שבוע טוב
שבוע טוב ערוץ 7

הבהרה: רובו המוחלט של הטור על סעיפיו נכתב בטרם אירע האסון במירון ובטרם נודעו ממדיו הטראגיים. ברוך דיין האמת.

אפשר לוותר

אולי הפעם, לנוכח גודל הטרגדיה, נוותר על הטחת ההאשמות ההדדית. יש כל כך הרבה ארגונים ואנשי מעשה שהיו חלק מההיערכות לאירוע, ומסכת הטלת האשמות מזה על זה ומההם על האלה במקום מחשבה פנימית איפה ומה עליי לתקן בעצמי, רק תקרב עלינו את האסון הבא, חלילה.

שתיקת הנבצרים

עוד ועוד פוליטיקאים נמצאים בימים האחרונים תחת צו איפול מפלגתי. היינו שמחים מאוד לדעת שהסיבה לשתיקתם היא החשיבות שהם נותנים למילה הנאמרת, שהשתיקה נובעת מההבנה שאם יגידו משהו הם יהיו חייבים לעמוד מאחורי הבטחותיהם והצהרותיהם, אלא שמאחר וכל כך הרבה פעמים הם מבטיחים, מתחייבים, מצהירים, חותמים ונשבעים ובסוף עושים את ההיפך, כך שלא ממש נראה לנו שזו הסיבה האמתית לנבצרותם המילולית.

לשותקים עצמם הייתי ממליץ לחשוב מתוך כנות עצמית מה מביא אותם לשתיקה הזו. האם זה צורך פוליטי? האם זוהי טובת העניין והעם? או שמא הם שותקים כי לא נוח להם לתת לנו דין וחשבון? אולי הם בעצם מתביישים במשהו? ואם זו אכן הסיבה, אולי זו העדות לכך שצריך לשנות כיוון?

חיים קלים לא יהיו לו שם

בין השותקים, הנעלמים והנאלמים נמצא כמובן גם פוליטיקאים מהשמאל שמבוהלים מחשיפת כוונותיהם האמתיות ליום שאחרי גירוש נתניהו מבלפור. ניסינו גם אנחנו לתת להם בימה בה יוכלו לפרוס את משנתם וחזונם הפוליטי, אבל תגובותיהם נעו בין התעלמות בוטה (ומעליבה) מהבקשה, לבין צניעות וענווה שמתלבשת עליהם פתאום בנוסח 'מה אני יודע, מי אני, מה אני, לא נראה לי שיש לי מידע שיוכל לתרום לעניין' ושאר ביטויים שלקוחים מעולמותיהם של ל"ו הצדיקים שבענוותנותם מחזיקים את העולם כולו.

ממש משום כך, אין לנו אלא להקשיב למי שמורה להם מה לעשות בעיתונו הקובע (וממש לא ברור למה) את דעתם ועמדתם של יותר מדי פוליטיקאים בישראל, עמוס שוקן, מו"ל 'הארץ', שחרג משתיקת המחנה, התראיין אצל שרון גל ונאלץ להשיב לכמה שאלות מסקרנות, ובכך חשף את מה שאחרים מסתירים.

על נפתלי בנט וגדעון סער אמר שהם מפחידים אותו, אבל "כדי להוציא את נתניהו מבלפור צריך לעשות את מה שצריך לעשות". כשנשאל כיצד יגיב השמאל, שותפו המתוכנן של בנט לממשלה הבאה, לכך שהוא לא צפוי לפנות את יצהר, אמר שוקן שעל כך "נריב אחר כך. נכתוב נגד זה, אבל דבר ראשון אנחנו חייבים להוציא את נתניהו מבלפור".

ואולי סביב חוק הלאום תהיה הסכמה בממשלה המשונה הזו? שוקן מבהיר את עמדתו: "חוק הלאום הוא חוק פאשיסטי שמרחיק את האזרחים הערבים שרוצים להשתלב איתנו. זה קצת דומה להגדרה הנאצית של הארים ולא הארים". שרון גל התקשה להבין איך מי שסבור כך רואה בבנט מועמד ראוי לראשות ממשלה, האם בשם שנאת נתניהו מוכנים בשמאל לדחוק הצידה את כל האידיאלים והעקרונות, ושוקן ציין שאמנן כעת הוא אומר שנכון לעכשיו למרות הכול, בנט, אבל בעיניו "בנט הוא אדם מסוכן, אבל זו סכנה קטנה יותר מסכנת ניהול המדינה בידי נתניהו".

בקיצור, קשה להניח ששותפיו של בנט בממשלה החדשה יעניקו לו ימים רגועים של חסד.

