שבוע טוב
שבוע טוב ערוץ 7

לא מסכסכים. מדווחים

כחלק ממסע חרחור הריב והמדון בתוכנו זכינו לכותרת מלבבת ב-YNET. "ביום הזיכרון: מיליונים לישיבות, לא להלומי קרב", בישרה כותרתו של מאמר דעה שהתמקם כאחת הכותרות הראשיות של האתר.

אז אמנם קיים חוק בישראל האוסר לסכסך בין אוכלוסיות בישראל, אבל את מי זה מעניין אם אפשר לעשות עוד איזה סיבוב קטן ולהשניא את עולם הישיבות ולומדי התורה. ביני לביני תהיתי אם יהיה בסדר שמעתה בכל פעם שיועבר תקציב לכיסוי גירעונות 'הבימה' בעשרות מיליונים נדווח על כך תחת כותרת בנוסח: תקציב להבימה ולא לניצולי שואה, או מיליונים לגירעונות הבימה ולא לנכי צה"ל. מקובל עליכם?

שעתם ה(לא) יפה

אכן עור נדיר בעוביו עוטה ראש ממשלתנו, בנימין נתניהו. הוא ישב שם בשולחן המכובדים כשבזה אחר זו עברו זוכי פרס ישראל עוטי חשיבות לאומית ועצמית, מקפידים כמעט כולם לבטא את החיבה וההערצה מצועפת העיניים לנשיא המדינה, ראובן ריבלין, זה ששוב ושוב מביע בקול רם את מה שהם חושבים על נתניהו. הם חיבקו אותו בחום, החליפו כמה מילים לחשושיות ואם זה הסתדר גם הגניבו נשיקה חמה ומתוקה.

חצי מטר משם עמד ראש ממשלת ישראל. זה שאחראי לסיפור הנדוש הזה של החיסונים, זה שהוביל את העניין המיותר ההוא עם הסכמי שלום ועוד כמה עניינים שוליים, אבל בעיקר זה שהם סולדים ממנו. הם עברו אליו ורבים מהם הקפידו ללחוץ את ידו בענייניות ובקצרה ככל הניתן, את המבט העבירו לכל מקום אפשרי ובלבד שלא להשתהות על פני האיש שמולם, ראש ממשלה או לא ראש ממשלה, זה ממש לא משנה, ולהמשיך הלאה אל שר החינוך. גם עליו הם לא מתים אבל הרבה פחות.

והוא עמד שם, ער לניכור ולהתנשאות של הפוסעים לפניו, אבל הוא, שכבר עבר נשיא אמריקאי עם רגליים על השולחן, נשיא ישראלי ששולח לו שתי שורות כתובות במקום מפגש, אמנים שמשווים אותו להיטלר ואנשי רוח שמאחלים לו רביצה בכלא בסרבל כתום, הוא רואה אותם, מחייך ונותן בנימוס לשיירת הזוכים להמשיך הלאה, והלאה אל הטקס הבא.

זוכים נכבדים, את רובכם איני מכיר ואיני מודע לפועלכם הדרמטי לעם ישראל, אבל כנראה שהפרס הגיע לכם בצדק, ועם זאת, נראה לי שמעמד קבלת הפרס לא הייתה שעתכם הגדולה ביותר.

בכוונת מכוון

טקס הענקת פרס ישראל צולם שלושה ימים קודם לשידורו, מה שנועד למנוע שידור טעויות והתפרצויות מהסוג של מיכל בת אדם שקוננה על שתומך ה-BDS איננו בין הזוכים. למי שהיה נוכח באירוע היה ברור שדבריה של בת אדם יוסרו כמו עוד כמה וכמה פאשלות וטעויות שהיו בטקס, אבל היה מי שבחר לשדר את זה במכוון. שום דבר לא נעשה בתמימות.

להבין אותם

אגב, אני מסרב לקנות את התירוצים הפופולאריים לשנאת נתניהו. לא קונה את כל הסיפור הזה עם הפילוג והקיטוב שהוא מייצר בעם. אני גם לא קונה את הסיפור שהוא משקר וגם לא את ענייני הנהנתנות. לא קונה את זה.

התירוצים הללו אולי נשמעים נעימים לאוזן יפת הנפש, אבל אותם שונאי נתניהו בתואנת הפילוג הם מעריציו של אותו ראש ממשלה שאמר שהוא אחראי לביטחון 98 אחוזים מהעם ושהגדיר את מתנגדיו פרופלורים. אותם שונאי נתניהו בתואנת השקרן עמדו לצידו של ראש ממשלה אחר ששינה את עורו האידיאולוגי ב-180 מעלות מבנייה והתיישבות לנסיגה ועקירה. מנופפי תואנת הנהנתן עדיין רואים בראש ממשלה אחר, שישב בכלא על מעטפות כסף והתחככויות עם מיליונרים, הוגה חשוב ומורה דרך.

