שבוע טוב
שבוע טובערוץ 7

גאונים, הקשבה אליי רגע

אני יודע שזו לא הפעם הראשונה שאני שואל ובכל זאת: מאחר ואתם, חברים יקרים בשמאל, מגדירים את עצמם כבעלי חשיבה לוגית גדושת אייקיו לעייפה, אני ממש להוט לשמוע את ההסבר שלכם להמשך המירוץ המוזר לפתרון מדיני של שתי מדינות.

הרי לא ייתכן שאדם בעל מנת משכל סבירה, שרואה את הטילים מתעופפים מעזה לגוש דן, יאמר לעצמו שמה שהכי דחוף לנו כעת זה להגדיל ולהעצים את מה שקורה ברצועת עזה גם רחבי יהודה ושומרון, ממש על הגג שצופה ומטווח לגוש דן בכינון ישיר.

זה הרי לא סוד שאם היום יתקיימו בחירות דמוקרטיות להנהגת הרש"פ חמאס לוקח שם בהליכה. זה גם לא סוד שכשחמאס רוצה לקחת שלטון הוא עושה זאת בדרכים די רחוקות מזכויות אזרח ואדם. אז כשאתם, שמאלניי ורעיי, רוצים להקים להם מדינה ביהודה ושומרון אתם מביאים אל מגדלי היוקרה התל אביביים שלכם איום טילים מיידי, אתם סוגרים לעצמכם את נתב"ג שברמת איום כזו נגיד תודה אם טיסני קיפול נייר יסכימו לנחות בו, אתם דנים את מדינת ישראל כולה לצבע אדום בוהק, אולי אפילו צבע שחור. אז מה ההיגיון, חברים? אתם חייבים להסביר לי את העניין הזה.

ומאחר ואני יודע שתגידו את משפט ההבל הקבוע 'אז מה האלטרנטיבה שלך? לשלוט בהם? הלנצח תאכל חרב?' ושאר ירקות, אענה בקצרה: מעבר לכך שדווקא הרעיון ההזוי שלכם הוא זה שמביא עלינו מציאות שבה לנצח תאכל חרב, גם אם אתם לא מתים על פתרונות הימין, לפחות תאפסנו את הרעיונות המסוכנים שלכם. גם אם נראה לכם שאין לימין פתרון (ויש, אבל נעסוק בו בהזדמנות אחרת) אין שום סיבה להתאבד עם רעיונות מסוכנים ומטורללים שכאלה. גם אם נדמה לכם שלימין אין מים להציע, אין שום סיבה לשתות נפט.

למה לעולם לא ננצח בהסברה

כולם מבכים את איכותה הירודה של ההסברה הישראלית. לא יתכן, אומר העם היושב בציון, שאנחנו כל כך צודקים, כל כך מותקפים, כל כך נרדפים על ידי ארגון טרור שרוצה לחסל ולהשמיד אותנו, ובכל זאת אנחנו לא מצליחים להסביר את זה לעולם.

אני יודע שאני מסתכן בכך, אבל בכל זאת אכתוב את מה שלא נעים לשמוע, ובואו נעשה את זה מהר: כל עוד יהיו אנשי שמאל במוקדי ההסברה הישראלית זה פשוט לא יילך. הנה, כתבנו את זה. ולפני שאתם מתנפלים עליי עם כל האיך אתה מדבר? זו דמוקרטיה! למה מי אתה שתדיר אנשים רק בגלל עמדה פוליטית? תתבייש וכל הג'ז הזה, תנו רגע להסביר. אשתדל שזה יהיה קצר.

איכותה של הסברה, ואת זה יודע כל צוער במשרד החוץ, נובעת מהמיקוד שלה. בעיקר מול הדור הזה שאין לו יותר מדי זמן לסברות, פלפולים ומחשבות מורכבות. המסרים צריכים להיות חדים, נוקבים, קצרים וברורים.

סוג כזה של מסרים יכול לעבור כאשר היעד ברור וברורה המטרה של המסר. במסגרת חיים דמוקרטית שותפים לתכנון קמפיין הסברתי-ממשלתי גם אנשי ימין וגם שמאל, ועצם המחלוקת ביניהם חוסמת את האפשרות לצאת בקמפיין אחיד ברור נוקב ויעיל.