צ'ופר לטרור

ימים בודדים חלפו מאז הותקפו באלימות ראש ישיבת ההסדר ביפו, הרב מאלי, ומנכ"ל הישיבה, וכבר מצאה עיריית תל אביב את הדרך להרגיע את כנופיות האלימים הללו שנושאים דגלי אש"ף וקוראים לתום הכיבוש ביפו ובתל אביב. ראש העירייה, רון חולדאי, זה שנימק את המתקפה על הרב מאלי כביטוי למצוקה של ערביי ישראל מהתעלמות הממשלה ממצוקת הדיור שלהם, הכריז בחיוך גדול על פרויקט דיור ראשון מסוגו ובו תוגרלנה יחידות דיור לציבור הערבי במחיר מוזל בשלושים אחוזים ממחירי השוק.

זה נשמע סביר למישהו? שבוע אחרי מתקפה אלימה על ראש ישיבה ומנכ"ל ישיבה, שבוע אחרי הפגנות אלימות וקריאות להשמדתה של ישראל, מוכיחה העירייה שזה היה משתלם ומעניקה צ'ופר לפורעים? אף אחד שם לא חושב שאולי זה בדיוק מה שיעודד את הפרעות הבאות ביפו? הרי אם עד עכשיו חשבנו שהדרך לקבל משהו מהעירייה עוברת דרך מכתב מסודר למחלקת פניות הציבור או דרך פעילותם הנמרצת של חברי המועצה, הרי שמעכשיו החוקים בתל אביב (או ליתר דיוק ביפו) משתנים. רצים משהו מהעירייה? תתחילו להרביץ. ראש העירייה כבר יחייך אליכם וייתן לכם את כל מבוקשכם.

(אני משער שעכשיו יצוצו כאלה שיסבירו באותו ובמופתים שזה בכלל לא קשור ושהנה, תראה, זה היה בתכנון כבר מזמן, יש פרוטוקולים שמוכיחים שזה לא רעיון חדש, ומה פתאום וכו'. אז זהו, אל תגידו שזה לא קשור. זה מאוד קשור. במציאות נורמאלית היינו שומעים מראש העיר משהו כמו: 'חברים, מזה כשנה אנחנו מתכננים פרויקט דיור לאוכלוסייה הערבית ביפו, אבל באלימות לא ישיגו אצלנו כלום, לא ערבים ולא יהודים, ולכן אני מקפיא לפי שעה את הפרויקט. אינו מדברים על מצוקות בשפה אחרת. ראשי המגזר מוזמנים להרגיע את הציבור שלהם, לבוא אלינו, דלתי פתוחה, נשב יחד ונקדם פתרונות בצורה תרבותית. בשום פנים לא יהיה כאן פרס לאלימות')

אפרטהייד ישראלי

ואם כבר אנחנו בעניין ההוא, אשמח אם מישהו יבאר לי איך פתאום מותר להקצות פרויקט מגורים לערבים בלבד. למיטב זכרוני בבג"ץ קאעדן קבעו שופטי העליון שלא ניתן להקצות קרקע ציבורית ליהודים בלבד. אז מה, זה היה פסק רק ליהודים? אפרטהייד-פסק?

לא נעים

לא היה נעים לראות את הצילומים מחקירת המשטרה של שעיה סגל ז"ל, יועצה ודוברה של משפחת נתניהו במשך עשור. לא נעים לשמוע את הסיפורים מנבכי המשפחה, לא נעים לדעת איך דברים מתנהלים בין החברים למשפחה, לא נעים היה לשמוע את ההתבטאויות החריפות של סגל כלפי המשפחה בכלל וכלפי רעיית ראש הממשלה בפרט. אבל היה גם לא נעים לדעת שחקירות שמתקיימות בדלתיים סגורות, מתוך שאיפה שהנחקר יאמר את אשר על ליבו בידיעה שהדברים נשארים סגורים וחתומים במשטרה, חקירות שכאלה יוצאות במלוא הדרן המפוקפק אל התקשורת.

ואחרי הכול

יושב אדם וכותב טור דעה שבועי. הוא משוכנע שכתב על הסוגיות הרות הגורל של חיינו, אבל פתאום מגיעה הטרגדיה הנוראה במירון והכול מתכנס לפרופורציות אחרות לחלוטין.

בבעתה הוא ממהר למחוק כמה סעיפים, כי עם כל ההקדמות והסיומות לא כל דבר יכול להיכנס בדלתם של ימים נוראים שכאלה. פתאום מתברר שהעם הזה, שסיפרו עליו שהוא משוסע ומפולג ומצולק, מתגייס בתפילה, בדאגה, בחיבוק, בחיזוק ובסיוע למשפחות ההרוגים. פתאום כל אחד מאיתנו, יהא מגזרו אשר יהא, מגלה שיש לו קרוב\רחוק\שכן\ידיד\מכר\וכו' שהיה שם או שכמעט היה שם, ושוב מתברר שכולנו רקמה יהודית\ישראלית אחת.

להערות ולהארות שלכם: cshimon2@gmail.com

לעוד כמה הערות קודמות:

על שמאלנים גזענים ופספוס הזדמנויות

העור של נתניהו והפרידה מהמסכות

המלך דווקא לבוש היטב אבל לא גילו לנו

ההצגה חייבת להימשך? למה, מי אמר?

נביאים, אבירים, שומרי סף, מערות והרים