפ, לקדם את העניין שלהם ולהוכיח שמצוקתם של אלא שמשלמים להם מרקיעה שחקים.

הרי ידוע שסגירת הקולנועים מובילה להשבתת מכונות הפופקורן, חוות הסוסים ויכולות העבודה של הגרושים והגרושות, וכל אלה ודומיהם הן סיבות נהדרות להעלות את זעקתם בתקשורת.

היח"צנים המוכשרים שלנו יודעים גם לקדם את מרכולתם המדכאת כרעיון מקורי שאיש לא חשב עליו לפניהם, והתוצאה היא אחת. עיתונאים מאמצים את הבקשות לראיונות, וכך מהדורה אחר מהדורה אנחנו מגלים שאנחנו בעצם חיים בליבן של קטסטרופות שטרם ידעה האנושות. כל תת מגזר מתחרה על תשומת ליבו של הישראלי הממוצע, ומה נוגע ללב הישראלי יותר מזעקות שבר ואומללות משוועת? ודציבלי היגון בתחרות הזעקות הזו עולים ועולים בעוד אנחנו, האזרחים שלא חטאו ולא עוו, נדהמים מגודל השוועה העולה השמיימה.

אז נכון שאנחנו במשבר לא פשוט ובתקופה קשה ומורכבת, אבל עדיין חשוב לזכור שללא מעט מהאווירה המדוכדכת שסביבנו אחראים יח"צנים שמתפרנסים בדיוק מזה.

עוד סיבוב לדייסת השנאה

והארץ רגשה ותרעד. סקופ מדהים של חדשות 13: האדמו"ר מצאנז שחלה בקורונה קיבל לביתו ציוד רפואי מבית החולים לניאדו. יללא, אם אפשר לערבב עוד קצת את דייסת השנאה הפנימית בינינו, אז למה לא? הנה החרדים האלה שודדים את הציוד הרפואי מבית החולים, יללא מכות, יללא...

אבל רק רגע, לפני שאתם שולפים חרבות שנאה מנדנן, תרגיעו רגע. האם לא ראוי היה להזכיר שהאדמו"ר הוא בעצם נשיא בית החולים שהוקם על ידי אביו, האדמו"ר הקודם? האם לא ראוי להזכיר שללא פעילותם של האדמו"רים הנוכחי והקודם לא היה בית החולים הזה קיים כלל? אולי בכל זאת יש היגיון בכך שבית החולים ישקיע את המעט הזה במי שהוא חב לו כל כך הרבה?

לא תגידו משהו לנתניהו?

רק לפני שבועיים מספר הנדבקים ביום הגיע ל-8000, והנה כעת המספר ירד אל מתחת ל-2000. מישהו שמע נימה כלשהי של התנצלות מאלה שלפני שבועיים צווחו שכל הסגר אינו אלא תרגיל פוליטי של נתניהו, ניסיון של נתניהו להסית את תשומת הלב ממצבו המשפטי, שהסגר לא יועיל אלא רק יחנוק את כולנו למוות בבתינו?

מישהו מהחבורה הזו עוצר לרגע להגיד תודה לשלישיית נתניהו-אדלשטיין-גמזו? במציאות סבירה ונורמאלית אפשר היה לצפות גם למשהו כזה, לא? אבל משום מה החבורה הזו מעדיפה לשתוק. אולי עדיף ככה.

המאמן הלאומי

שרת התחבורה, מירי רגב, תקפה את אייל ברקוביץ' על שהגדיר את הליכודניקים כארגון פשע ואמרה שתעשה ככל יכולתה כדי למנוע ממנו להיות מאמנה של נבחרת ישראל. מאותו רגע נפתחו על רגב שערי גיהנום התקשורת כאשר המנומסים שבמגיבים מסתפקים בקביעה שרק שיקולים מקצועיים הם שיביאו לבחירתו של המאמן הלאומי הבא.

אכן, יש היגיון לא מבוטל בטענה הזו, אלא שמשום מה לא שמענו את אותה טענה כאשר אותו אייל ברקוביץ' טען ששחקן שלא שר את המנון הלאומי לא יכול להיות בנבחרת הלאומית. הוא ספג אז על כך קיתונות של בוז, שצף וקצף ובעיקר קביעה שאדם שמתבטא כך לא יוכל להיות מאמן הנבחרת. באותם ימים לא שמענו את הקולות שמסבירים לנו שרק שיקולים מקצועיים יביאו לבחירתו של המאמן הלאומי הבא.

