שידור ישיר: עצרת יום הזיכרון בבית "יד לבנים" בירושילם

אירועי יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל נפתחים בטקס ב"יד לבנים" בירושלים במעמד ראש הממשלה, הרמטכ"ל, יו"ר הכנסת וראש העיר ירושלים.

ערוץ 7 , א' באייר תשפ"א

אירועי יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה נפתחים אחר הצהריים (שלישי) בטקס בבית יד לבנים בירושלים.

הטקס מתקיים במעמד ראש הממשלה בנימין נתניהו, יו"ר הכנסת יריב לוין וראש העיר משה ליאון. הרב הראשי יצחק יוסף יקרא פרק תהילים, והחזן הראשי שי אברמסון יבצע את תפילת אל מלא רחמים.

בנאומו בטקס ציין ראש הממשלה את הישג החיסונים המאפשר לערוך את אירועי יום הזיכרון, "בזכות מבצע החיסונים הסרנו חלק גדול מהמגבלות, אבל חובת הזהירות עדיין קיימת".

"למען יקירינו שאיבדנו נמשיך לשמור כי כולנו משפחה אחת גדולה. זו משפחה יוצאת דופן, אני יודע כי לצערי אני משתייך אליה כבר 45 שנה", ציין נתניהו.

ראש הממשלה הוסיף, "השנה החולפת הייתה השנה הביטחונית הטובה ביותר, עם מספר הנופלים הקטן ביותר. לציבור שיושב פה זה לא אומר הרבה כי למשפחות הנופלים זו הייתה השנה האיומה בחייהם. מתחייב שנוסיף להשקיע כל מאמץ להשיב את השבויים והנעדרים, כולל בימים אלה".

יושב ראש הכנסת, יריב לוין, אמר בטקס, "יגון, געגוע וכאב גדול עוטפים הערב את הארץ כולה, בעודנו מכבדים את זכרם של בנינו ובנותינו אשר נפלו בשליחות העם ובהגנה על המולדת".

"משפחות יקרות, העם כולו מבקש לחלוק עמכן, ולו חלק מזערי, ממשא כאבכן. כאב, שאינו מרפה. כאב שמחלק, באבחה אחת, את חייכן לשניים. החיים שהיו לפניו, ומה שהפכו מאז אותו רגע בו נמסרה ההודעה המרה. אם היה זה לפני שנים, אם היה זה לפני חודשים. תמיד נדמה כאילו היה זה עכשיו", ציין.

לוין הוסיף ואמר לבני המשפחות, "אנו מבקשים לחבק אתכן ולחזק אתכן. אין בכך כדי להקל הקלה של ממש, אך יש בכך כדי להביע את מחויבותנו העמוקה כלפיכן, וכלפי זכר יקיריכן".

"חללי מערכות ישראל היו בחייהם שונים זה מזה. כל אחד – עולם ומלואו, וכולם ביחד – ביטוי נאמן לשותפות הגורל ולמחבר בינינו", הדגיש, "ראשנו, מורכן ביראת כבוד על חלומותיהם שאבדו. על חלומותינו שמתגשמים בזכותם".

לוין ציין גם את הטיפול בפצועי ונכי צה"ל ובנעדרים, "הלחימה המתמשכת להבטחת עצם קיומנו, גבתה מחיר כבד גם מנכי ומפצועי צה"ל, הנושאים על גופם את צלקות המלחמה ואת כאביה, והסובלים מפגיעות בגוף ובנפש. הערכתנו נתונה להם ממעמקי הלב, ואנו מאחלים להם רפואה שלמה והחלמה מלאה. אנו מייחלים לשובם לאדמת המולדת של כל שבויינו ונעדרינו. אנו מחזקים מכאן את משפחותיהם היקרות, המתמודדות עם הגעגוע ועם חוסר הוודאות. לא נחדל מהמאמץ למצות כל דרך, על מנת להשיבם הביתה".

"משפחות יקרות, אנו נמשיך לבנות את מדינת ישראל, כפי שציוונו הנופלים. למען החיים ומתוך מחויבות עמוקה לדורות הבאים. יהי זכרם של הבנות והבנים היקרים – ברוך", חתם.

לוח השידורים המלא של ערוץ 7 ליום הזיכרון וליום העצמאות