אי אפשר להסביר את כורח המלחמה כאשר (מן הסתם) בין קובעי ההסברה הישראלית יש גם מי שחושב שיצאנו למערכה מסיבות פוליטיות, או שתושבי עזה נתונים בסגר אכזרי, או שאנחנו אשמים כי החלשנו את חמאס וכן הלאה וכן הלאה סיסמאות שמאל ידועות ונדושות. מחדר ההסברה הישראלי צריכות לצאת אמירות חדות (ופרו-ישראליות, כמה מפתיע), בעיקר כאשר מולנו חברה דיקטטורית שמעבירה מסרים דרך צינור אחד שכל מילה הנאמרת בו מקבלת את אישור המנהיג.

אתם הרי לא מתארים לעצמכם אנשי ימין שותפים לתכנון קמפיין לשיווק ההתנתקות או מבצע שמאלני כושל אחר, ושהקמפיין גם יהיה אפקטיבי. אז בדיוק אותו דבר, אבל הפוך.

אז אולי תגידו שאם זה המחיר שעלינו לשלם כדי לחיות בחברה דמוקרטית אז נתמודד אתו, ואולי אתם צודקים, אבל לפחות שנדע מאיפה הכול מתחיל.

למען היושרה

סליחה שאני מנג'ז עם העניין הזה, אבל הייתי מצפה דווקא מאנשי השמאל לחזק את ידיו של צה"ל התוקף בעזה ואפילו לתבוע ממנו להכות בעצמה רבה יותר. הרי הם אלה שהבטיחו לנו שאחרי ההתנתקות אם רק יעזו לירות ירייה אחת מעזה אנחנו ניכנס באבי אביהם, נכתוש אותם עד דק ויהיה לנו את כל הצידוק המוסרי לכך.

מעלה נשיאים מקצה הארץ

אז אחרי ככל הכול נותרנו עם שני מתמודדים לנשיאות וכולם מדברים בשבחם של השניים, בוז'י הרצוג ומרים פרץ, וזה יפה שמדברים בשבחם של מתמודדים, אחרי שהתרגלנו שמי שמכניס אצבע לכל זירת התמודדות צריך להגיד תודה אם הוא גם חוזר הביתה עם אותה אצבע. ובכל זאת אני מבקש לעמעם קצת או אורות השמחה והצהלה עם שאלה קטנה:

מאחר וכולנו רוצים לראות במשכן הנשיא שלנו אדם נקי כפיים ובר לבב, נדמה לי שהגיע הזמן שמר הרצוג (באמת יהודי חביב ונחמד בסך הכול) יסיר את העננה המרחפת מעליו בפרשת עמותות ברק. כמי שהיה אחראי על העברת כספי קרנות חו"ל לעמותות השונות שריפדו באופן לא חוקי את המירוץ של אהוד ברק להנהגת המדינה, מגיעות לנו ממנו כמה תשובות, לא?

הפרשה ההיא כזכור נסגרה על ידי פרקליטות המדינה ללא הגשת כתבי אישום (עד כמה אתם מופתעים?). אבל כדי שזה יקרה הרצוג היה צריך לשמור על זכות השתיקה. לא נראה לי שמתאים שבנשיאות המדינה יכהן מי שנחלץ בעור שיניו (החתומות והחשוקות) מכתב אישום כדי לכסות על השיטה שמבקר המדינה קבע שהיא אינה חוקית.

(אגב, התנועה לאיכות השלטון מתכוונת לעתור נגד ההתמודדות, או שיעדיפו שם להחליק את הסוגיה? יש לנו שבועיים לראות)

הסימטריה של המפכ"ל

זה התחיל עם בני גנץ, שר ביטחונינו, המשיך דרך עוד שורה ארוכה של חובבי סימטריה בתקשורת ובפוליטיקה והסתיים במפכ"ל שדיבר על טרוריסטים משני הצדדים.

