יהורם גאון: סרבן חיסון יקר, אנא שב בבית

"זכותך על גופך" אומר החוק, אבל מה לעשות שגופך הקרוב לגופי במרכול ובבית הקפה יכול להדביק אותי וגם להרוג. איפה זכותי לחיות?

ערוץ 7 , א' באדר תשפ"א

יהורם גאון: סרבן חיסון יקר, אנא שב בבית-ערוץ 7
יהורם גאון
Photo by Yossi Zeliger/FLASH90

חתן פרס ישראל, הזמר והיוצר יהורם גאון, מתח ביקורת על סרבני החיסונים והפציר בהם להישאר בבית עד תום מגיפת הקורונה כדי לא לסכן אחרים.

בתוכניתו בגלי צה״ל אמר גאון: ״יש לי בקשה מאלה המסרבים להתחסן. בכל הכבוד הראוי - שישימו בבקשה על מצחם אות עליו יהיה כתוב ׳זהירות אני לא מחוסן׳, שנדע מי הם בהולכם ברחוב ונברח מהם בריצה״.

״וזאת מן הטעם שאני מפחד מהם, וכמו שהם משתמשים בזכותם החוקית  על גופם, אני מבקש לנצל את זכותי החוקית על גופי שלי כדי להישמר מהם, אני מפחד שידביקו אותי בזכות החוק שאומר ש׳זכותו של הפרט להחליט על  מעשיו ומאווייו בהתאם לבחירתו, ולכל אדם החרות מפני התערבות בגופו  ללא הסכמתו׳.

״החוק נשמע טוב ראוי ונאור, אבל אני משוכנע שמנסחי החוק לא לקחו בחשבון (בעת שניסחו אותו), אפשרות של קטסטרופה עולמית כמו מגיפה מדבקת בה האדם אינו לבדו במאבק וגופו בעל הזכויות הופך להיות חלק מרבים וזכויותיהם לחיות״.

יהורם גאון המשיך: ״זה מצב חרום בו זכויות אדם עלולות להיות לרועץ מקרה קלאסי בו חוקים מסוימים חייבים להתאים עצמם לסיטואציות חד פעמיות כלל עולמיות כמו מגיפה וחיסון. "זכותך על גופך" אומר החוק, אבל מה לעשות שגופך בעת מגיפה הקרוב לגופי במרכול, בבית הקפה, בגינה, בבית הספר, יכול להדביק  אותי וגם להרוג, איפה זכותי לחיות?

״סרבן חיסון יקר, אנא השתמש בזכותך לא להתחסן ושב בבית, אל תצא משם עד שתחלוף המגיפה, כבד את זכותי המבקשת להשאר בריא. חוקים  נוצרים כאמצעי עזר לשיפור החיים כדי לעשותם תקינים וראויים יותר, חוק  הוא כלי, לא תכלית, ואם החוק הופך  תכלית הוא מאבד את מהותו, והוא  הופך בימי מגיפה ממשהו שמסייע לבני האנוש לחיות לסתם  נטל  שיכול לגרום למותם״.