בנט וכוכבי
בנט וכוכביצילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

דובר צה"ל לשעבר תא"ל במיל' רונן מנליס תוהה מדוע ראש הממשלה בנט והרמטכ"ל אביב כוכבי החליטו להעלות לדרגת אלוף את דרגתו של המזכיר הצבאי לראש הממשלה.

בחשבון הטוויטר שלו בירך מנליס על מינויו של תא''ל אבי גיל למזכיר הצבאי וכתב: "אבי גיל הוא מהטובים שבטובים. הוא היה יכול להיות מזכיר צבאי גם בתפקידו הראשון כתא״ל והיה מצליח מאוד.

"יש לא מעט תא"לים שהצליחו בתפקיד לא פחות מאלופים. ב-6 השנים האחרונות הסתדרו עם תא״ל היה ניתן וצריך להמשיך כך. בהצלחה אבי אתה תהיה תותח''.

לדברי מנליס, אמנם במשך 15 שנים המזכיר הצבאי היה בדרגת אלוף, "אבל לפני 6 שנים חזרו לתא"ל ולאורך השנים היה ברור שהתא"לים לא נופלים ברמתם. זה בדיוק התפקיד שהחשיבות בו זו האדם ולא בדרגה. מה המסר שמקצצים אלפי אנשי קבע ומוסיפים אלוף? דרך אגב דני יתום היה גם תא''ל וגם אלוף.

"זה בדיוק התפקיד שהחשיבות בו היא באדם שממלא אותו ולא בדרגתו. החיסכון הוא לא בפלאפל אלא במסר. הדרישה מצה״ל היא להתייעל ולחסוך ואחד המקומות היא באנשי הקבע אי אפשר לחסוך בנגדים ולהגיד שאלופים זה בקטנה".

בהמשך העיר מנליס בטוויטר: ''רק מדמיין איך היה נראה הפיד אם נתניהו היה מעלה את תקן המזכיר הצבאי מתא״ל לאלוף...''.

תא"ל אבי גיל
תא"ל אבי גילצילום: דובר צה"ל

כאמור, ראש הממשלה, נפתלי בנט, החליט למנות את תת-אלוף אבי גיל למזכיר הצבאי לראש הממשלה. ההחלטה התקבלה לאחר התייעצות עם שר הביטחון, בני גנץ, ובהמלצת ראש המטה הכללי, רב-אלוף אביב כוכבי.

בתיאום בין ראש הממשלה, שר הביטחון והרמטכ״ל הוחלט על העלאת דרגת המזכיר הצבאי לראש הממשלה לדרגת אלוף, כפי שהיה נהוג בעבר.

גיל משמש כיום כראש חטיבת תורה והדרכה באגף המבצעים. לפני כן שימש כמפקד עוצבת געש, עוצבת עידן, פיקד על בה"ד 1, כחהם כקצין אג"ם של פיקוד הדרום ופיקד על חטיבת אפרים.

תא״ל אבי בלוט, ששימש עד כה כמזכירו הצבאי של ראש הממשלה יעבור בקרוב לפקד על אוגדת יהודה ושומרון.

בלוט יחליף בתפקיד את תא''ל יניב אלאלוף שמכהן כמפקד אוגדת יהודה ושומרון מאז ספטמבר 2019. בלוט, בוגר מכינת "בני דוד" ביישוב עלי, כיהן בעבר כמפקד חטיבת הקומנדו, מפקד עוצבת חצי האש, מפקד חטיבת יהודה, מפקד יחידת מגלן ומפקד גדוד 101.