אז מכיוון שבהתנסחויות מעודנות וכואבות לא הבנתם את המציאות, בואו נעשה את זה פשוט וברור יותר: אני משער, מר גנץ ומר שבתאי, שאם תגיעו לזירה שבה נאנסת הכתה את האנס לא תגידו שצריך לטפל באלימים משני הצדדים, נכון? אתם דווקא תשבחו אותה על תגובתה המיידית והנחושה מול העבריין התוקפן, נכון? אז זהו, זה די דומה.

חשמל זורם בכפות ידיך

נראה לי שיותר מדי אזרחים בישראל (ואנכי בתוכם) לא ממש מבינים למה היוזמה של עובדי חברת חשמל שלא לתקן את הזרמת החשמל לרצועה כל עוד הבנים לא הוחזרו, היא יוזמה פרטית ולא החלטה מסודרת של ממשלת ישראל.

קצה הקרחון של סלקום

איך זה שאיש בסלקום, וגם לא בחברות האחרות, לא העלה על דעתו את האפשרות לייצר מפגן תמיכה כלשהו במותקפי הפרעות בערים המעורבות. לא נצפתה מהם אפילו לא הזדהות עם משפחתו של יגאל יהושע הי"ד הנרצח מהלינץ' בלוד?

שימו של שגם אותן חברות שבחרו לצאת בקמפיין פרו ישראלי העדיפו להתמקד בתושבי עוטף עזה ובחיילי צה"ל. יפה ונחמד מאוד מצידם, אבל למה אף חברה מסחרית לא העזה לצאת בקמפיין לטובת הנרדפים בעכו, יפו, לוד, חיפה ורמלה?

לעניות דעתי הסיבה פשוטה מאין כמותה, והיא בכלל כלכלית. כשצריך לבחור בין קמפיין יפה נפש ומשובב עין על דו קיום, שאולי ייפגעו ממנו כמה יהודים, לעומת קמפיין תומך נפגעי טרור, לוקחים בחשבון את התוצאות הכלכליות האפשריות, ומה לעשות, אנחנו הרי יודעים איך זה עובד, המגזר הערבי יודע להחרים ולאסור על בניו להגיע לעבודה, גם ביד חזקה ובזרוע נטויה אם צריך. לעומת זאת המגזר היהודי לכל היותר מפרסם פוסט זועף בפייסבוק, מצייץ ציוץ צווחה מתקומם בטוויטר וממשיך הלאה.

ת'אמת, מה אתם הייתם עושים במקומם? לא אותו דבר?

מפחדים מהיהודים ומהערבים

הנה לכם ציטוטים מהודעה לתקשורת ששיגר השב"כ למערכות התקשורת השונות, ושימו לב באיזו גמישות מילולית השתמשו מנסחי ההודעה רק כדי לא להגיד את המילים הגזעניות 'יהודים' ו'ערבים'.

"בימים האחרונים ביצע שב"כ, בשיתוף משטרת ישראל, מעצרים של עשרות חשודים באירועי תקיפה של אזרחים ישראלים שבוצעו ברחבי ישראל. בכלל זה נחקרים בשב"כ בימים אלו מספר חשודים במעורבות בשני אירועי תקיפה חמורה של אזרחים ישראלים... אירוע בכפר כנא ב-10/05 במהלכו הותקף אזרח ישראלי שנכנס בשוגג עם רכבו לכפר. התקיפה בוצעה על ידי מתפרעים רבים והאזרח שחולץ אושפז במצב בינוני תוך שרכבו הושחת ונשרף. אירוע תקיפת משפחה ישראלית ב-13/05 אשר נכנסה עם רכבה לאום אל פחם. רכב המשפחה בו שהו גם 3 ילדים הותקף ובני המשפחה נפצעו. במהלך האירוע אף הוצמד אקדח לראשו של אב המשפחה", וכן הלאה וכן הלאה, מתפרעים, ישראלים, חשודים, אזרחים, הכול ובלבד שלא ייאמר שם במפורש יהודים או ערבים.

להערות ולהארות שלכם: [email protected]

לעוד כמה הערות קודמות:

הצעה לבנט, טיפולי המרה וריקודים

צ'ופר לאלימות ואפרטהייד ישראלי

על שמאלנים גזענים ופספוס הזדמנויות

העור של נתניהו והפרידה מהמסכות

המלך דווקא לבוש היטב אבל לא גילו לנו