אז מה יש להם נגד נתניהו? אולי סתם הקושי לגלות שהעם מצביע בעד מישהו שלא חושב כמותם. זה בהחלט מתסכל. צריך להבין אותם.

מה הקשר

אני עדיין מחפש את ההסבר לבחירתם של מולי שגב ותכניתו 'ארץ נהדרת' לקבלת אות אבירי איכות השלטון.

איזה איכות ואיזה שלטון, במחילה? נכון, מדובר בקומיקאים המובילים בישראל ובעיקר במאפרות הטובות בישראל שמצליחות להפתיע בכל פעם בדמויות חדשות, אבל איכות? שלטון? נו, ברצינות... החבורה שמכפישה, מפלגת, מתייגת, לועגת, פוגעת, מסכסכת, היא אבירת איכות כלשהי? החבורה ששוב ושוב מתקשה לעכל את הכרעת הבוחר זוכה לתואר מתנועה שמגדירה את עצמה "כ"כלב השמירה" של טוהר המידות, הדמוקרטיה ושלטון החוק"? מישהו מוכן להסביר לי את הקשר, או שבסך הכול מדובר בתואר שמלמד על הנותנים יותר מאשר על המקבלים.

הפתרון למשבר הפוליטי

אז מנסור עבאס לא נשמע כמו פתרון פוליטי ראוי, לפחות למי שרוצה להקים כאן ממשלה ציונית, ונראה שלגדעון סער חשוב לשמור על החרם שהטיל על נתניהו. במצב שכזה ייתכן שהפתרון נמצא עמוק בכיסו של בני גנץ.

מה??? בני גנץ??? כן, כן, ממש אותו בני גנץ מהממשלה הכושלת שמסיימת את דרכה כעת. מקור כל הרע שכרסם בממשלה היוצאת הוא הניסיון לייצר שוויון מדומיין בין שתי המפלגות, שני המנהיגים ושני הגושים שבתוך הקואליציה. המציאות הזו הולידה את הסינדול ההדדי שבו כל אחד מוכרח להוכיח שידו עליונה על זולתו, את האימה ההדדית של גנץ מנתניהו ושל נתניהו מגנץ, את הזלזול וההכפשות ההדדיות. אבל כש'כחול לבן' מגיעים לממשלה עם 8 מנדטים צנועים, ללא יומרות של ראשות ממשלה אבל עם אנשים טובים ואיכותיים, נראה שבהחלט יש מקום לשלב אותם במספר תפקידים מכובדים.

האמת היא שגם בני גנץ עצמו רמז לכך, כשאמר שלטעמו אסור שתקום ממשלה עם הימין הקיצוני ללא איזון. שתי המילים הללו 'ללא איזון' בהחלט יכולות להיות המקפצה האידיאולוגית שבעזרתה ניתן יהיה לפנות אליו ולהציע לו את ההצעה להיות המאזן מול אותו ימין קיצוני שמפחיד אותו כל כך.

אפשר לשער שקצת אחרי שתקום ממשלה שכזו ימצא גם גדעון סער את דרכו אליה.

נפרדנו כך

אז זהו, ככה זה נגמר? אחרי שהתרגלנו לזהות אנשים לפי הצבע של המסכה, אחרי שהפנמנו שאפשר לפהק באמצע הרצאה ואף אחד לא רואה, אחרי שפרסומאים זיהו את הפוטנציאל העסקי שבשטח המסיכה, אחרי שפיתחנו עמידות לנשימת סיבי מסיכה, פתאום הכול נגמר? מה נעשה עם כל הכישורים האלה עכשיו?

בלפור דור 5

מר נתניהו, תתכונן. מפגני בלפור מכינים כבר עכשיו את הדור הבא של ההפגנות, והפעם בקידמת הבמה יוצבו מעצבי מסכות, יבואני מסיכות, מוכרי מסיכות ואורזי מסיכות שיקוננו על כך ששברת את מטה לחמם.

להערות ולהארות שלכם: cshimon2@gmail.com

לעוד כמה הערות קודמות:

המלך דווקא לבוש היטב אבל לא גילו לנו

ההצגה חייבת להימשך? למה, מי אמר?

נביאים, אבירים, שומרי סף, מערות והרים

הלילה בו השפילו את כולנו

דובים ציידים וליאת בן ארי