הרב רפי פרץ: "נשברנו לרסיסים"

פחות משנה מאז הפך לטייס ראה הרב רפי פרץ כיצד מסוק ובו נ"ד לוחמים ובהם חברו הקרוב מתרסק אל צלע ההר. על הקושי והתמודדות.

יוני קמפינסקי - ערוץ 7 , ב' באייר תשפ"א

שר ירושלים והמורשת, תא"ל במיל הרב רפי פרץ, מתארח באולפן ערוץ 7 לראיון מיוחד על משמעות יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל עבורו, ובראשית הדברים מעלה הרב פרץ את זכר חללי אסון הנ"ד.

"התחלתי את ימי כטייס בחיל האוויר בשנת 76' וכשלושת רבעי שנה לאחר מכן, בהיותי טייס משנה, היה תרגיל ענק בו הנחתנו חטיבה שלמה בעורף האויב. זה היה תרגיל עם הצנחנים ובכל מסוק היה סדר גודל של פלוגה, כ-54 חיילים. חזרתי מהסבב הראשון לנחיתה ואני רואה מטוס ממריא. אמרתי לקברניט שלי 'הוא נמוך מדי'. הוא התקרב לקצה ההר ואמרתי לו שוב 'הוא נמוך מדי', הוא הגיע לקצה ההר והתפוצץ", משחזר הרב פרץ.

"המסוק התפוצץ מול עיניי וזו הפעם הראשונה שאני מאבד חבר", אומר הרב פרץ ומזכיר את טייס המשנה שהיה חברו לקורס, חנוך פרלמן, שהיה טייס משנה בטיסה זו.

באירוע נספתה פלוגה שלמה למעט שני לוחמים מהפלוגה להם לא היה מקום והם לא עלו לאותה טיסה. "מיד ברור שאין ניצולים. הכול מתפוצץ עם כל חומרי הנפץ והרימונים. הדבר הזה הוא דבר שאי אפשר למחוק מהראש וצריך עם הכוחות הקיימים לשים את הכאב בצד ולהמשיך קדימה. ראיתי את זה במלחמות ובאירועים רבים נוספים".

איך ניתן להמשיך למרות הנטייה לשקוע? הרב פרץ מבהיר שלא "מתרגלים" אל הקושי, אך תחושת האחריות והמחויבות מובילה אל המבט קדימה. "זה כואב מאוד מאוד אבל נותרת כל הזמן תחושת האחריות והמחויבות", אומר הרב פרץ ומספר על ליל אסון המסוקים בו היה בעיצומו של לימוד עם תלמידיו במכינה. כשניסה ליצור קשר עם הטייסת ולא זכה למענה הבין שמדובר בקטסטרופה.

"נהרגו באסון טובי החברים שלי, חברים של עשרות שנים, ולמעגל הצטרף גם תלמיד שלי מהמכינה, הקצין הראשון שסיים במכינה מהמחזור הראשון, אלון בביאן, נהרג" אומר הרב פרץ ומכאן מעלה גם את זכר נרצחי הפיגוע במכינה. "ברור לגמרי שנפגעי פעולות האיבה הם חלק מהתקומה שלנו, גם הם גיבורים, גם אם בעל כורחם. הם קדושים וטהורים. אצלנו הם ישבו ולמדו תורה ובא מחבל עם 11 רימונים וקלצ'ניקוב עם 9 מחסניות וירה לכל עבר, הרג חמישה מהבחורים ופצע כעשרים. זה כאב נורא שהוא חדש, כי אלו תלמידים שלך שלימדת אותם והצמחת אותם. גידלת אותם".

הרב פרץ רואה במסירות חייהם כמי שהיו בגוש קטיף, במרחק זעום מהגבול וכמי שנרצחו כחלק מיעד הפגיעה במדינת ישראל, שוות ערך לזו של חיילי צה"ל. "לא ידעתי איך נצא מהדבר הזה. הרגשתי שנשברנו לרסיסים, אבל בעזרת המשפחות שתמכו בנו ובעזרת הבחורים והצוות חזרנו חזרה".

כרב צבאי ראשי נאלץ הרב פרץ להתמודד עם פרשת הדר גולדין ואורון שאול והגדרתם כחללי צה"ל. על הלבטים הוא מספר: "המבחן שלי היה מבחן הלכתי לחלוטין. הקמתי בית דין שדן בסוגיה הזו יום ולילה. לקחתי את מיטב המומחים בארץ, לקחתי את כל המודיעין והממצאים בשטח וההכרעה הייתה הלכתית ולא חיכינו איתה ובכך עשינו חסד גם למשפחות וגם לעם ישראל. הודעתי לבני גנץ שאנחנו מכריזים על אורון ושבוע לאחר מכן גם על הדר כחללים".

"חיבקתי את החיילים לפני שהם יצאו, וכשהם לא חוזרים אני מרגיש את זה עליי בכל מובן", אומר הרב פרץ ומספר כי כטייס שביצע פעילות מבצעית במקומות שונים בעולם ידע תמיד שיהיה מי שישיב אותו הביתה. "מחויבותה של מדינת ישראל היא מוחלטת להחזיר את הבנים הביתה. זה אתוס וזו אמת וישראל עושה הרבה מאוד בשביל זה כדי שכל חייל יידע שהוא גם חוזר".

לוח השידורים המלא של ערוץ 7 ליום הזיכרון וליום העצמאות