משנים את כללי ההסתה

פייסבוק בישרה לעולם שמעתה יאסרו ברשת העלאת חומרים המכחישים או מסלפים את השואה. בין השאר נכתב בהודעה שפורסמה: "היום אנו מעדכנים את מדיניות דברי השנאה שלנו, שמעתה תאסור כל תוכן שמכחיש או מסלף את השואה... אנחנו חוסמים באופן שגרתי אנשים פרטיים וארגונים שעוברים על המדיניות שלנו נגד דבור שטנה; רק ברבעון השני של השנה הורדנו 22.5 מיליון דברי שטנה מהפלטפורמה... לאחרונה אסרנו גם על פרסום סטריאוטיפים אנטישמיים בדבר כוחם הקולקטיבי של יהודים, שלעיתים מתארים את העם היהודי כמי שמנהל את העולם, או את המוסדות המרכזיים בעולם".

לנו נשאר לקוות שאכן פייסבוק יעמדו בכך וימנעו פרסומים בנוסח אלה של אבו מאזן וחבריו מכחישי השואה, דברי שטנה המופצים כלפי העם היהודי מצמרת הנהגת הרש"פ ושלוחיה במערכות השונות, פרסומים אנטישמיים המשווים יהודים לקופים וחזירים ומתארים אותם כשולטים בסחר העולמי ובממשלות המערב. כל אלה ועוד מפרי היוצר של הראיס ואנשיו עומדים בדיוק בקריטריון שמעתה פייסבוק מחויבת להסיר מהרשת. בואו נראה שזה קורה, אבל בעיקר בואו נראה אותנו מתלוננים שוב ושוב על אינספור פרסומים מהסוג המתועב הזה ודורשים להעניש את מפרסמיהם.

תודה למיקי זוהר

זר פרחים ענק חייבות מערכות התקשורת השונות לשלוח לחבר הכנסת מיקי זוהר. הרי ללא ההתבטאות שלו הם היו חלילה נאלצים לעסוק ברצינות בגילויים שעולים מהקלטת מנדלבליט, בקשרים המעוותים בין שי ניצן למנדלבליט, בפרשת אשכנזי-הרפז-מנדלבליט, בתפירת תיקים ובסגירת תיקים ובכלל בהתנהלות הבעייתית של מערכת המשפט בישראל.

אבל אז הגיע מיקי זוהר, אמר משפט ורבע וכבר אפשר לדבר רק עליו, על איומיו אם היו או לא, אם צריך לחקור אותו או לא ואת ההקלטות לשלוח לבור השכחה של ההיסטוריה. איזה מזל.

קטלוג השיריונים

הכותרת בישרה על רכישת רכב משוריין בעלות של מעל מיליון שקל עבור שרה נתניהו. אפשר היה לחשוב שהגברת נתניהו מדפדפת בקטלוג רכבי יוקרה משוריינים כדי לבחור לה אחד כזה שאתו תוכל לצאת לשופינג. העניין הוא שבתוך הכתבה פנימה מתברר שרכב משוריין שכזה נרכש גם עבור צמד האהודים, ברק ואולמרט, אבל מעצבי הכותרות לא מצאו לנכון לציין זאת, כי מה זה חשוב. הרי העיקר זה המאבק בשרה נתניהו ובשם המאבק הזה כל כותרת קדושה וטובה.

פרט נוסף שכדאי לתת עליו את הדעת: בשנים האחרונות זכינו לא פעם לדיווחים על איבטוחה המוגבר של אישיות כזו או אחרת. תמיד זה היה מלווה בתזכורת על האיומים המופנים כלפי הדמות (כמעט תמיד איומים מימין), וכך הופעלו לשעות עבודה נוספות בלוטות הדאגה שלנו לשלומה של הדמות האומללה המותקפת, המאוימת וכעת גם המאובטחת. לעומת זאת, כאשר מדובר בתגבור האיבטוח לגברת נתניהו אין שום צורך לצטט מתקפות אישיות עליה, כאלה שעלולות להסביר לנו את הסיבות לדרישות האבטחה המתוגברת הזו.

להערות ולהארות שלכם: cshimon2@gmail.com

לעוד כמה הערות קודמות:

דמו דמו דמוקרטיה

סוכת שלום ורוחות מלחמה

הטוב הרע והשדולה

השמאל דואג, הימין זועם והחום

פוליטיקה משפטית ומשפט פוליטי