דני דיין
דני דיין צילום: Gershon Elinson/Flash90

קונסול ישראל בניו-יורק לשעבר ואיש תקווה חדשה, דני דיין, מפרסם הבוקר בעיתון "הארץ" מכתב לראש הממשלה המיועד נפתלי בנט וקורא לו שלא להתעמת פומבית עם ג'ו ביידן.

"נפתלי, במשך שנים ארוכות מדי מה שמכונה הימין הישראלי מתיישר על פי צעקותיהם של הסמנים הקיצונים. לפעמים אלה הם הטוענים שאם נסכים בלית ברירה להזיז את מִגרון או את עמונה לגבעה סמוכה בארץ ישראל, בא הקץ על כל ההתיישבות. לפעמים אלה הנערים והנערות של הצריף שנבנה ונהרס כבר עשרות פעמים במעוז אסתר, ולעתים אלה חבריו של האיש שהורשע ברצח בני משפחת דאוובשה בדומא. תשתחרר מהם, נפתלי. אתה לא כזה".

"הפיתוי להראות לתומכים שנטשו אותך שהם טעו, שזו ממשלת ימין לא פחות מקודמתה, הוא גדול. תשלים עם זה שלא זה המצב. הממשלה הזו קמה — או נאלצה לקום — מסיבות אחרות. כדי לנצל את מעמדך כראש ממשלה כדי לעצב ממשלת ימין, תצטרך לתסכל ולהביך תדיר את שותפיך. לא זו הדרך להצליח בתפקיד. כן, תמנע מהשר לפיתוח אזורי המיועד עיסאווי פריג' להתחיל את כהונתו בלחלות את פניו של מחמוד עבאס ברמאללה, כפי שהודיע שיעשה. אל תאפשר לו להביך אותך. אבל גם אל תתעמת פומבית עם ג'ו ביידן רק כדי להוכיח שאתה ימין".

"היכנס כל בוקר אל לשכתך החדשה בדחילו וברחימו, ללא שיקולים זרים, ללא גאווה, עם תחושת שליחות עמוקה. אל תדאג לכותרת של מחר, לא של "הארץ" וגם לא של "מקור ראשון". המורא היחיד עליך צריך להיות מה ייכתב על תקופתך בספר ההיסטוריה היהודית שיודפס בעוד יובל שנים".